trening z kettlem
Najczęściej wybieranym rodzajem treningu na początku drogi z siłownią jest FBW (Full Body Workout) | fot.: stock.adobe.com

Różne rodzaje treningów siłowych – czym się różnią i co dzięki nim osiągniesz?

Wiele osób w pewnym momencie życia postanawia zrobić coś ze swoim ciałem, dlatego też wybiera się na siłownię. Kiedy decydujemy się na tak odważny krok bez trenera, z pewnością początki nie należą do najłatwiejszych. Przede wszystkim musimy zdecydować się, który z rodzajów treningów siłowych jest dla nas najbardziej optymalny. Co należy wiedzieć o FBW? Czym charakteryzuje się trening SPLIT? Dlaczego trening obwodowy staje się coraz bardziej popularny? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, dlatego też serdecznie zapraszamy do jego lektury. 

Trening FBW- co należy o nim wiedzieć?

Najczęściej wybieranym rodzajem treningu na początku drogi z siłownią jest FBW (Full Body Workout). Metoda ta polega na tym, że na jednej jednostce treningowej angażowane są wszystkie partie mięśniowe. W konsekwencji mamy do czynienia z przyspieszonym metabolizmem. Ważne jest, aby cały trening opierał się tylko i wyłącznie na ćwiczeniach wielostawowych. Następną istotną kwestią jest kolejność wykonywania ćwiczeń. Zawsze zaczynać powinniśmy od największych partii mięśniowych, a kończyć na tych najmniejszych. Dlatego też przykładowy trening może wyglądać następująco: nogi, plecy, klatka piersiowa, barki, tricepsy, bicepsy, brzuch. Jak to wygląda w przypadku serii i ilości powtórzeń? Zaleca się wykonywanie 4-5 serii na duże partie mięśniowe, po około 10 powtórzeń, natomiast w przypadku mniejszych partii 3-4 serie, również po 10 powtórzeń. W każdym przypadku pamiętajmy o prawidłowej technice ćwiczeń. Jeśli zastanawiasz się, jak często trening FBW powinien być wykonywany- spieszymy z odpowiedzią. W tygodniu powinniśmy robić maksymalnie 4 treningi, pamiętając o tym, że pomiędzy danymi treningami powinien być przynajmniej jeden dzień przerwy, aby organizm i mięśnie mogły się zregenerować.

Trening SPLIT- czym się charakteryzuje?

Metoda SPLIT wykorzystywana jest z reguły dla zaawansowanych osób, które znają się na siłowni. Trening polega na tym, że na jednostce treningowe ćwiczone są tylko wybrane partie mięśniowe. Poszczególne mięśnie otrzymują potężny bodziec do wzrostu, jednakże jest on znacznie rzadszy, ponieważ trening SPLIT angażuje każdą partię tylko raz w tygodniu. Zalecana częstotliwość to 3-4 treningi tygodniowo. Profesjonaliści polecają od 6 do 12 powtórzeń w serii. Skorzystajmy z treningu SPLIT dopiero wtedy, gdy FBW nie ma przed nami żadnych tajemnic.

Dlaczego trening obwodowy zyskuje na popularności?

Jeśli chodzi o trening obwodowy, jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, którym zależy na oszczędności czasu. Jest to metoda, która polega na tym, że ćwiczenia wykonywane są jedne po drugim, z przerwami lub bez. W obwodzie znajduje się niekiedy nawet kilkanaście ćwiczeń. Dzięki temu, że skracamy przerwy, cały trening trwa zdecydowanie krócej, a intensywność wzrasta, przez co trening jest jeszcze bardziej wydajny. Trening obwodowy idealnie sprawdzi się dla osób, które marzą o tym, aby zrzucić zbędne kilogramy, ponieważ w znacznym stopniu przyspiesza się metabolizm.

MJA