komiksy o wojnie
Współczesny komiks ma do zaprezentowania czytelnikowi o wiele więcej niż bohaterowie w trykotach | fot.: stock.adobe.com

Najciekawsze dzieła sztuki komiksu ostatnich lat

Komiks od lat, szczególnie za oceanem, cieszy się dużą popularnością. Dzisiejsze filmowe hity BoxOffice miały swój początek właśnie w komiksach. Jednak sztuka komiksowa (bo komiks jest sztuką), to nie tylko klimaty sci-fi i superbohaterowie. Współczesny komiks ma do zaprezentowania czytelnikowi o wiele więcej niż bohaterowie w trykotach. Sztuka komiksu wyraża emocje i porusza tematy związane z tak ciężkimi przeżyciami, jak, np.: wojna. Przyjrzyjmy się paru dziełom sztuki komiksowej, które ukazały się w ostatnich latach oraz dlaczego warto na nie zwrócić uwagę.

„Trawa” autorstwa Keum Suk Gentry-Kim

„Trawa” to komiks, który wielu zachwyci, ale jednocześnie wielu odrzuci. Prosta kreska oraz zupełny brak koloru (obrazy są czarno białe), nie będą odpowiadać każdemu odbiorcy, ale zdecydowanie pasują do tematu poruszanego przez ten komiks. „Trawa” opowiada historię Koreanki, która podczas okresu II Wojny Światowej, była niewolnicą seksualną w japońskim obozie pracy przymusowej. „Trawa”, jako opowieść jest niezwykle trudna i wymagająca. Komiks jest przejmującym zapisem okrucieństwa, jaki spotykał kobiety podczas największego konfliktu w dziejach ludzkości. „Trawa” to opowieść bardzo chłodna w odbiorze, ale jednocześnie pozostająca w pamięci na bardzo długo i na pewno jest przykładem, że komiks jako sztuka może opowiedzieć wstrząsające i wartościowe historie. Komiks został wydany w kwietniu 2021 roku.

„Powrót do Kosowa” autorstwa Jorge Gonzalez oraz Gani Zakupi

Kolejny komiks z cyklu tych, które poruszają bardzo ważne tematy. Jorge Gonzalez jest rysownikiem, a Gani Zakupi twórcą scenariusza. Gani urodził się w Kosowie. „Powrót do Kosowa” to bardzo gorzka refleksja na temat wojen na Bałkanach. Dużo symboliki, turpistyczny scenariusz oraz ponury klimat składają się na historię obrazkową przeznaczoną dla dojrzałego odbiorcy. Temat ludobójstwa oraz psychodeliczne rysunki to jedne z elementów, jakie składają się na odbiór tego komiksu, który przygląda się psychice ludzi, będących podczas wojny między młotem, a kowadłem. Twórcy starają się wykrzyczeć „nigdy więcej wojny!”, a czy skutecznie? Warto przekonać się o tym samemu. „Powrót do Kosowa” został wydany w 2019 roku, a dzisiaj patrząc na to, co dzieje się na Ukrainie, ma jeszcze silniejszy przekaz.

„Kserkses. Upadek rodu Dariusza świt ery Aleksandra” autorstwa Franka Millera

Frank Miller to żywa legenda, autor słynnego komiksu „300”. „Kserkses” to sequel opowieści o 300 Spartanach. W kolejnym dziele tego twórcy przyglądamy się perskiemu wodzowi, który wyrusza, na wojnę przeciwko Aleksandrowi Wielkiemu. Jeśli ktoś lubi klimaty tamtego okresu historycznego oraz interesuje się starożytną wojskowością, odnajdzie się w najnowszym dziele Franka Millera bez problemu. „Kserkses” to propozycja obowiązkowa dla miłośników Millera. Komiks został wydany pod koniec 2019 roku.

Jak widać historie obrazkowe, tak jak filmy mogą być bardzo złożone, od prostych opowieści o superbohaterach, poprzez historie, które poruszają i są niezwykle emocjonalne na każdej płaszczyźnie. Nie muszą nam się podobać superbohaterowie, ale ww. dzieła sztuki komiksowej pokazują, że historie obrazkowe mogą przekazać nam znacznie więcej i być utrzymane w dużo poważniejszy tonie, niż z początku mogło się nam wydawać.

RTO

Sprawdź także

Trawa z rolki w ogrodzie

Trawa z rolki – 5 rzeczy, które musisz wiedzieć, zanim ją kupisz

Trawa z rolki czy z siewu? Na to popularne pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Trawa …