jacht widziany z drona
Rezerwacja jachtu opiera się na umowie, która dotyczy armatora (czyli wynajmującego) i czarterującego (czyli osoby wynajmującej) | fot.: stock.adobe.com

Wynajem łodzi, wypożyczenie jachtu – czy się opłaca?

Wynajem łodzi czy jachtu wiąże się z dość sporą wiedzą na temat czarterowania. Inaczej mówiąc jest to specjalna umowa, na której opiera się armator i czarterujący. Specyficzne słownictwo i znaczne różnice względem np. wynajmu samochodu mogą powodować pogubienie. Jakie są najważniejsze zagadnienia dotyczące umów dotyczących wynajmu łodzi i jachtu? 

Rezerwacja łodzi i jachtów 

Rezerwacja jachtu opiera się na umowie, która dotyczy armatora (czyli wynajmującego) i czarterującego (czyli osoby wynajmującej). Dotyczy ona konkretnego czasu wynajmu oraz miejsca początkowego. Teoretycznie dalszy cel podróży nie powinien armatora obchodzić. Ważne, żeby łódź czy jacht bezpieczne wróciły do właściciela. Podczas rezerwacji ustala się też konkretną kwotę. Nie zmieni się ona pod warunkiem, że żaden sprzęt nie zostanie uszkodzony. 

Przy rezerwacji trzeba podać armatorowi kilka danych. Ograniczają się do podstawowych informacji, takich jak imię i nazwisko czy pesel. Po podaniu danych zyskuje się 5 dni na wpłatę zaliczki i ostateczną decyzję. Można też wpłacić całą kwotę od razu. 

Wypłynięcie z portu 

W dniu wypłynięcie trzeba stawić się do portu wraz z całą załogą. Wcześniej trzeba zadecydować czy wynajmuje się skipera, czyli kapitana małej jednostki pływającej. Ułatwi on znacznie podróż początkującym amatorom pływania. W celu przejęcia łodzi lub jachtu trzeba zgłosić się do armatora. Jego zadaniem jest z kolei sprawdzenie całego sprzętu. Najważniejszy jest stan wyposażenia, do którego należy ożaglowanie, olinowanie oraz stan kabestanów. Po sprawdzeniu sprzętu należy udać się po protokół odbioru, gdzie wpłaca się dodatkowo kaucję. 

Po dopełnieniu tych formalności można wypłynąć z portu. Należy jednak mieć podstawową wiedzę na ten temat. Jeżeli jej nie mamy trzeba liczyć na doświadczoną załogę wraz ze skiperem. Trzeba umieć poluzować cumy i podciągnąć kotwicę. W momencie wypłynięcia skiper staje się najważniejszą osobą na statku, którego powinna słuchać nie tylko załoga, ale też czarterujący. 

Zasady na łodzi czy jachcie

Każdy wynajmujący jest zmuszony do stosowania się do podstawowych zasad pływania. Nie można przykładowo skakać do wody w momencie poruszania się. Jest to możliwe tylko przy rzuceniu kotwicą. Bardzo ważna jest zasada: „jednej ręki na jachcie, jednej dla siebie”, która oznacza, że zawsze trzeba mieć pod ręką coś do chwycenia. Najlepiej poruszać się blisko barierek czy uchwytów. Trzeba jednak uważać na mniej stabilne elementy, takie jak korby czy szekle. 

żaglówka na wodzie
Każdy wynajmujący jest zmuszony do stosowania się do podstawowych zasad pływania | fot.: stock.adobe.com

Ceny wynajmu łodzi i jachtów 

Wynajem mniejszych jednostek pływających nie jest z pewnością tani. Wszystko zależy od tego czy decydujemy się zwykłą łódź, czy motorówkę. Ekskluzywna łódź motorowa to koszt w granicach 5000 złotych za dzień użytkowania. Z kolei luksusowy jacht może kosztować nawet 20 000 złotych. Koszty mogą się co prawda dzielić na kilku uczestników wyprawy, ale to wciąż opcja dla nielicznych. Istnieją jednak też opcje budżetowe, gdzie wynajem za godzinę może wynieść ledwie 200 złotych. Nie będzie to co prawda długa wyprawa, ale z pewnością będzie ciekawą przygodą, być może nawet dla całej rodziny. 

MMI