mierzenie ciśnienia krwi
Jaki aparat do mierzenia ciśnienia wybrać do prywatnego użytku? Czym się kierować, aby dokonać dobrego wyboru? | fot.: materiał partnera

Ciśnieniomierz – jak wybrać najlepszy do domowego użytku?

Podstawowym sposobem do sprawdzenia ciśnienia krwi jest zmierzenie go przy pomocy ciśnieniomierza. Na początku urządzenia te miały formę wyłącznie manualną (zegarową), ale z czasem stały się całkowicie automatycznym sprzętem. Urządzenia tego typu stosowane są przede wszystkim przez lekarzy, lecz ich nowoczesne formy są na tyle zaawansowane, że z łatwością możemy korzystać z nich w domowym zaciszu. Jaki aparat do mierzenia ciśnienia wybrać do prywatnego użytku? Czym się kierować, aby dokonać dobrego wyboru? Sprawdźmy!

Ciśnienie krwi – czym jest?

Ciśnienie krwi jest określeniem, jakiego używa się do opisu siły nacisku krwi na naczynia krwionośne. Rozróżnia się ciśnienie tętnicze skurczowe oraz rozkurczowe, zależnie od fazy pracy serca, w której się aktualnie znajduje. Jego wartości uwarunkowane są w zależności od tego, czy aktualnie odpoczywamy, czy wykonujemy ćwiczenia fizyczne. Na wysokość wpływa także siła pracy serca oraz elastyczność ścian naczyń krwionośnych.

Bardzo często zmierzone przez ciśnieniomierz nieprawidłowe, świadczące o nadciśnieniu lub niedociśnieniu wartości siły przepływu krwi oddziałujące na ściany tętnic podczas skurczu i rozkurczu serca, są powodem do wprowadzenia leczenia. Nieunormowana praca serca przekłada się bowiem na nasze codzienne funkcjonowanie: dochodzi przez to do niedotlenienia organizmu oraz ograniczenia przepływu substancji odżywczych, co skutkuje złym samopoczuciem i rozwojem licznych zaburzeń. Warto więc je kontrolować, sięgając po profesjonalny przyrząd do mierzenia ciśnienia. 

Jak wybrać najlepsze urządzenie do mierzenia ciśnienia w domu?

Różnorodność ciśnieniomierzy dostępnych w sprzedaży sprawia, że każdy może znaleźć model idealnie dopasowany do swoich potrzeb. Aparat ciśnieniowy do użytku w domu powinien być przede wszystkim maksymalnie prosty w obsłudze – tak, aby każdy, bez względu na wiek czy umiejętności, mógł się nim swobodnie posługiwać. Co jeszcze wziąć pod uwagę?

ciśnieniomierz
Aparat ciśnieniowy do użytku w domu powinien być przede wszystkim maksymalnie prosty w obsłudze | fot.: materiał partnera

Rodzaj ciśnieniomierza

Takie urządzenia mogą być: zegarowe (manualne), półautomatyczne i automatyczne. Najlepszym wyborem do prywatnego użytku jest jednak automatyczny ciśnieniomierz, który wykona całą czynność za nas – wystarczy, że naciśniemy jeden przycisk. Zegarowe czy półautomatyczne sprzęty wymagają większego zaangażowania w proces mierzenia ciśnienia krwi, w związku z czym stosuje się je w profesjonalnym użytku.

Naramienny czy nadgarstkowy ciśnieniomierz elektroniczny?

Różnica pomiędzy tymi typami wynika z tego, gdzie umieszcza się mankiet danego modelu. Ciśnieniomierze naramienne to urządzenia, w których mankiet naciąga się na ramię, powyżej zgięcia łokciowego. Modele nadgarstkowe aparatów do mierzenia ciśnienia krwi zaś umieszcza się na wysokości stawu nadgarstkowego. 

Zakres pomiaru i jego dokładność

Ciśnienie krwi określa się w pewnych normach, które pozwalają nam sprawdzić, czy nie jest za niskie bądź za wysokie. Sięgając po ciśnieniomierz, należy więc wziąć pod uwagę parametry, jakie jest on w stanie wykryć. Dobrym wyborem może być japoński ciśnieniomierz o zakresie pomiaru ciśnienia 0-260 mmHg i tętna 40-199 uderzeń/minutę, z dokładnością; +/- 3 mmHg; +/- 5%. Niektóre z modeli posiadają dodatkowo wskaźnik ruchu ciała, który wykrywa zakłócenia pomiaru, co jest niezwykle korzystne, gdy zależy nam na bardzo dokładnym wyniku.

Wybierając urządzenie do mierzenia ciśnienia, warto zwrócić uwagę także na obecność funkcji, które ułatwiają pomiar oraz odczytanie wyników. Sprawdź, czy wybrany model posiada sześciostopniowy wskaźnik nadciśnienia WHI oraz wskaźnik nieregularności tętna, dzięki którym szybciej sprawdzisz, co oznacza dany wynik pomiarowy.

Jakie jeszcze aspekty będą warte uwagi? Wszystko zależy tak naprawdę od jego przyszłego użytkownika. Jeśli pojawiają się problemy ze wzrokiem, dobrym rozwiązaniem będzie ciśnieniomierz z funkcją mowy, a jeżeli z pamięcią – urządzenie z zegarem i pamięcią pomiarów. Należy zwrócić uwagę także na sposób zasilania i wybrać pomiędzy modelami na baterie a zasilanymi poprzez zasilacz sieciowy. I co najważniejsze: upewnij się, że dany aparat do mierzenia ciśnienia tętniczego posiada mankiet o odpowiednio dużym rozmiarze.

Materiał partnera