Pościel niemowlęca
Pewne rzeczy muszą nie tylko pięknie się prezentować, ale być też wygodne i bezpieczne dla maluszka | fot.: StockAdobe.com

Jak wybrać pościel do łóżeczka dla niemowlaka?

Szykowanie wyprawki dla niemowlaka to z pewnością jedna z najbardziej ekscytujących czynności podczas oczekiwania na narodzenie dziecka. Wybór pięknych rzeczy jest ogromny, jednak gdy kupuje się na przykład pościel do łóżeczka, warto kierować się nie tylko designem. Pewne rzeczy muszą nie tylko pięknie się prezentować, ale być też wygodne i bezpieczne dla maluszka. Dwie ostatnie cechy w przypadku pościeli powinny zawsze być na pierwszym miejscu.

Idealna pościel dla niemowlaka

Wybierając pościel do łóżeczka dla niemowlaka w pierwszej kolejności Warto zwrócić uwagę na tkaninę, z której została ona wykonana. Materiał powinien być delikatny i miły w dotyku. Dziecięca pościel najczęściej uszyta jest z tkanin w jasnych barwach, bo do ich farbowania nie używa się toksycznych chemikaliów. Jasna pościel to zatem najlepszy wybór. Wyjątkiem od tej reguły jest pościel w ciemnych kolorach, która została uszyta z tkanin posiadających odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa. Taki certyfikat jest dowodem, że pościel będzie bezpieczna dla delikatnej skóry maluszka. Wybierając pościel, warto kierować się grubością kołderki. Pościel na wiosnę i lato powinna być zatem lżejsza, pościel na jesień i zimę grubsza. Lepiej wybrać model bez drażniących zamków czy zatrzasków, które mogą na przykład ocierać lub podrapać skórkę dziecka podczas snu. Najlepsze tkaniny na pościel dla dziecka to bawełna i bawełna kreszowana, muślin lub len. To szlachetne tkaniny pozwalające skórze oddychać, które wspierają naturalną termoregulację organizmu.

Poduszka dla niemowlaka

Ogromne znaczenie ma wybór odpowiedniej poduszki dla niemowlaka. Powinna być to poduszka małych rozmiarów i bez grubego wypełnienia. Płaska poduszka do łóżeczka sprawdzi się najlepiej. Maluszka nie należy układać wysoko, bo może mieć to negatywny wpływ dla rozwoju jego układu kostnego. Maluch powinien spać na płasko. Nieduże płaskie poduszki można znaleźć w kompletach z kołderką. Stanowią miłą dla oka całość i są bezpieczne. Pościel dla niemowlaka można kupić zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i też u lokalnych producentów pościeli hand made. Często tworzą oni prawdziwe cuda i unikalne wzory pościeli do łóżeczek i wózków.

Zasady organizowania łóżeczka do spania

Wybór odpowiedniej pościeli dla maluszka to jedno. Druga ważna kwestia to sam sposób zagospodarowania przestrzeni łóżeczka tak, by była ona bezpieczna dla śpiącego niemowlaka. Chociaż współczesne mamy uwielbiają dekorować łóżeczka dzieci między innymi za pomocą wielu różnych przytulanek i maskotek, kocyków czy poduszek ozdobnych, na czas snu dziecka należy to wszystko wyjąć i położyć gdzieś obok.

Maluszek tylko wtedy jest bezpieczny w łóżeczku, gdy zwyczajnie nie znajdują się tam rzeczy, którymi przez przypadek może się nakryć. Małe dziecko nie może spać w otoczeniu wielu ozdób. Grozi to między innymi uduszeniem. Dlatego tak ważna jest organizacja łóżeczka, jak również zakup odpowiedniej pościeli. To nie tylko kwestia mody czy współczesnych trendów, ale po prostu bezpieczeństwa.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

odzież dla dzieci

Ubranka dla niemowląt – co się przyda?

Przygotowanie garderoby dla noworodka to jeden z najważniejszych etapów przygotowań na przyjście dziecka na świat. …