drewniane ogrodzenie pomalowane na biało
Drewniane ogrodzenie to niezaprzeczalny atut – prawidłowo zabezpieczony i pielęgnowany będzie idealnie wpisywał się w charakter zadbanej posesji i estetykę domu | fot.: stock.adobe.com

Jak zbudować i zabezpieczyć drewniane ogrodzenie?

Drewniane ogrodzenie będzie Ci służyć przez długie lata. Pod warunkiem, że precyzyjnie je wykonasz i prawidłowo zabezpieczysz. Sprawdź, jak zbudować oraz czym i jak prawidłowo pomalować drewniany płot.

Płot ze sztachet – to jeden z najpopularniejszych wariantów ogrodzeń z drewna. Jest uniwersalny, jeśli chodzi o aspekty architektoniczne, a poza tym praktyczny i funkcjonalny, przy jednoczesnym stosunkowo niedużym zużyciu cennego materiału.

Jak zrobić drewniany płot?

Do budowy ogrodzenia potrzebujesz m.in. planu, sztachet i drewnianych słupków, metalowych obejm, zaprawy betonowej, wkrętów do drewna, wkrętarki, sznurka, poziomicy, miarki, narzędzi do malowania oraz impregnatu i wybranego wyrobu nawierzchniowego.

Podstawą prac jest dokładny plan oraz projekt ogrodzenia. W pierwszej kolejności ustal odległość pomiędzy poszczególnymi słupkami, a następnie oblicz, ile sztachet potrzebujesz. Sprawdź, jakiej szerokości są wypatrzone przez Ciebie sztachety i zastanów się, jak duże odstępy pomiędzy nimi zdadzą egzamin.

Zaimpregnuj wszystkie drewniane elementy (jeśli jest to wymagane) oraz pomaluj je odpowiednim produktem nawierzchniowym. Malowanie najlepiej przeprowadzić właśnie na tym etapie, przed montażem. Przed przystąpieniem do kolejnego etapu prac poczekaj, aż wyrób całkowicie wyschnie.

Zaznacz miejsca, w których zamierzasz wkopać słupki, np. za pomocą sznurka; wykonaj wykopy oraz osadź w nich specjalne obejmy z metalu – dzięki nim drewniane słupki nie będą miały bezpośredniego kontaktu z gruntem, co mogłoby spowodować ich szybsze niszczenie. Zadbaj o stabilne osadzenie obejm i umocnij je zaprawą betonową. Kiedy beton się zwiąże, zamocuj drewniane słupki w obejmach.

Kolejny krok to montaż poziomych desek, które staną się podstawą konstrukcji, dolnych, górnych i środkowych (jeśli te również są niezbędne). W trakcie prac sprawdzaj, czy deski na pewno trzymają poziom. Zamocuj pionowe sztachety w zaplanowanych odstępach. Na koniec nie zapomnij zamontować na słupkach kapturków, które osłonią od zalegania wody.

Czym zabezpieczyć drewniane ogrodzenie?

Kluczowe jest zabezpieczenie drewna przed oddziaływaniem niszczących warunków zewnętrznych, jak opady deszczu i śniegu, promieniowanie UV czy zmienne temperatury.

Upewnij się, czy deski zostały zaimpregnowane na etapie produkcji. Jeśli nie, potrzebujesz dwóch rodzajów wyrobów: impregnatu technicznego oraz lakieru, lakierobejcy lub farby. Impregnat wnika głęboko w surowe drewno i wzmacnia je od wewnątrz – zabezpiecza przed korozją biologiczną oraz zmniejsza chłonność. Z kolei warstwa nawierzchniowa chroni drewno przed oddziaływaniem negatywnych warunków atmosferycznych. Aby ogrodzenie mogło służyć Ci jak najdłużej, sięgnij po produkt o dobrych parametrach wytrzymałościowych, odporności mechanicznej, na działanie wilgoci, promieniowania słonecznego itd.

Pamiętaj, że na wybór produktu wpływają również kwestie estetyczne, a dokładniej – kolorystyka ogrodzenia. Najczęściej wybieranym wariantem są lakierobejce, które tworzą półtransparentne powłoki w naturalnym odcieniu (powłoka może lekko przyciemnić naturalny kolor lub go pogłębić, jednocześnie uwydatniając rysunek słojów). Jeśli szukasz produktu, który zapewni drewnu skuteczną i długotrwałą ochronę, sięgnij po Sadolin Lakierobejcę Extra (do 10 lat ochrony drewnianej powierzchni).

Jak zabezpieczyć drewniane ogrodzenie?

Podstawą jest prawidłowe przygotowanie drewna do malowania. Upewnij się, że deski są czyste i suche. Pozbądź się zadziorów i wygładź powierzchnię (użyj drobnoziarnistego papieru, nie zapomnij odpylić drewna). Zaaplikuj wymaganą ilość impregnatu (konkretnych informacji szukaj w karcie technicznej produktu). Po całkowitym wchłonięciu wyrobu zacznij malowanie. Nakładaj lakierobejcę dokładnie i równomiernie, począwszy od trudno dostępnych miejsc, od góry i kierując się ku dołowi. Przed nałożeniem każdej kolejnej warstwy produktu, przeszlifuj powierzchnię i ją odpyl.

Drewniane ogrodzenie to niezaprzeczalny atut – prawidłowo zabezpieczony i pielęgnowany będzie idealnie wpisywał się w charakter zadbanej posesji i estetykę domu.

Materiał partnera zewnętrznego