Trawa z rolki – 5 rzeczy, które musisz wiedzieć, zanim ją kupisz

Wybierając trawę z rolki, możesz zdecydować się na dwa rozwiązania – trawę gruntową i wyhodowaną na folii. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Trawa z rolki czy z siewu? Na to popularne pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Trawa z siewu jest tańsza na etapie zakupu, ale wyhodowanie z jej użyciem gęstego i efektownego trawnika to naprawdę trudne zadanie. Czy trawa z rolki może być alternatywą? Zdecydowanie tak! Oto 6 faktów o trawie z rolki, które musisz znać przed jej zakupem.

Trawnik z rolki można zakładać przez cały rok

Najlepszym czasem na założenie trawnika z siewu jest wiosna i jesień. Przełom kwietnia i maja, a następnie sierpnia i września to idealna pora na prace ogrodowe. Ale co, jeśli klucze do mieszkania odbierasz w lutym lub listopadzie? Czy koniecznie musisz czekać tych kilka miesięcy? Absolutnie nie! Trawnik z rolki można zakładać cały rok. Przeciwwskazaniem są jedynie duże mrozy, ale w ostatnich latach nawet zimy są w Polsce dosyć łagodne, więc trawnik z rolki możesz w zasadzie zakładać cały rok.

Natychmiastowy efekt trawy w rolce

Trawa z rolki cieszy się coraz większą popularnością. Nic dziwnego – wielu inwestorów, którzy właśnie odebrali klucze do wymarzonego domu czy mieszkania, to osoby aktywne zawodowo, prowadzące naprawdę intensywny tryb życia. Skoro już naczekali się na mieszkanie, to chcą od razu móc z niego w pełni korzystać. Czekanie przez kilka sezonów na wyhodowanie idealnego trawnika nie bardzo im się podoba. W takiej sytuacji doskonałym rozwiązaniem może być rozłożenie trawy z rolki – dzięki niej idealnym efektem można cieszyć się niemal od razu – wyjaśnia ekspert marki Grassland Farms.

Trawa w rolce jest bardziej odporna od trawy z siewu

Wybierając trawę z rolki, możesz zdecydować się na dwa rozwiązania – trawę gruntową i wyhodowaną na folii. O trawę z siewu trzeba naprawdę solidnie dbać w okresie wzrastania, a i to nie gwarantuje sukcesu. Zazwyczaj okazuje się, że trawę trzeba wielokrotnie dosiewać, gdyż nasiona bywają wypłukane przez opady czy wyjedzone przez ptaki. W przypadku trawnika z rolki takie problemy zwykle się nie zdarzają.

O trawę z rolki też należy dbać

Szczególnie wśród początkujących ogrodników pokutuje przekonanie, że o trawę z rolki nie trzeba dbać, że to rozwiązanie dla leniwych. Absolutnie tak nie jest! Choć faktycznie zakładanie trawnika z siewu jest bardziej pracochłonne, to jednak, by cieszyć się dobrą kondycją i ładnym wyglądem trawnika trzeba mu poświęcić trochę czasu, nie wystarczy samo rozwinięcie rolki. Trawę trzeba odpowiednio często nawadniać i kosić. Przez pierwsze tygodnie po założeniu trawnika warto pozwolić mu odpocząć i się przyjąć, a dopiero później wystawić go na intensywne użytkowanie – radzi nam ekspert marki Grassland Farms.

Trawę z rolki można rozłożyć samodzielnie

Wiele firm ogrodniczych świadczy usługi związane z zakładaniem trawnika z rolki, ale jeśli masz ochotę, możesz zrobić to samodzielnie. Przed rozkładaniem rolek odpowiednio przygotuj podłoże – oczyść i przekop glebę, usuń chwasty, wyrównaj teren. Następnie możesz przystąpić do rozkładania trawnika. Zaczynaj zawsze od najdłuższego brzegu trawnika, a kolejne pasy układaj ściśle w taki sposób, by łączenia sąsiadujących rolek się nie schodziły (czyli tak jak cegły w murze). Trawę delikatnie dociskaj do podłoża, a wystające końce rolki odetnij ostrym narzędziem. Trawnik obficie podlewaj tak, by przez pierwszy tydzień był stale wilgotny. Przez pierwsze 2-3 tygodnie unikaj również chodzenia po trawie.

Trawa z rolki to sposób na piękną i efektowną zieleń wokół domu i w otoczeniu firmy. Prosta w założeniu, pozwalająca od razu cieszyć się doskonałym efektem. Jeśli nie chcesz czekać, aż trawa z siewu się przyjmie, a czasochłonne prace ogrodowe zupełnie Cię nie pociągają, to trawnik z rolki będzie strzałem w 10! Dzięki temu rozwiązaniu jeszcze w tym sezonie możesz cieszyć się elegancką zielenią w swoim otoczeniu.

Materiał partnera zewnętrznego