Przywrócenie niższego wieku emerytalnego
Sejm opowiedział się za przywróceniem poprzednio obowiązującego wieku emerytalnego | fot.: Fotolia

Sejm: będziemy pracować krócej

Prezydencki projekt ustawy przywracający niższy wiek emerytalny – 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn został dziś przegłosowany w Sejmie. Zgodnie z planem zmiany zaczną obowiązywać 1 października 2017 roku. Teraz nowelizacja ustawy  zostanie skierowana do Senatu.

Podczas sejmowego głosowania za projektem opowiedziało się 262 posłów, przeciw było 149, a 19 posłów wstrzymało się od głosu.

Na skutek reformy wprowadzonej przez poprzedni rząd aktualny wiek emerytalny, niezależnie od płci, wynosi 67 lat. Zamiast drastycznego podniesienia obowiązku pracy, wiek emerytalny miał być systematycznie podnoszony i ostatecznie zrównany do postulowanego okresu dla kobiet w 2040 roku, dla mężczyzn zaś w 2020 roku.

Przywrócenie poprzedniej długości pracy było jedną ze sztandarowych obietnic płynących z obozu Prawa i Sprawiedliwości i samego prezydenta, Andrzeja Dudy. Projekt złożony przez prezydenta, zgodnie z niedawną zapowiedzią premier Beaty Szydło, został przegłosowany głosami partii rządzącej oraz Klubu Kukiz’15. Nie uwzględniono natomiast poprawek dotyczących stażu pracy (Klub Kukiz’15 proponował możliwość przechodzenia na emeryturę po 35 latach pracy w przypadku kobiet oraz 40 dla mężczyzn) ani preferencyjnych warunków dla rolników (PSL postulował wcześniejszą emeryturę dla kobiet w wieku 55 lat i mężczyzn w wieku 60, przy czym mieliby oni wcześniej spełnić określone kryteria).

Opozycja kwestionuje zasadność obniżenia wieku emerytalnego argumentując, że stawki emerytur będą wówczas głodowe. Rząd zaznacza jednak, że przechodzenie na emeryturę w wieku 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn jest dobrowolne i uzależnione od indywidualnych decyzji.

RED

Sprawdź także

praca zagranicą

Kiedy najlepiej zdecydować się na pracę za granicą

Praca za granicą rozważana jest często przez osoby ciekawe świata, które chcą zmienić środowisko i …