Ubezpieczyciele z sąsiadujących nam krajów, i nie tylko, niekiedy są bardziej przychylni właścicielom samochodów zabytkowych niż nasze rodzime towarzystwa ubezpieczeniowe | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Polski ubezpieczyciel kontra zagraniczny – którego lepiej wybrać kupując polisę dla samochodu zabytkowego?

W środowisku właścicieli samochodów zabytkowych często można usłyszeć, że trudno jest znaleźć im ubezpieczyciela, który zdecyduje się sprzedać polisę dedykowaną zabytkom. Dlaczego tak się dzieje?

Głównym powodem zapewne są żółte tablice rejestracyjne umieszczone na pojeździe, czyli znak rozpoznawczy klasyka. Nie każde towarzystwo ubezpieczeniowe trudniące się sprzedażą OC zdecyduje się zapewnić polisę właścicielowi samochodu zabytkowego.

Dlaczego możemy usłyszeć odmowę?

Zazwyczaj dzieje się tak dlatego, że ubezpieczyciele mają spore problemy z jednoznaczną wyceną danego modelu samochodu oraz z oceną ryzyka spowodowania stłuczki drogowej. Tak naprawdę im starsze auto, tym gorzej jest otrzymać korzystne ubezpieczenie. Największe problemy z jego kupnem mają właściciele samochodów liczących sobie blisko 100 lat. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe doskonale zdaje sobie sprawę z tego, ile warte są dane modele pojazdów oraz ile kosztuje ich naprawa lub ewentualna wymiana niektórych z części.

W Polsce jest tak, że towarzystwa ubezpieczeniowe mają obowiązek sprzedawania polis wszystkim kierowcom pojazdów, którzy zarejestrowali swoje samochody i zostały one dopuszczone do ruchu drogowego. W praktyce jednak zdarza się, że robią spore problemy z otrzymaniem takowej polisy. Gdy właściciel pojazdu nie znajdzie korzystnej dla niego polisy zawsze może pokusić się o przedstawienie ubezpieczycielowi propozycji własnej składki. Kto pyta nie błądzi, jednak musimy liczyć się z tym, że możemy spotkać się z odmową. Co w takiej sytuacji zrobić?

Sprawdź oferty zagranicznych polis

Ubezpieczyciele z sąsiadujących nam krajów, i nie tylko, niekiedy są bardziej przychylni właścicielom samochodów zabytkowych niż nasze rodzime towarzystwa ubezpieczeniowe. I tak ludzie posiadający klasyki często decydują się wykupić ubezpieczenia dedykowane posiadanym przez nich pojazdom, np. https://www.lancasterinsurance.co.uk/insurance/classic-car-insurance/.

Dlaczego tak się dzieje? Zapewne największą rolę odgrywają tu usługi dodatkowe umieszczone w ofercie ubezpieczenia, które są dla naszych polskich ubezpieczycieli bardzo atrakcyjne. Zagraniczne polisy np. przewidują ubezpieczenie pojazdu na czas zjazdu zabytkowych pojazdów oraz ochronę przed zniszczeniem samochodu podczas wypożyczania go przez osoby trzecie, czego niestety nie gwarantują nasi rodacy.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

ubezpieczenie OC

Najtańsze OC – musisz sprawdzić wszystkie możliwości

Poszukujesz polisy ubezpieczeniowej na samochód, a głównym warunkiem wpływającym na Twoją decyzję jest cena? W …