cera delikatna
Układając pielęgnację cery delikatnej, należy w pierwszej kolejności zadać sobie pytanie – czy skóra jest wrażliwa od zawsze, czy może chwilowo uwrażliwiona?| fot.: stock.apdbe.com

Jak dbać o delikatną cerę – poznaj kosmeceutyki!

Jak dbać o delikatną cerę? Poznaj kosmeceutyki – produkty do codziennej pielęgnacji skóry szczególnie wrażliwej. Najważniejsze informacje!

Znalezienie odpowiedniego produktu do pielęgnacji nie zawsze jest proste. Zwłaszcza jeśli cera należy do szczególnie delikatnych. Zaczerwienienie, pieczenie czy uczucie ściągnięcia – w przypadku skór wrażliwych nietrudno o tego typu reakcje – nawet na dobre jakościowo produkty. Jak dbać o delikatną cerę, kiedy większość kosmetyków okazuje się zbyt inwazyjna? Poznajcie kosmeceutyki!

Cera delikatna – czyli jaka?

Cera delikatna to cera wyróżniająca się zwiększoną wrażliwością. Reaguje ona w sposób nadmierny na działanie różnych czynników – przeciętnie niedrażniących inne typy skóry – przez zaczerwienienie, rumień, uczucie ściągnięcia, gorąca lub suchości, pieczenie, podrażnienie, świąd. Skórę mogą w ten sposób „uaktywnić” najróżniejsze bodźce – m.in. silne emocje, zmiany temperatur, wiatr, substancje zawarte w kosmetykach, a nawet sam dotyk. Wysoka wrażliwość skóry może być dziedziczna, ale też nabyta – np. w wyniku niewłaściwej pielęgnacji.

Jak dbać o delikatną cerę?

Pielęgnacja cery delikatnej nie jest łatwa – skórę drażnić może wiele rozmaitych składników kosmetycznych, nawet w niewielkich ilościach. Remedium na problemy cery delikatnej mogą być kosmeceutyki – np. preparaty takich marek, jak Obagi, Dermaquest, La Roche-Posay, CosMedix, Mesoestetic, Dermomedica czy Cosmetics 27. Są to produkty łączące w sobie właściwości kosmetyków i farmaceutyków, tworzone z myślą o skórach problematycznych. Wyróżniają się składem przebadanym, hipoalergicznym i dobrze tolerowanym przez skóry delikatne – zwłaszcza kiedy mowa o produktach z linii im przeznaczonym.

Pielęgnacja cery delikatnej

Na co warto uważać i co wybierać, poszukując produktów do pielęgnacji cery delikatnej?

  • Kosmetyki z wysokim stężeniem aktywnych składników o dużym potencjale drażniącym i wysuszającym – skórze szkodzą zwłaszcza silne detergenty, alkohol etylowy, denaturowany, izopropylowy, kwasy AHA, BHA, kwas l-askorbinowy, retinoidy, ekstrakty roślinne.
  • Formulacja – znaczenie ma nie tylko stężenie, lecz także pH i formuła produktu. Im niższe pH, tym bardziej drażniący dla skóry kosmetyk, im lżejsza formuła, tym mocniejsza penetracja przy tych samych stężeniach.
  • Proste składy – im mniej, tym lepiej, zwłaszcza gdy płaszcz hydrolipidowy jest uszkodzony.
  • Równowaga – stosowanie eksfoliantów należy równoważyć kosmetykami nawilżającymi i sprzyjającymi odbudowie skóry. Sięgnąć warto nie tylko po kremy, lecz także skoncentrowane sera i tonery – np. z zawartością korzystnych dla mikrobiomu skóry prebiotyków. Produktem z ich zawartością jest m.in. preparat Cosmetics 27 –https://www.4skin.pl/produkt/cosmetics-27-booster-27-naprawcze-serum-rewitalizujace-30-ml/.
  • Substancje polecane – warto postawić na składniki kojące, ochronne, wzmacniające, nawilżające i regenerujące, np. wąkrota azjatycka, rokitnik, witaminę C, ceramidy, kwasy omega, skwalan, witaminę E, alantoinę, pantenol, bakuchiol. Wbrew pozorom cery delikatne mogą być poddawane eksfoliacji. Idealnie sprawdzą się do tego kwasy: laktobionowy, mlekowy i azelainowy.
  • Kompleksowość – cera delikatna może być równocześnie tłusta, mieszana lub sucha, borykać się z płytkim unaczynieniem, trądzikiem, przebarwieniami czy oznakami starzenia. Warto ją dokładnie zdiagnozować pod różnym kątem i dobierać produkty z uwzględnieniem wszystkich potrzeb. Przykładowo, w pielęgnacji cer tłustych i delikatnych idealnie sprawdzą się lekkie, niekomedogenne kremy nawilżające, które nie podrażnią i nie zapchają skóry. Wskazówki na temat doboru kosmetyków dla skóry suchej i wrażliwej znajdziecie na stronie 4skin.pl.

Układając pielęgnację cery delikatnej, należy w pierwszej kolejności zadać sobie pytanie – czy skóra jest wrażliwa od zawsze, czy może chwilowo uwrażliwiona? W pierwszym przypadku należy postawić na jej wzmocnienie, w drugim – ukojenie, wyciszenie i odbudowę bariery hydrolipidowej, a dopiero później właściwą pielęgnację wzmacniającą z zawartością mocniej działających składników aktywnych.

Materiał partnera

Sprawdź także

pielęgnacja z różnych stron świata

Rytuały pielęgnacyjne z różnych kultur: czego możemy się nauczyć?

Każda kultura ma swoje unikalne podejście do pielęgnacji ciała i ducha. Te tradycje, które często …