Rodzaje żarówek
Pierwszą z ważnych cech jest strumień świetlny, mierzony w lumenach. Efektywność energetyczna oznaczona jest literami A, B lub C. | fot.: materiały partnera zewnętrznego

Wybór żarówki energooszczędnej krok po kroku

Kupując żarówki energooszczędne, należy zapoznać się z ich kilkoma istotnymi parametrami. Według wskazań Komisji Europejskiej charakterystyka poszczególnych produktów powinna być przejrzysta i klarowna. Dlatego też wprowadzono oznaczenia ikonowe, których szukać powinniśmy na opakowaniach. Dzięki nim szybko i trafnie wybierzemy żarówki dopasowane do naszych potrzeb.

Krok pierwszy – określamy własne potrzeby

Szukając odpowiedniej żarówki energooszczędnej, musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Przede wszystkim – do jakiego pomieszczenia potrzebna jest żarówka? Jakie funkcje pełni ten pokój? Zimne światło sprzyja skupieniu, odpowiednie będzie zatem na przykład do gabinetu. Ciepła barwa pozwala się zrelaksować, zdecydowanie lepiej sprawdzi się więc w sypialni. Kolejne pytanie, jakie należy sobie zadać, to jak często będzie zapalane światło i na jak długi czas? W salonie często włączamy światło na dłuższy czas; odwrotna sytuacja ma miejsce w piwnicy czy na strychu. Żarówek używamy tu rzadko i tylko na chwilę. Wielokrotnie włączamy i wyłączamy światło w łazience. Warto zastanowić się także, gdzie potrzebujemy światła natychmiast, a gdzie możemy poczekać na rozgrzanie się żarówki. Duże znaczenie ma również fakt, czy lampa znajduje się wewnątrz domu, czy też na powietrzu. Ułatwieniem w wyborze żarówki jest specjalny program opracowany przez urzędników Unii Europejskiej, dostępny w Internecie. Dzięki niemu, zaznaczając odpowiedzi na powyższe pytania, dowiemy się w prosty sposób, jakiego modelu potrzebujemy.

Krok drugi – parametry żarówki

W sklepie warto przyjrzeć się opakowaniom żarówek. To tutaj znajdziemy charakterystykę produktów, przedstawioną w formie łatwych w odczycie ikon. Pierwszą z cech jest strumień świetlny, mierzony w lumenach. Efektywność energetyczna oznaczona jest literami A, B lub C. Żywotność to przewidywana długość funkcjonowania żarówki. Istotnym parametrem jest także ilość cykli włącz/wyłącz. Warto uwzględnić również czas nagrzewania, wskazujący ile czasu minie, zanim żarówka będzie świecić pełnym światłem. Temperatura barwowa może być ciepła lub zimna – jest to kryterium przydatne przy doborze odpowiednich żarówek do pomieszczeń o różnych funkcjach. Temperatura działania decyduje o możliwości zastosowania produktu na zewnątrz. Należy zerknąć także na wymiary żarówki, zwłaszcza jeśli jesteśmy posiadaczami lamp o nietuzinkowych kształtach.

Krok trzeci – nie dajmy się oszukać!

Kupując żarówki energooszczędne, należy uważać na podróbki, które emitować będą słabsze światło oraz zużywać więcej energii. Naszą czujność wzbudzić może podejrzanie niska cena. Zapoznajmy się wnikliwie z opakowaniem produktu i upewnijmy, czy znajdują się tam wszystkie potrzebne informacje. Oprócz oznaczenia informującego o szybkich nagrzewaniu (fast start), powinien być obok podany dokładny czas w sekundach. Zwróćmy uwagę na unijny znak CE, gwarantujący, że produkt spełnia normy bezpieczeństwa. Sprawdźmy także, czy na opakowaniu znajduje się informacja o możliwości regulowania natężenia światła.

Bogaty wybór żarówek energooszczędnych sprawia, że trudno szybko i bez zastanowienia trafić na dobry produkt. Przed zakupem warto zapoznać się z oznaczeniami, których możemy się spodziewać na opakowaniach produktów.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

Jak urządzić salon? Kilka praktycznych porad

Salon to jedno z najważniejszych pomieszczeń w naszym domu. W nich nie tylko odpoczywamy, ale …