technologie
“Wiek paradoksów” napisana jest bardzo prostym i przystępnym językiem, dzięki czemu lektura jest niesamowicie wciągająca | fot.: stock.adobe.com

Wiek paradoksów. Czy technologia nas ocali?

Czy technologia nas ocali? To ciekawe pytanie, jakie stawia przed czytelnikami autorka książki popularno-naukowej pod tytułem „Wiek paradoksów”. Jest to doskonała pozycja pozwalająca w dobrze zobrazowany i przystępny sposób zacząć rozmyślania o współczesnych rozwiązaniach technologicznych, z których korzystam każdego dnia.

Wiek paradoksów – czyli o czym warto czytać?

Jedną z najciekawszych książek w 2021 roku była pozycja napisana przez Natalię Hatalską. Jest to badaczka różnych nurtów związanych z trendami, jakie będą występowały w przyszłości. Sporą część pracy poświęca nowoczesnym technologiom oraz temu, jakie będą miały dla naszego kraju znaczenie. I właśnie na ten temat Natalia Hatalska napisała książkę pod tytułem Wiek paradoksów. Czy technologia nas ocali. To ciekawa pozycja pokazująca nam nowoczesne technologie z różnych perspektyw. Z jednej możliwości, jakie daje nam rozwój technologiczny w różnych dziedzinach, a drugiej zaś pokazuje aspekty, w których tracimy bardzo wiele, dlatego że przedkładamy często technologiczne osiągnięcia i świat Internetu ponad świat realny. Autorka opisuje w książce powstający lustrzany świat – świat Internetu, który jest właśnie swoistym lustrem dla naszego realnego.

Czy technologia nas ocali? – Jakie wyzwania stoją przed naszą cywilizacją?

Pierwszym krokiem było przeniesienie do sieci informacji. Ta z roku na rok rozrastała się do niekończących się połączeń i przetworzeń. Kolejnym etapem przejścia do świata cyfrowego było przeniesienie relacji. I w istocie od kilku lat mamy właśnie z tą sferą do czynienia. Relacje międzyludzkie bardzo się spłyciły, bo coraz więcej osób zamiast rozmawiać i przebywać w sposób fizyczny z innymi, ucieka się do kontaktów wirtualnych, opartych na wiadomościach tekstowych czy wideo. Oczywiście dało nam to także możliwość szybkiego kontaktu z osobami znajdującymi się w najbardziej odległych zakątkach świata. Dlatego wciąż coś zyskujemy, ale warto pamiętać o tym, że również coś tracimy. Kolejnym etapem przenoszenia nas do świata sieci internetowej będzie tak zwany Internet zmysłów polegający na tym, że będziemy w stanie na przykład poczuć zapach jakiegoś produktu bez konieczności wychodzenia z domu. Tutaj branża gier dąży do opracowania technologii, pozwalającej jeszcze intensywniej zanurzyć się w świecie fabularnych rozrywek.

Dlaczego warto sięgnąć po książkę?

Warto podkreślić również, że książka “Wiek paradoksów” napisana jest bardzo prostym i przystępnym językiem, dzięki czemu lektura jest niesamowicie wciągająca. Dodatkowo autorka przy każdym zagadnieniu podaje czytelnikom mnóstwo ciekawych przykładów, by jeszcze lepiej zobrazować omawiane zagadnienie. Pozycja ta jest świetnie opracowana na gruncie naukowym, ponieważ liczne przypisy i odniesienia pozwalają kontynuować nam dalszą lekturę na poszczególne tematy, jeśli któryś nas w tej książce bardziej zainteresował. Jest więc to pozycja, którą możemy zaklasyfikować jako literaturę popularno-naukową, pozwalającą każdemu przeciętnemu czytelnikowi zagłębić się nieco w naukowe meandry, ale jednocześnie próg wejścia nie jest zbyt trudny, dlatego niemal każdy będzie w stanie bez większego trudu zrozumieć nowe pojęcia, jednocześnie poszerzając zakres swojej wiedzy.

NBL

Sprawdź także

Literatura kobieca, a może babska? Do nadrobienia latem

Tak się złożyło, że w dzisiejszym zestawieniu same kobiety – zarówno autorki, jak i bohaterki. …