szampon w kostce
Kostki wyglądają estetycznie i zajmują mniej miejsca niż szampon zamknięty w plastiku | fot.: materiał partnera

Szampon w kostce- ekologiczny i ekonomiczny! Jakie są zalety przerzucenia się na kostkę?

Konieczność minimalizowania plastikowych opakowań, maksymalizacja wydajności i uzyskanie optymalnych efektów to cele stojące przed branżą kosmetyczną. Od kilku już lat zauważany jest w Polsce trend zero waste. Od produkcji, przez konsumpcję, po recykling. Jednym z produktów, który w ostatnich latach jest na tapecie w świecie pielęgnacji i kosmetyków jest szampon w kostce. Wśród głównych zalet jest jego ekologiczność. Nie ma plastikowego opakowania, jest kompaktowy, mały, wygodny w domu i w podróży. Szampony w kostce mogą się pienić albo dają mało piany. Oparte są na naturalnych składnikach, mają prosty skład, a niektóre przyjemny zapach.

Od plastiku do kartoniku

Szampony w kostce mają dużą zaletę w porównaniu z tradycyjnymi szamponami. Zwykły płynny szampon zamknięty jest w plastikowej buteleczce? Ile takich opakowań w ciągu pół roku bądź roku zużywasz?

Kostka ma tą przewagę nad płynem, że może być zapakowana w kartonik niewielkich rozmiarów, który w porównaniu z plastikiem jest zdecydowanie ekologicznym rozwiązaniem. Kostki można przechowywać na różne sposoby. Wieszając sznureczki pod prysznicem i zawieszając je na nich bądź na mydelniczkach z dziurkami. Dzięki otworom woda spływa, a kostka się nie topi. Wystarczy raz zainwestować w rozwiązania, dzięki którym można przechowywać kostki.

Kostki wyglądają estetycznie i zajmują mniej miejsca niż szampon zamknięty w plastiku. Na rynku dostępne są kostki 3w1- do mycia włosów i ciała. Bardzo praktyczne w podróży.

Ekonomia jest w kostkach

Na ile myć wystarcza Ci jeden szampon? Szampony w kostce są z reguły bardziej wydajne. Jedna kostka (w zależności od wagi) wystarcza na około 1,5 miesiąca. Przy myciu włosów kilka razy w tygodniu. Kostki mają w swoim składzie wyłącznie aktywne składniki. Wystarczy niewielka ilość, by  umyć włosy.

Szampony do włosów w kostce są droższe od najtańszych szamponów w płynie, ale patrząc na ich wydajność, nie kupuje się ich tak często jak tradycyjnych. Świetnie sprawdzają się w podróży. Są ekonomiczne pod wieloma względami. Choć producenci oferują kosmetyki w minimalnych objętościach dla podróżujących, to ile takich buteleczek trzeba ze sobą wziąć? Niekoniecznie te opakowania wystarczą na dłuższy wyjazd. Zazwyczaj wystarczą na weekend.

Szampon w kostce można zapakować do metalowego pudełeczka. Taka kostka zajmuje zdecydowanie mniej miejsca niż szampon w plastiku.

Czy szampon w kostce się pieni?

Czy w ogóle piana w szamponie jest do czegokolwiek potrzebna? Zarzuty wobec niepieniących szamponów do włosów są często wysuwane, ale czy mają swoje poparcie? Zresztą nie tylko szampon w kostce może się nie pienić, bo również i taki w płynie. To zależy od producenta czy postawi na pianę czy nie. Z jakiegoś powodu utarło się, ze szampon ma się pienić i koniec kropka. Jeśli się nie pieni, to trafia do kategorii szamponów, które nie są skuteczne.

Nic bardziej mylnego, piana nie jest do niczego potrzebna. Liczy się skład szamponu, a nie to czy się pieni czy nie. Szamponem, który się nie pieni włosy myje się równie skutecznie, co pieniącym się. Po prostu ludzie przyzwyczaili się, że piania musi być, ale nie jest ona do niczego potrzebna.

W drogerii internetowej Louma.pl dostępne są szampony w kostce, które się pienią i takie które się nie pienią. Oferta szamponów w kostce jest szeroka. Podobnie dostępne są kostki, które mają intensywny zapach cytrusów bądź inny albo o bardziej delikatnym zapachu.

Jak używać szamponu w kostce?

Mycie włosów szamponem w kostce jest banalnie proste i nie wymaga poświęcenia więcej czasu niż płynnym. Obrońcy płynnych szamponów twierdzą, że kostka wydłuża czas mycia. Nie jest to prawda.

  • Pierwszy sposób na mycie: po prostu wcieranie mydła we włosy pod strumieniem wody bądź mokrych.
  • Drugi sposób: pod wodą mydlimy ręce i nakładamy szampon na włosy.
  • Trzeci sposób: włożenie na chwilę kostki do kubeczka z wodą. Kiedy kostka nieco się rozpuści, wodą polewamy włosy.

Szampony w kostce są tak samo wygodne w użyciu jak płynne. W końcu używamy kostek nie od dziś.

Szampony w kostce to prosty skład i skuteczność

W drogeriach dostępne są szampony w kostce do różnych włosów. Począwszy od suchych i zniszczonych, przez tłuste, po cienkie. Są też uniwersalne kostki, przeznaczone do włosów nieproblematycznych.

Szampon w kostce to produkt oparty na naturalnych składnikach, często wege, o prostym składzie, bazujący na dobrze znanych składnikach pochodzenia roślinnego. Mogą zawierać różne olejki oraz glinkę.

Szampony w kostce działają tak samo jak płynne. Dlatego warto ich wypróbować, mając świadomość, że to małe rzeczy zmieniają wiele.

Materiał partnera