Zamiennik nowy czy używany
Na rynku części zamiennych znajdziemy multum wysokiej jakości podzespołów od producentów z całego świata. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Zamiennik nowy czy używany – który lepiej?

Każdy samochód wymaga regularnej, zgodnej z interwałami producenta, wymiany poszczególnych części eksploatacyjnych. Z reguły z usterkami nie należy zwlekać i trzeba po prostu wymienić zużyty lub uszkodzony podzespół jak najszybciej. Z jakich części najlepiej korzystać?

Typowy dylemat polskiego kierowcy jest niemal oczywisty – zawsze zastanawia się on, czy nie lepiej zaoszczędzić trochę pieniędzy i zamiast fabrycznie nowego zamiennika użyć części używanej. Przed takimi dylematami staje niemal co drugi kierowca w naszym kraju. Czy słusznie?

Czy montaż części używanej się opłaca?

Zakup części używanych to dosyć dobra alternatywa, ale jedynie w przypadku drogich części oryginalnych, które kupimy w autoryzowanych serwisach obsługi. Ponadto zakup i montaż używanych podzespołów ma także sens, gdy potrzebujemy takich części, jak np. elementy blacharskie.

Poziom opłacalności zdecydowanie spada, jeżeli porównamy ceny części używanych z zamiennikami z rynku niezależnego. Tu różnica w cenie sprowadza się z reguły do stu złotych na rzecz podzespołów z drugiej ręki. Wypada jednak zauważyć, że części zamienne z rynku niezależnego to elementy fabrycznie nowe, od renomowanych producentów.

Części zamienne, jak oryginalne?

Zapewne  niektórzy kierowcy spotkali się z takim stwierdzeniem. Czy to prawda, że części zamienne to podzespół niczym oryginalny, jedynie bez logo producenta auta? – Tak. Co więcej, zamienniki często produkuje się w tych samych fabrykach co części na tak zwany pierwszy montaż. Jedyna różnica, prócz wspomnianego logo, to niekiedy dwa razy niższa cena zamiennika – jakość i trwałość natomiast to taki sam poziom!

Nowe części zamienne to gwarancja bezpieczeństwa

Pamiętajmy, że montaż części używanych jest w przypadku niektórych elementów zabroniony i grozi mandatem, a nawet zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego pojazdu. Dotyczy to m.in. części układu hamulcowego, zawieszenia oraz pozostałych, od których zależy bezpieczeństwo jazdy autem. Ponadto nie zapominajmy, że używany podzespół nigdy nie zapewni autu takiej samej jakości i trwałości, co markowy zamiennik.

Których producentów części warto kupić?

Na rynku części zamiennych znajdziemy multum wysokiej jakości podzespołów od producentów z całego świata. Aktualnie do tych najbardziej popularnych i najczęściej polecanych należy zaliczyć takich producentów, jak m.in. Valeo, Sachs, Bosch, Brembo, TRW oraz Topran. Z kolei jeden z internetowych liderów w sprzedaży części, sklep z częściami NoweCzesci.pl poleca także takie marki jak Filtron, KYB,Gabriel i Febi Bilstein. Części zarówno tych, jak i innych producentów, to wysoka jakość i długa trwałość za stosunkowo nieduże pieniądze.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

W124 – jedno auto, które definiuje całą markę

Niezawodny, komfortowy, trwały, „dziś już takich aut nie produkują” – takie opinie można najczęściej usłyszeć …