Archwium dla tagu: prawo pracy

Najpierw umowa, potem praca. Nowe regulacje prawne

Zatrudnienie od 1 września

Od 1 września pracodawca zatrudniający na etat będzie musiał podpisać umowę z pracownikiem przed podjęciem przez niego pracy. W przeciwnym wypadku zapłaci, i to słono, bo nawet do 30 tys. zł. Nowe regulacje w końcu łatają dziurawe prawo i dają możliwość egzekwowania go przez Państwową Inspekcję Pracy (PIP). Według dotychczasowych …

Czytaj więcej »

Od nowego roku dłuższy urlop rodzicielski

Zmiany w urlopie rodzicielskim

Rodzice chcący skorzystać z urlopu rodzicielskiego mogą zacierać ręce. Od nowego roku zostanie on wydłużony, a oprócz tego stanie się znacznie elastyczniejszy. Obecnie po urlopie macierzyńskim można wziąć sześć (jeśli urodzi się jedno dziecko) lub osiem (w przypadku ciąży mnogiej) tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego, a po nim – kolejne 26 …

Czytaj więcej »

Kiedy szef nie może cię zwolnić

Pewne grupy pracowników są szczególnie chronione przez prawo pracy przed zwolnieniem. Warto wiedzieć, komu i w jakich sytuacjach pracodawca nie może wręczyć wypowiedzenia oraz jak postąpić, kiedy – wbrew prawu – to zrobi. Przed wypowiedzeniem umowy o pracę szczególnie chronione są osoby w wieku przedemerytalnym. Pracodawca nie ma prawa zwolnić …

Czytaj więcej »

Odwołanie pracownika z urlopu może być kosztowne

Odwołanie pracownika z wakacji oznacza, że firma powinna zwrócić zatrudnionemu środki, które ten poniósł w związku z odwołaniem. Mogą to być środki wydane na organizację wypoczynku i koszty powrotu do domu. Zwrotem mogą być także objęte wydatki związane z podróżą rodziny. Pracodawca ma prawo, by w wyjątkowych sytuacjach przerwać pracownikowi urlop. Najczęściej powodami są awaria, choroba …

Czytaj więcej »

Czy podczas urlopu odbierasz służbowy telefon?

Czy zdarza się, że kiedy przebywasz na urlopie, szef zadręcza cię telefonami i mailami? Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy nie musisz na nie odpowiadać. Natomiast jeśli wykonujesz obowiązki służbowe wtedy, kiedy masz wolne, pracodawca powinien ci zapłacić. Każdemu pracownikowi, bez względu na staż pracy, przysługuje prawo do nieprzerwanego odpłatnego urlopu …

Czytaj więcej »