epilacja laserowa
Laserowe usuwanie owłosienia to procedura bezpieczna i nie pozostawia skutków ubocznych | fot.: materiał partnera

Epilacja laserowa – podstawowe informacje o zabiegu

Gładka i miła w dotyku skóra to efekt, który chcemy utrzymywać na swoim ciele przez cały rok, a zwłaszcza latem. Tradycyjne metody depilacji bywają uciążliwe ze względu na ilość pracy, jaką trzeba włożyć w usuwanie niechcianego owłosienia. Na szczęście współczesna medycyna estetyczna umożliwia pozbycie się tego problemu raz na zawsze, i to w stosunkowo krótkim czasie! Chcesz wiedzieć się więcej? Poznaj najważniejsze informacje o depilacji laserowej.

Co to jest epilacja?

Istnieje wiele sposobów usuwania owłosienia. Część z nich – np. golenie maszynką, depilacja woskiem czy pastą cukrową – jest możliwa do samodzielnego wykonania w domu. Metody te są skuteczne, ale mają też jedną wspólną wadę: krótki okres utrzymywania się uzyskanego efektu. Aby mieć gładkie ciało przez cały czas, należy powtarzać takie zabiegi codziennie lub co kilka dni tygodni.

Laserowe usuwanie owłosienia, czyli epilacja, jest metodą znacznie bardziej skuteczną. Po wykonaniu serii zabiegów (zwykle składającej się z 5-8 sesji) możesz zapomnieć o goleniu nóg, pach czy bikini właściwie do końca życia. Sama procedura trwa od kilku do kilkunastu minut i jest praktycznie bezbolesna. Jak to możliwe?

W Klinice Medycyny Estetycznej i Przeszczepu Włosów Novoderm w Łodzi epilacja laserowa jest przeprowadzana za pomocą nowoczesnego urządzenia DiolaSheer Ice. Ma ono wbudowany specjalny system chłodzący, którego jedynym zadaniem jest zapewnienie pacjentowi komfortu fizycznego. Ponieważ kontakt skóry z wiązkami lasera generuje odczucie ciepła i krótkotrwałych “ukłuć”, miejsce zabiegowe jest jednocześnie kojone za pomocą strumienia chłodnego powietrza. Jest to szczególnie istotne w przypadku pacjentów, którzy są bardzo wrażliwi bądź zdecydowali się na depilację laserową bikini lub twarzy.

Laseroterapia – jak to działa?

W trakcie zabiegu mieszki włosowe na ciele pacjenta zostają trwale upośledzone za pomocą wiązek lasera. W następstwie tego włosy zostają trwale usunięte, pozostawiając po sobie jedwabiście gładką skórę. 

Laserowe usuwanie owłosienia to procedura bezpieczna i nie pozostawia skutków ubocznych. Można ją przeprowadzić praktycznie na każdym obszarze ciała. Popularne miejsca zabiegowe to:

  • pachy,
  • uda,
  • łydki,
  • kolana,
  • klatka piersiowa,
  • plecy,
  • brzuch,
  • pośladki,
  • ramiona,
  • przedramiona,
  • kark,
  • twarz (podbródek, górna warga),
  • okolice intymne.

Należy pamiętać, że okres wzrostu włosa dzieli się na różne etapy. Tylko jeden z nich umożliwia wykonanie skutecznej epilacji. Z tego powodu zabieg musi być kilkakrotnie powtórzony, aby uchwycić każdy z włosów w odpowiednim momencie jego wzrostu.

Epilacja laserowa – wskazania i przeciwwskazania

Głównym wskazaniem do wykonania laserowej epilacji jest subiektywna potrzeba wygładzenia danego obszaru ciała. Istnieją też choroby, których przebieg wiąże się z nadmiernym owłosieniem (jedną z nich jest hirsutyzm) – w takich przypadkach zabieg może być przeprowadzony również ze względów medycznych.

Podczas konsultacji wstępnej lekarz medycyny estetycznej ustala z pacjentem zakres pracy i oczekiwane rezultaty, a także wyklucza przeciwwskazania. Należą  do nich przede wszystkim:

  • silna lub świeża opalenizna – skóra podrażniona promieniami UV (pochodzącymi ze słońca lub z solarium) nie może być poddawana działaniu lasera, ponieważ grozi to poparzeniem, a nawet powstaniem blizn;
  • stany zapalne i aktywne infekcje skóry – choć może się to wydawać zaskakujące, trądzik jest jednym z przeciwwskazań do laseroterapii. Zmiany skórne nie mogą obejmować miejsca zabiegowego, co oznacza, że mając trądzik na twarzy, możesz przeprowadzić depilację laserową bikini, rąk czy nóg;
  • ciąża i laktacja – te okresy życia kobiety są wyłączone z wykonywania zabiegów laserowych, ale także niektórych innych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, np. wykorzystujących fale radiowe czy ultradźwięki.

Każdorazowo po opuszczeniu gabinetu medycyny estetycznej pacjent jest zobowiązany do przestrzegania określonych zaleceń pozabiegowych. W przypadku epilacji laserowej należą do nich przede wszystkim stosowanie łagodnej pielęgnacji i unikanie eksponowania skóry na słońce. Kontakt z promieniami UV może skutkować wystąpieniem nieestetycznych przebarwień, a zatem krótko po epilacji zalecane jest zakrywanie obszarów zabiegowych oraz stosowanie kremów z wysokim filtrem SPF.

Materiał partnera

Sprawdź także

kobieta w ciąży depilacja

Czy depilacja laserowa może być stosowana w ciąży i podczas karmienia piersią?

Depilacja laserowa jest tematem, który budzi wiele wątpliwości i pytań u kobiet w ciąży oraz …