Akcesoria i kosmetyki do włosów
Tylko regularne dbanie o włosy sprawi bowiem, że będą one piękne i zdrowe. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Przepis na piękne i zdrowe włosy – sprawdź już dziś

Włosy potrafią zmienić cały wizerunek człowieka. Lśniące i zadbane przyciągają wzrok, a zmatowione odbierają urody nawet najpiękniejszym. Jak utrzymać je w dobrej kondycji? Zdradzamy przepis na piękne i zdrowe włosy!

Krok 1. Prawidłowe mycie

Za przetłuszczanie się włosów odpowiada gruczoł łojowy. Od jego pracy zależy to, jak często musisz myć włosy. Warto jednak wiedzieć, że wysuszenie skóry głowy wzmaga produkcję łoju, więc msz nad tym procesem częściową kontrolę. W tym celu unikaj przegrzewania skóry (np. myjąc włosy gorącą wodą) i nie używaj często suchych szamponów. Dzięki temu praca gruczołu łojowego ureguluje się.

Pamiętaj, aby w trakcie mycie nie szarpać za włosy. Wszystkie kosmetyki do włosów należy nakładać delikatnie i z wyczuciem.

Krok 2. Odpowiednie odżywienie

Na kondycję włosów wpływają oczywiście używane przez nas kosmetyki: szampony, odżywki, maski… Zrezygnować z nich nie można, ale należy dopasować ich rodzaj do typu włosów oraz kondycji skóry głowy. Wbrew pozorom cała półka pełna kosmetyków na każdą przypadłość nie jest dobrym rozwiązaniem. Fundujesz wówczas swoim włosom mieszankę wybuchową.

Kosmetyki do włosów powinny odpowiadać na ich potrzeby. Zupełnie innych preparatów wymagają włosy suche i zniszczone, i zupełnie innych włosy mieszane lub puszące się.

Krok 3. Ostrożne suszenie

Jeśli to możliwe, nie rozczesuj mokrych włosów. To moment, w którym są najbardziej podatne na uszkodzenia. Najlepiej poczekaj aż trochę wyschną i wtedy delikatnie rozczesz je naturalnym włosiem. Suszenie suszarką pozostaw jedynie na specjalne okazje lub sytuacje bez wyjścia.

Pamiętaj też, że im częściej czeszesz włosy, tym szybciej się przetłuszczają, a ryzyko ich uszkodzenia jest większe. Staraj się zatem korzystać ze szczotki tylko, kiedy będzie to konieczne.

Krok 4. Wzmocnienie od środka

Włosy, które widzimy, są tak naprawdę w całości martwe. Możemy je pielęgnować, ale prawdziwa regeneracja zaczyna się pod skórą. To tam transportowane są składniki odżywcze, które odpowiadają za kondycję włosów. Zwróć zatem szczególną uwagę na dietę. Niezdrowe jedzenie odbija się nie tylko na cerze, ale również na włosach!

Postaraj się wzbogacić swoją dietę szczególnie w witaminy z grupy B, żelazo, selen oraz cynk. Jeżeli masz z tym problem, możesz sięgnąć po suplementację, ale zachowaj przy tym zdrowy rozsądek. Suplementowanie wszystkiego nie wpłynie na włosy tak dobrze, jak składniki dostarczone z pożywieniem.

Krok 5. Systematyczność

Na sam koniec trzeba podkreślić wagę systematyczności. Tylko regularne dbanie o włosy sprawi bowiem, że będą one piękne i zdrowe. Wszystkie wcześniejsze kroki należy wykonywać zatem non stop, nie sezonowo.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

dziewczyna różowa grzywka

Jak wybrać dobrego fryzjera?

Cięcie i koloryzacja włosów to rzeczy, które mogą dodać nam uroku i poprawić naszą pewność …