uśmiechnięta kobieta piękna skóra
Poza nawilżaniem i natłuszczaniem dobrze dopasowanymi dermokosmetykami warto wprowadzić inne działania zaradcze, które mogą realnie zmniejszyć skórne objawy | fot.: materiał partnera zewnętrznego

AZS – jak sobie z nim radzić? Pielęgnacja skóry atopowej

Atopowe zapalenie skóry, czyli w skrócie AZS jest coraz częściej występującą przypadłością wśród niemowląt, dzieci i osób dorosłych. Skóra atopowa jest bardzo problematyczna, sprawia znacznie więcej kłopotu w codziennej pielęgnacji. Może źle reagować na zwykłe, „drogeryjne” kosmetyki. Przyczyną mogą być zawarte w nich drażniące substancje zapachowe, barwniki, parabeny, SLES, SLS itp. Jak zatem dbać o skórę atopową? Czego unikać, a na co warto zwrócić uwagę?

Problemy ze skórą atopową

Skóra atopowa ma tendencje do przesuszania. Jest ono wyczuwalne szczególnie w sezonie grzewczym, a także bezpośrednio po umyciu. Skóra ciała i cera na twarzy swędzi, ciągnie i sprawia ogólny dyskomfort. Jeśli zmiany, w postaci suchych „placków” występują na twarzy – atopowe zapalenie skóry może również utrudnić wykonanie makijażu. Najważniejszą kwestią, którą warto obrać za główne narzędzie w walce z AZS jest nawilżanie. Musi być ono dogłębne i systematyczne. Zwykły balsam nawilżający i krem mogą jednak nie działać, a wręcz przeciwnie – powodować zaostrzenie choroby. Do makijażu cery z AZS używaj kosmetyków aptecznych, hipoalergicznych i przebadanych dermatologicznie.

Dermokosmetyki z pomocą dla skóry z AZS

Najlepszym rozwiązanie na problemy skórne jest stosowanie dobrym dermokosmetyków, które dokładnie nawilżają i natłuszczają skórę, ale są przy tym pozbawione sztucznych substancji zapachowych, parabenów i innych komponentów potencjalnie alergizujących i podrażniających. Preparaty hipoalergiczne obejmują praktycznie wszystkie rodzaje produktów do pielęgnacji – nawilżające i kojące emulsje do kąpieli, niepieniące się płyny – emolienty do wanny, balsamy do ciała, kremy do twarzy. Dotychczas te „apteczne” kosmetyki były, jak sama nazwa wskazuje, dostępne tylko w aptekach. Na szczęście aktualnie, większość dobrych drogerii online ma w swoim asortymencie kosmetyki specjalistyczne praktycznie wszystkich, znanych, dermo-marek. Eucerin, Avene, Bioderma, Eucerin, A-Derma, La Roche Posay – to tylko kilka, najbardziej popularnych marek, których produkty można z powodzeniem stosować nawet przy niezwykle wrażliwej, przesuszonej i atopowej skórze.

Co jeszcze możesz zrobić dla siebie?

Poza nawilżaniem i natłuszczaniem dobrze dopasowanymi dermokosmetykami warto wprowadzić inne działania zaradcze, które mogą realnie zmniejszyć skórne objawy. Przegrzewanie ciała, noszenie sztucznych dzianin, zbyt wysoka temperatura w domu i w pracy – nasilają objawy i potęgują swędzenie i łuszczenie skóry. Wakacje nad słonym morzem również mogą zadziałać jak naturalna terapia – AZS nie lubią się z morską wodą. Rzucenie palenia i unikanie towarzystwa palących również może okazać się pomoce. Warto też przyjrzeć się swojej diecie – wyeliminowanie glutenu, laktozy i produktów potencjalnie alergizujących może, ale nie musi, mieć wpływ na zmniejszenie zmian.

Atopowe Zapalenie Skóry to choroba, którą dzięki odrobinie wysiłku można skutecznie zaleczyć. Właściwa pielęgnacja i dobre nawyki są filarem w drodze po gładką skórę. Pamiętaj tylko, że AZS zawsze diagnozuje i leczy lekarz dermatolog. Jeśli podejrzewasz u siebie atopowe zapalenie skóry, lub widzisz, że objawy przybierają na siłę – koniecznie zapisz się na wizytę lekarską. W trudnych przypadkach, lekarz może zalecić stosowanie specjalnych maści z kortykosterydami. Połączenie sił dobrych kosmetyków, diety i zaleceń lekarza jest najlepiej rokującym rozwiązaniem, które może sprawić, ze po suchych, swędzących i czerwonych plamach pozostanie tylko wspomnienie.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

meso serum

Koncentracja wyjątkowych składników aktywnych w codziennej pielęgnacji z serum od mesoestetic®

Pielęgnuje skórę, kiedy śpisz, a przy regularnym stosowaniu przynosi efekty, jakie kiedyś można było osiągnąć …