karboksyterapia
Dwutlenek węgla jest gazem, który w organizmie odpowiada za regulacje przepływu krwi i rozszerzanie się naczyń krwionośnych | fot.: Materiał partnera zewnętzrnego

5 rzeczy, które powinnaś wiedzieć o karboksyterapii

Karboksyterapia to zdobywająca coraz większą popularność metoda walki ze starzeniem się skóry, a także cellulitem, rozstępami czy nadmiarem tkanki tłuszczowej. Wiedza o niej ogranicza się głównie do świadomości, że wykorzystywany jest tu dwutlenek węgla. Warto jednak dowiedzieć się czegoś więcej o tym zabiegu – może okaże się idealny właśnie dla Ciebie?

Skąd wziął się pomysł zabiegu?

Dwutlenek węgla wykorzystywany był w medycynie już od kilkudziesięciu lat.

-Początkowo stosowano go u pacjentów z niewydolnością żylną, a później również w leczeniu zmian troficznych skóry w przebiegu miażdżycy i cukrzycy – mówi dr n. med. Monika Kuźmińska z Instytutu Yonelle.

Od kiedy okazało się, że gaz wprowadzany pod skórę poprawia również jej stan i wygląd, opracowanie sposobu wykorzystania go w medycynie estetycznej było już tylko kwestią czasu!

Jak działa dwutlenek węgla?

Dwutlenek węgla jest gazem, który w organizmie odpowiada za regulacje przepływu krwi i rozszerzanie się naczyń krwionośnych. Podając go pod skórę możemy przyśpieszyć przepływ krwi, tlenu i składników odżywczych oraz poprawić mikrokrążenie i stymulować komórki do odnowy.

– Iniekcja dwutlenku węgla interpretowana jest przez organizm jako swoiste niedotlenienie. Wywołana w ten sposób reakcja prowadzi do stymulacji  komórek w tym również produkcji kolagenu. Efektem tych działań jest poprawa faktury i  zwiększona sprężystość skóry – tłumaczy dr Kuźmińska.

Jak wygląda zabieg?

Lekarz wykonujący zabieg, przy wykorzystaniu specjalnego urządzenia regulującego przepływ i temperaturę gazu, oraz cienkiej igły, którą wprowadzamy dwutlenek węgla pod skórę. Zabieg nie należy do szczególnie  bolesnych, dlatego odbywa się bez znieczulenia. Pacjent może odczuwać jedynie niewielki dyskomfort związany z ukłuciem oraz uczucie rozpychania. Gaz dosyć szybko rozchodzi się w tkankach (szybkość podawania gazu jest regulowana), a jedynymi skutkami ubocznymi mogą być lekkie zaczerwienienie i spuchnięcie. Zabieg jest stosunkowo krótki, w zależności od obszaru może trwać od kilku do ok. 30 minut.

Poprawa wyglądu skóry

Rezultatem podania pod skórę CO2 jest stymulacja produkcji kolagenu, poprawa krążenia i ogólnie rzecz biorąc, poprawa jakości skóry. Dzięki temu staje się ona również bardziej napięta i wygląda po prostu młodziej.

-Karboksyterapia jest też dobrym sposobem na poprawę owalu twarzy. Z jednej strony doskonale radzi sobie z wiotczeniem skóry, a z drugiej, dzięki odpowiedniemu podaniu CO2 pomaga też zredukować niechcianą tkankę tłuszczową, czyli np. pojawiające się z wiekiem „chomiki” – dodaje dr Monika Kuźmińska.

Nadmiar tkanki tłuszczowej, cellulit i rozstępy

Karboksyterapię równie często wykorzystuje się do modelowania sylwetki i walki z cellulitem czy rozstępami. Dlaczego i w tym przypadku zabieg ten jest skuteczny?

-Dwutlenek węgla, wprowadzony podskórnie do tkanki tłuszczowej, zmienia się w kwas węglowy i niszczy komórki tłuszczowe. Zwiększone ukrwienie prowadzi do wzmożonego drenażu limfatycznego leczonego obszaru, poprawy metabolizmu i wydalania uwolnionego tłuszczu. Proces ten prowadzi do zmniejszenia liczby komórek tłuszczowych i wymodelowania sylwetki – wyjaśnia dr Kuźmińska.

Opisane natomiast wcześniej odnowienie komórek skóry i stymulacja syntezy kolagenu prowadzą do wygładzenia powierzchni skóry i usunięcia cellulitu, nawet w zaawansowanej postaci. Poprawa krążenia i napięcia skóry pomaga również zniwelować rozstępy. W tym przypadku warto jednak zastanowić się nad terapią łączoną, np. z osoczem bogatopłytkowym, czy laserami frakcyjnymi które mogą przynieść jeszcze  lepsze efekty.

Dodatkowym atutem zabiegu jest jego cena zabieg na jednej okolicy kosztuje 250 zł.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

ciężary na odchudzanie

Trening siłowy czy cardio – co szybciej pozwoli Ci schudnąć?

Trenujemy, ponieważ chcemy poprawić swoją sylwetkę i zdrowie. Chcemy być szczuplejsi, mieć więcej mięśni i …