Rodzaje aparatów ortodontycznych – wybieramy najlepsze rozwiązanie

Nadal największym zainteresowaniem cieszą się tradycyjne, metalowe łuki, ale coraz więcej osób decyduje się na rozwiązania kosmetyczne, cechujące się większą estetyką. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Idealny uśmiech to marzenie każdego pacjenta, który odwiedza ortodontę. Oczywiście najważniejsze jest to, aby zęby były zdrowe, białe i pozbawione ubytków i kamienia, ale to nie wszystko. Niemniej istotne jest prawidłowe ustawienie zębów, a według ortodontów aż 60% społeczeństwa cierpi na wady zgryzu, które powinny być odpowiednio leczone. Obecnie do wyboru jest wiele aparatów ortodontycznych, które pozwalają na korygowanie różnego rodzaju wad zgryzu. Podstawowy podział dotyczy modeli stałych oraz wyjmowanych, nazywanych ruchomymi.

Aparat ruchomy czy stały?

Aparaty stałe pozwalają na korekcję wad zgryzu u osób w każdym wieku. Aparaty te składają się z zamków, pierścieni, łuków i ligatury. Ich założenie jest bardzo proste – ortodonta w tourmedica.pl indywidualnie dopasowuje rozmieszczenie zamków, kierując się modelem szczęki pacjenta, który wykonywany jest w masie wyciskowej. Następnie każdy zamek naklejany jest za pomocą specjalnego kleju. Jest to metoda w pełni bezpieczna i bezbolesna. Stosowanie aparatów stałych jest zalecane przede wszystkim u osób dorosłych oraz w leczeniu wad polegających na nadmiernym pochyleniu zębów (zobacz również Rodzaje aparatów ortodontycznych – jak skutecznie korygować wady zgryzu?)

Aparaty ruchome, czyli takie, które można wyjmować z jamy ustnej, są doskonałe przede wszystkim dla dzieci mających uzębienie mieszane oraz dla młodzieży ze stałym uzębieniem w fazie wczesnej. Niekiedy wykorzystywane są również u osób dorosłych, które wcześniej leczone były aparatami stałymi.

Jakie są rodzaje aparatów stałych?

Wybór aparatów stałych jest obecnie naprawdę duży. Nadal największym zainteresowaniem cieszą się tradycyjne, metalowe łuki, ale coraz więcej osób decyduje się na rozwiązania kosmetyczne, cechujące się większą estetyką. Spośród aparatów kosmetycznych najbardziej polecane są modele:

  • ceramiczne w kolorze białym,
  • przezroczyste szafirowe,
  • językowe, nazywane również lingwalnymi, które umieszcza się z tyłu zębów.

Można też zdecydować się na aparaty samiligaturujące, w których łuki i zamki połączone są specjalnymi klapkami. Aparaty te pozbawione są gumek. W przypadku alergii na nikiel polecane są aparaty tytanowe.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

zbliżenie na piękny kobiecy uśmiech białe zęby

Wybielające pasty z węglem aktywnym – co warto o nich wiedzieć?

Śnieżnobiały uśmiech to marzenie wielu osób. I o ile niektórzy chcąc je zrealizować oddają się …