infekcja układu moczowego
Układ moczowy jest narażony na różnego rodzaju infekcje, najczęstszą przypadłością jest zapalenie układu moczowego | fot.: freepik.com

Jak wspomóc pracę układu moczowego?

Aby poprawić komfort życia, należy zadbać o układ moczowy. Uciążliwe i powtarzające się dolegliwości utrudniają codzienne funkcjonowanie.

Jakie są najczęstsze dolegliwości?

Układ moczowy jest narażony na różnego rodzaju infekcje, najczęstszą przypadłością jest zapalenie układu moczowego. Jedną z cech charakterystycznych tego schorzenia są trudności w oddawaniu moczu, mimo silnej potrzeby. A także konieczność częstego i natychmiastowego oddawania moczu, czy bóle w dole brzucha. Innymi częstymi dolegliwościami jest nietrzymanie moczu oraz częstomocz.

Przyczyny dolegliwości układu moczowego

Zakażenie układu moczowego to obecność drobnoustrojów w drogach moczowych. Drobnoustroje namnażają się w drogach moczowych, co w konsekwencji prowadzi do stanu zapalnego, czyli zakażenia układu moczowego. Większość przypadków to zapalenie pęcherza moczowego

Jak dbać o układ moczowy?

Należy pamiętać o odpowiedniej ilości płynów, najlepiej pić dużo wody. Dbać o właściwą higienę okolic intymnych. Najlepiej stosować odpowiednie preparaty do pielęgnacji okolic intymnych o właściwościach antybakteryjnych i pielęgnacyjnych. Jeżeli cierpisz na dolegliwości związane z układem moczowym, warto wykonywać badania moczu. Powinniśmy stosować zdrową dietę oraz regularne ćwiczenia.

Dieta

Przede wszystkim musimy pamiętać o  nawadnianiu organizmu, najlepiej wodą lub herbatami ziołowymi zawierające takie zioła m.in. jak pokrzywa, liście brzozy, czy skrzyp polny. Warto jeść właściwą ilość owoców i warzyw, bogatych w witaminę C, którą znajdziemy w takich źródłach jak brokuły, kapusta, papryka, kalarepa, kalafior, fasola szparagowa, czy owocach takich jak: czarna i czerwona porzeczka, truskawki, kiwi, cytrusy, owoce dzikiej róży, agrest, malina. Zalecana jest przede wszystkim żurawina.

Suplementy – jak pomóc układowi moczowemu

Dobrym sposobem, aby wspomóc swój organizm, są suplementy na układ moczowy. Powinny zawierać m.in. składniki takie jak: żurawina, brzoza, pokrzywa, mniszek lekarski, szałwia, czy dzika róża.  Suplementy pomogą zapobiec zakażeniu oraz wesprą proces wychodzenia z infekcji bakteryjnej.

Pamiętaj o konsultacji z lekarzem

Należy pamiętać, że choroby układu moczowego są poważne, nie należy ich lekceważyć, a jak najszybciej skonsultować z lekarzem, każdy niepokojący objaw. Ponieważ ich zignorowanie może w konsekwencji doprowadzić do poważnych chorób, a nawet bezpłodności.

Materiał partnera

Sprawdź także

Młody zielony jęczmień

Młody zielony jęczmień – cudowny lek na wszystko?

Dzięki popularności zdrowego i racjonalnego odżywiania ludzie coraz świadomiej dobierają artykuły spożywcze i coraz częściej …