Cellulit, czyli skórka pomarańczowa na udach
Cellulit powoduje, że skóra wygląda na nierówną, szorstką i pozbawioną jędrności | fot.: materiał partnera

Jak szybko i skutecznie zredukować cellulit?

Cellulit powszechnie występuje u ponad 90% kobiet. Za jego powstawanie odpowiadają komórki tłuszczowe, a konkretnie zaburzenie fizjologii tkanki podskórnej, pod którą miejscowo odkładają się tłuszcz i płyny. Wyróżniamy cellulit wodny i tłuszczowy – czy wiesz, czym się różnią? I najważniejsze: czy istnieje skuteczny krem na cellulit, który pozwoli pozbyć się go raz na zawsze? Podpowiadamy!

Cellulit powoduje, że skóra wygląda na nierówną, szorstką i pozbawioną jędrności. Szacuje się, że dotyka ok. 85-98% kobiet po 20. roku życia. Chociaż cellulit nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i jest kwestią czysto estetyczną, może być źródłem stresu, a nawet poważnych kompleksów. Istnieje wiele sposobów na to, jak zwalczyć cellulit na udach (tu pojawia się najczęściej), pośladkach czy brzuchu. Pytanie tylko, co jest najskuteczniejsze?

Co to jest cellulit?

Cellulit w literaturze medycznej występuje pod różnymi nazwami: lipodystrofia gynoidalna, liposkleroza, dystrofia tkanki podskórnej o charakterze niezapalnym. Najprościej rzecz ujmując, jest są to obrzękowo-włókniejące zmiany zwyrodnieniowe tkanki łącznej. Powszechnie mówi się na cellulit „skórka pomarańczowa”, co doskonale obrazuje, jak wygląda. Mianowicie tworzy widoczne pod powierzchnią skóry nierówności, pofałdowania, zagłębienia i zgrubienia, które mogą kojarzyć się ze skórką cytrusów.

Nie ma obecnie powszechnego standardu oceny i kategoryzacji cellulitu, ale ogólnie wyróżnia się:

  • stopień 0 – brak cellulitu
  • stopień 1 – objawy cellulitu są niewidoczne, ale pod skórą zaczynają tworzyć się zmiany (widoczne pod mikroskopem)
  • stopień 2 – gładka skóra w pozycji stojącej, ale cellulit pojawia się w pozycji siedzącej lub po ściśnięciu fałdy skóry
  • stopień 3 – skóra ma wygląd skórki pomarańczowej podczas stania i siedzenia
  • stopień 4 – głęboki cellulit widoczny w każdej czynności, czasem ze stanem zapalnym (cellulitis)

No dobrze, ale czym jest cellulit? Jest to stan spowodowany zmianami w strukturze komórek tłuszczowych i tkanek łącznych, które znajdują się pod powierzchnią skóry. Zmiany te mogą sprawiać, że komórki tłuszczowe stają się bardzo duże i tym samym zostają wypchnięte na zewnątrz do tkanki łącznej pod skórą. Do tego dochodzą zmiany w dopływie krwi do obszarów dotkniętych cellulitem, co może powodować gromadzenie się dodatkowego płynu w tkance. To są właśnie przyczyny powstawania cellulitu. Powody, dlaczego pojawia się cellulit, nie są dokładnie znane, ale eksperci zaznaczają, że odpowiadają za to głównie hormony, płeć (cellulit dotyczy głównie kobiet), styl życia (aktywność fizyczna i dieta), a także czynniki dziedziczne.

Cellulit wodny a tłuszczowy

Jest jeszcze kolejna kwestia w tematyce cellulitu: wyróżniamy cellulit wodny i cellulit tłuszczowy. Najpierw pojawia się cellulit wodny, a potem lipidowy. Co więcej, wyróżniamy również cellulit w postaci twardej, wiotkiej, obrzękowej lub mieszanej.

Rodzaje cellulitu w zależności od stopnia zaawansowania:

  • cellulit wodny – dotyka każdej kobiety; wynika z zaburzeń w wydalaniu z organizmu nadwyżki płynów; nie pomaga tutaj nieodpowiednia dieta bogata w produkty wysokoprzetworzone, które zawierają dużo soli zatrzymującej wodę w organizmie, co sprzyja powstawaniu obrzęków
  • cellulit tłuszczowy – pojawia się najczęściej u osób z nadwagą i otyłością w przypadku nieleczonego cellulitu wodnego, może się też pojawić przy szybkim chudnięciu lub gwałtownym przybieraniu na wadze; powstaje w wyniku zaburzeń procesów lipolizy, co prowadzi do nieprawidłowego rozpadu trójglicerydów i wzrostu nieprawidłowych komórek tłuszczowych

Cellulit wodny na udach przypisywany jest do stadium 1 i to właśnie na nogach ten rodzaj cellulitu pojawia się najczęściej, z czasem zajmując inne partie jak łydki, a nawet kolana. Dobra wiadomość jest taka, że można mu zapobiec.

Zobacz więcej na temat cellulitu wodnego – co to jest, jakie są przyczyny i jak go zwalczyć?

Naturalne preparaty pomagające zwalczać cellulit
Naturalne preparaty pomagające zwalczać cellulit | fot.: materiał partnera

Co pomaga na cellulit?

Cellulit jest zmorą wielu kobiet, niezależnie od wieku, masy ciała, a nawet trybu życia. Jednak można zmniejszyć jego widoczność – najważniejsza jest systematyczność, wytrwałość, odpowiednia dieta i stosowanie dobrego kremu na cellulit. Jak zwalczyć cellulit na udach lub innej części ciała? Jeśli tylko zaobserwujemy u siebie pierwsze oznaki cellulitu, należy zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu, zmienić rodzaj diety (np. wykluczyć sól, słodycze i przetworzone produkty) i wprowadzić aktywność fizyczną. Pomyślmy również o masażach – klasycznym lub bańką chińską. Z polecanych metod antycellulitowych warto wymienić szczotkowanie ciała na sucho lub mokro, a także oszczypywanie ciała. Koniecznie włączmy do pielęgnacji preparaty o działaniu antycellulitowym.

Chociaż nie ma jednego skutecznego lekarstwa na cellulit, istnieje szeroka gama kremów, serum i balsamów, które mają zmniejszać cellulit. Odpowiedni kosmetyk na cellulit, konsekwentnie nakładany codzienne na skórę, pomoże zwiększyć jej poziom nawilżenia, poprawi jędrność oraz mocno ją odżywi. Krem antycellulitowy bazuje na aktywnych składnikach, zwykle takich jak kofeina, retinol i związki roślinne, które mają pomagać rozkładać tłuszcz, poprawiać przepływ krwi, zmniejszać retencję płynów, a w efekcie – widocznie poprawiać wygląd i elastyczność skóry.

Dobry krem na cellulit, czyli jaki?

Trudno wytypować najlepszy krem na cellulit, ponieważ wiele zależy od indywidualnych predyspozycji, rodzaju skóry, diety i stylu życia. Nie pomaga również to, że produktów na cellulit jest obecnie bardzo dużo. Jaki więc wybrać? Na tle innych wyróżnia się marka tołpa.® z kremem dermo body cellulite do stosowania na noc, który pomaga zredukować cellulit wodny na udach za sprawą takich składników jak kompleks ekstraktów z żółtego maku, mikroalg i kofeiny z kawowca oraz borowiny.

Na czym polega jego magia? Kosmetyk tołpa.® dermo body cellulite. nocny turbo-krem antycellulitowy działa wtedy, kiedy śpisz, czyli wtedy, kiedy metabolizm komórkowy jest najintensywniejszy. Krem działa dwukierunkowo: z jednej strony zapobiega nocnemu odkładaniu się tłuszczu, z drugiej – usprawnia eliminację toksyn z organizmu. Dzięki temu, że zmniejsza tkankę tłuszczową, pomaga w wyszczupleniu i wymodelowaniu sylwetki. Zgodnie z obietnicami producenta redukuje cellulit nawet o 2 stopnie oraz zmniejsza obwód uda nawet o 1 cm. Czy tak jest w rzeczywistości?

Opinie tutaj są pozytywne. Klientki zaznaczają, że to skuteczny krem na cellulit, który przy systematycznym stosowaniu pozwala zauważyć redukcję skórki pomarańczowej już po 3 tygodniach. Skóra staje się nawilżona, wygładzona, poprawia się jej jędrność. Zaletą produktu jest to, że pomaga zredukować uczucie ciężkości w nogach po ciężkim dniu (odpowiada za to borowina, która wykazuje działanie poprawiające mikrokrążenie). Atutem jest również wydajność kremu antycellulitowego i jego zapach.

Jak zwalczyć cellulit – podsumowanie

Im wcześniej rozpoczniemy walkę z cellulitem, tym szybciej zauważymy rezultaty. Jeśli tylko cellulit pojawi się na udach, to znak, że trzeba wprowadzić odpowiednią pielęgnację, przyjrzeć się swoim nawykom żywieniowym oraz codziennym aktywnościom. Dobrym pomysłem jest włączenie kremu na cellulit do innych zabiegów – np. po peelingu, który usuwa martwy naskórek i pobudza krążenie krwi, lub też po masażu, po którym jest lepsze ukrwienie. Dzięki temu skóra będzie przygotowana na wchłanianie dobroczynnych składników, a co więcej – wchłonie je szybciej, sprawniej, co przełoży się na korzystniejsze efekty. 

Regularne zabiegi na cellulit - sposób na zmniejszenie i zapobieganie powstawaniu cellulitu
Im wcześniej rozpoczniemy walkę z cellulitem, tym szybciej zauważymy rezultaty | fot.: materiał partnera

Pamiętajmy: skuteczne składniki aktywne w kremie lub balsamie i systematyczność to najlepsza broń do walki z cellulitem.

Materiał partnera

Sprawdź także

kosmetyki missha

Wykorzystanie innowacji Missha do skutecznej sezonowej pielęgnacji skóry w sektorze hurtowym

Missha to marka, która od lat przoduje w dziedzinie innowacji kosmetycznych, dostarczając produkty, które są …