schody w domu
Wyobraźmy sobie pokonanie nieoświetlonych schodów na klatce schodowej lub w drodze na piętro w domu. To nie lada wyczyn, który niesie ryzyko uszczerbku na zdrowiu | fot.: stock.adobe.com

Włącznik schodowy a zwykły – tłumaczymy różnice

Czym różni się włącznik schodowy od zwykłego? Zanim wyjaśnimy różnice między jednym a drugim rozwiązaniem, przypomnimy czym właściwie są łączniki elektryczne. To elementy niezbędne w każdym budynku. Ich zadaniem jest włączanie i wyłączanie prądów w instalacjach niskiego napięcia.

Jakie funkcje spełnia włącznik schodowy?

Już sama nazwa sugeruje, że mamy do czynienia z elementem znajdującym się w okolicy schodów. I rzeczywiście, włączniki schodowe to rozwiązanie niezwykle praktyczne i pomocne, które wpływa przede wszystkim na bezpieczeństwo domowników. Wyobraźmy sobie pokonanie nieoświetlonych schodów na klatce schodowej lub w drodze na piętro w domu. To nie lada wyczyn, który niesie ryzyko uszczerbku na zdrowiu. Oczywiście można oświetlić sobie częściowo drogę, włączając światło w punkcie startowym. Nachodzi jednak pytanie, jak je zgasić po przebyciu schodów, aby zaoszczędzić na energii. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będą włączniki schodowe. Pozwalają sterować oświetleniem schodów z poszczególnych kondygnacji. A jeśli zainstalować do tego łącznik krzyżowy, można stać się panem światła w całym domu i sterować oświetleniem z większej ilości punktów. Chociaż wiemy już, że nazwa wspomnianych łączników podpowiada ich wykorzystanie, to rozwiązania schodowe zdają egzamin wszędzie, gdzie zachodzi konieczność sterowania źródłem światła z różnych miejsc, np. w długich korytarzach czy pokojach przechodnich.

Włącznik schodowy – alternatywa zwykłego?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. To kwestia potrzeb i wygody użytkowników. Włącznik schodowy wpływa na komfort przemieszczania się w obrębie budynku. Lecz poza dodatkową funkcjonalnością, pozwalającą na włączanie i wyłączanie jednego źródła światła w różnych punktach domu, włącznik schodowy działa podobnie jak zwykły – ich cechą wspólną jest po prostu zapalanie i gaszenie światła. Natomiast z uwagi na rozszerzoną funkcjonalność łącznika schodowego, różni się on konstrukcją oraz sposobem podłączenia. Przede wszystkim, aby spełnić warunek sterowania oświetleniem z różnych miejsc, należy zaopatrzyć się w odpowiednią ilość elementów – minimum parę, chociaż w zależności od potrzeb może być ich kilka. Jednak więcej łączników wiąże się z większą ilością przewodów oraz połączeń pomiędzy punktami. Na koniec warto dodać, że podobnie jak włączniki zwykłe, warianty schodowe dzielą się na podtynkowe i natynkowe.
Artykuł powstał przy pomocy specjalistów z https://osprzet-sklep.pl/ 

Sprawdź także

lampy do salonu

Jak wybrać idealną lampę do salonu?

Czy zastanawiałeś się, jak ogromny wpływ ma oświetlenie na charakter i atmosferę Twojego salonu? Idealnie …