wideorejestrator
Wideorejestratory są bardzo funkcjonalne, głównie z uwagi na możliwość rejestrowania przebiegu trasy | fot.: materiał partnera

Zakup wideorejestratora – najważniejsze informacje

Niewielkie urządzenie zamocowane na przedniej szybie samochodu to jeden z najchętniej kupowanych gadżetów wszystkich kierowców. Wideorejestratory są bardzo funkcjonalne, głównie z uwagi na możliwość rejestrowania przebiegu trasy. Jej zalet jest jednak znacznie więcej. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego modelu.

Jaki uchwyt wybrać?

Sposób montażu kamery samochodowej jest dość istotny, ponieważ nie każdy uchwyt sprawdzi się na przedniej szybie danego auta. Można wyróżnić dwa rodzaje mocowania: przyssawka oraz taśma dwustronna.

Uchwyt z taśmą dwustronną, czyli mocowany na klej, ściślej przylega do szyby. Taki rodzaj montażu zapewnia lepszą stabilność urządzenia, ale nie daje możliwości regulacji obiektywu kamery na boki. Demontaż takiego uchwytu również nie jest prosty – klej należy najpierw rozpuścić lub podgrzać, by na szybie nie pozostały trudne do usunięcia resztki. Z kolei wideorejestrator wyposażony w przyssawkę jest bardzo łatwy w montażu i umożliwia regulację obrazu. Taki rodzaj uchwytu najlepiej sprawdzi się na szybach pionowych – w busach lub ciężarówkach.

Pobór prądu

Każdy wideorejestrator do prawidłowej pracy potrzebuje źródła zasilania. Staje się nim akumulator, który działa na uruchomionym silniku. Trudno dokładnie określić, jaki jest pobór prądu przez kamerę podczas jazdy autem. Wiele zależy od parametrów urządzenia, takich jak wbudowane WiFi czy GPS. Szacuje się, że podczas jazdy wideorejestrator zużywa między 200 a 700 mA.

Wiele kamer samochodowych pracuje także przy zgaszonym silniku, w tzw. trybie parkingowym. Tu ważne jest, aby nie doszło do rozładowana akumulatora. Rozwiązaniem problemu jest adapter zasilania, którego zadaniem jest kontrola napięcia. Kiedy spadnie ono poniżej kluczowej wartości, dopływ prądu zostanie odcięty od urządzenia, by nie doprowadzić do rozładowania akumulatora.

Nagrywanie głosu

Większość kupujących zastanawia się, czy wideorejestrator ma możliwość rejestracji głosu. W taką funkcję wyposażonych jest większość modeli, które są obecnie dostępne w sprzedaży. Dzięki temu rejestrowany jest głos pasażerów siedzących w kabinie pojazdu, co może być bardzo przydatne dla kierowców taksówek czy Ubera. Dobrej jakości kamera jest w stanie zarejestrować dźwięki dochodzące z boku lub tyłu pojazdu.

GPS – czy warto?

Współczesna oferta wideorejestratorów kusi nabywców coraz lepszymi opcjami. Jedną z nich jest GPS. Czy jest to przydatna funkcja? Włączony tryb GPS oznacza, że rejestrowana jest prędkość oraz bieżące współrzędne pojazdu. Funkcja przydatna przy kolizjach, ale czasem może kierowcę przyprawić o niechciany mandat. Tryb GPS w kamerze samochodowej najlepiej sprawdza się, jeśli stosuje się go w takich sytuacjach, jak np. nauka jazdy lub egzamin w WORD-zie.

Wideorejestrator z czujnikiem ruchu

Czujnik ruchu to niezwykle przydatna funkcja. Kamera samochodowa może pracować w dwóch rodzajach trybu parkingowego: aktywnym i pasywnym. Ten ostatni polega na uruchomieniu urządzenia po wykryciu wstrząsu, podczas gdy tryb aktywny oznacza nagrywanie „ciągiem”. Nietrudno się domyślić, który z nich działa oszczędniej pod względem poboru prądu.

samochody wideorejestrator
Czy warto kupić wideorejestrator? Dla pełnego komfortu jazdy i bezpieczeństwa na drodze – zdecydowanie tak | fot.: materiał partnera

Montaż kamery samochodowej

Tę kwestię warto rozważyć jeszcze przed zakupem wideorejestratora i wybrać dla siebie najwygodniejszą opcję Kamery samochodowe można montować na kilka sposobów. Najpopularniejszym z nich jest podłączenie kabla zasilającego pod gniazdo zapalniczki samochodowej. Innym rozwiązaniem jest montaż przy wykorzystaniu adaptera zasilania pod gniazdo OBD2. Trzecią opcją jest podłączenie kamery pod gniazdo bezpieczników, również używając w tym celu adaptera zasilania.

Oczywiście można też rozważyć pracę wideorejestratora zasilanego powerbankiem lub pokusić się o podpięcie urządzenia bezpośrednio pod akumulator. Są to jednak czasochłonne i mniej wygodne rozwiązania, a kupującym chodzi głównie o to, by kamera była łatwa w użytkowaniu i montażu.

Karta pamięci – którą wybrać?

Karta pamięci jest niczym serce urządzenia. Zapisywane są na niej filmiki z przebiegu jazdy, pozwalając odtworzyć fragment nagrania w dowolnym momencie. Na krótkich trasach, na przykład przy codziennym przemierzaniu odległości z domu do pracy, idealnie sprawdzą się karty o pojemności 32 lub 64 GB. Profesjonalnym kierowcom poleca się zakup solidnej karty o dużej pojemności, która okaże się niezbędna na długich trasach. Warto rozejrzeć się za taką, która stosowana jest w monitoringu.

Czy warto kupić wideorejestrator? Dla pełnego komfortu jazdy i bezpieczeństwa na drodze – zdecydowanie tak. To jak niezawodna czarna skrzynka, która rozwiewa wątpliwości nieuczciwych sprawców kolizji.

Materiał partnera