Chromatopelma cyaneopubescens
Chromatopelma cyaneopubescens - ptasznik popularny w hodowlach, nieagresywny, nadający się dla początkujących | fot.: stock.adobe.com

Hodowla ptaszników – co warto wiedzieć na początek?

Dla zdecydowanej większości osób pająki, szczególnie te większe, są zwierzętami obrzydliwymi. Są jednak osoby, które dostrzegają w nich coś wyjątkowego i chcieliby rozpocząć hodowlę takiego „ośmionogiego” pupila. Jednym z najpopularniejszych pająków do domowej hodowli są ptaszniki. Jak przygotować się do hodowli pierwszego ptasznika? Co warto wiedzieć na początek oraz w co należy się zaopatrzyć?

Ptasznik dla początkujących

Do ptaszników zalicza się ponad 900 gatunków pająków, z czego groźnych dla człowieka jest ok. 20 gatunków. Cechą charakterystyczną ptaszników, są włoski, które pokrywają całe ciało pająka. Wspomniane owłosienie jest również narządem zmysłów pająka, to dzięki nim wyczuwa on przelatujące w jego pobliżu małe owady. Włoski dla człowieka, same w sobie nie są niebezpieczne, ale mogą powodować alergię. Dlatego jeśli pająk „wyczesze się” na naszej dłoni, prawdopodobnie doświadczymy mniej lub bardziej nieprzyjemnego swędzenia.

Ptasznik białokolanowy
Ptasznik białokolanowy (Acanthoscurria geniculata) gatunek raczej agresywny: atakuje, a zaniepokojony wyczesuje włoski parzące. To pająki dość powolne. Lubiane przez hodowców: są aktywne całą dobę, dość żarłoczne | fot.: stock.adobe.com

Jaki powinien być pierwszy ptasznik?

Pierwszy ptasznik, jakiego zamierzamy hodować powinien być niegroźny. W tym wypadku najlepszym wyborem będzie gatunek ptasznika, który żyje na ziemi (są również odmiany, które żyją na drzewach). W ten sposób pająk nie będzie szybki, skoczny i bardzo agresywny. Jest to bardzo ważny aspekt dla początkującego hodowcy, ponieważ nie zawsze da się przewidzieć zachowanie pająka. W momentach stresu ptasznik może wstrzyknąć hodowcy, lub innym domownikom jad, który powinien być porównywalny do siły jadu osy.

Kolejnym aspektem, na jaki początkujący hodowca powinien zwrócić uwagę, jest to, aby pajęczak był odporny na błędy terrarysty, które na pewno na początku hodowli się pojawią. Tutaj zdecydowanie najlepszym wyborem będą gatunki ptaszników, które są odporne na zmiany temperatury. W innym przypadku domowa hodowla dla „ośmionoga” może zakończyć się w bardzo przykry sposób.

Ostatnim aspektem, na jaki należy zwrócić uwagę wybierając pierwszego pajęczaka do domu jest jego wygląd. Ważne, aby pająk podobał się hodowcy, dzięki czemu jego podziwianie przez szybę terrarium będzie przyjemnością.

Ptasznik kędzierzawy Tliltocatl albopilosus
Ptasznik kędzierzawy Tliltocatl albopilosus – uznawany za jeden z najłagodniejszych gatunków ptaszników, n posiada silnego jadu, zagrożony ucieka albo „wyczesuje” włoski z odwłoka. To pająk często hodowany w domach, stosunkowo odporny na błędy hodowców | fot.: stock.adobe.com

Jak przygotować się do zakupu pierwszego ptasznika?

Jeśli jako początkujący hodowca zdecydowaliśmy się na zakup ptasznika, zanim nabędziemy naszego pupila, warto zadbać o przygotowanie mu odpowiednich warunków bytowych. O ile niektóre, akcesoria będą uniwersalne bez względu na wybrany gatunek ptasznika, o tyle same warunki trzymania mogę się nieco różnić, w zależności od gatunku pajęczaka. Oczywiście, warto jak najwięcej dowiedzieć się o pająkach w ogóle, ale i o wymaganiach konkretnego, wybranego przez nas ptasznika. Warto zainteresować się profesjonalnymi kanałami na YouTube (na przykład Pająki Zająca) i przyjrzeć się zasadom pielęgnacji i wymaganiom pająków oraz wyzwaniom stojącym przed hodowcą.

Podstawowe akcesoria dla ptasznika

Obowiązkowym zakupem jest terrarium z szybką gilotynową. Dzięki temu nie musimy się martwić o to, czy zamknęliśmy drzwiczki naszemu pupilowi. Drzwiczki takie, jak sama nazwa wskazuje, działają jak gilotyna, ale bez ostrza i zamykają się samoczynnie, dzięki sile grawitacji. Należy również pamiętać, że jeśli zdecydowaliśmy się na zakup młodego ptasznika, wraz z jego stopniowym przyrostem, po kolejnych wylinkach, musimy zwiększyć terrarium.

Terrarium jest podstawowym zakupem, jeśli chodzi o hodowlę ptasznika. Jednak należy je odpowiednio uzupełnić, aby nowy pupil miał dogodne warunki bytowe. Jako podłoże uniwersalne warto zakupić torf kokosowy, oprócz tego przyda się spryskiwacz, długa pęseta oraz kryjówka. Terrarium można również wyposażyć w elementy dekoracyjne, jednak one nie są zakupem obowiązkowym. Jeśli wszystko zakupiliśmy, warto przygotować terrarium tak, jakby za chwilę miał zamieszkać w nim ptasznik, i obserwować przez kolejne parę dni. Podstawową kwestią, na jaką należy zwrócić uwagę są temperatura oraz wilgotność które panują w jego wnętrzu. Jeśli będą one zgodne z warunkami w jakich będzie dobrze czuć się wybrany przez nas rodzaj ptasznika, możemy bez zbędnej zwłoki nabyć nowego pupila.

caribena versicolor
Ptasznik wielobarwny, ptasznik wielokolorowy (Caribena versicolor) – ptasznik, który jest opisywany jako szybki, dobrze skaczący, ale też bardzo spokojny i rzadko wyczesujący włoski | fot.: stock.adobe.com

Hodowla ptasznika dla początkującego hodowcy

Dla niektórych osób ptasznik, może być bardzo ciekawym okazem do domowej hodowli. Należy jednak, zawsze pamiętać, że żywe zwierzę to nie jest zabawka. Decydując się na pierwszego pajęczaka warto zastanowić się nad wyborem konkretnego gatunku pająka. Najlepiej, aby osobnik był mało agresywny oraz stosunkowo powolny. Przed zakupem warto zrobić mały research na temat wybranego gatunku pająka. Oprócz tego dobrze, aby nowy pupil był odporny na błędy początkującego hodowcy, takie jak pilnowanie temperatury w terrarium. Jak w przypadku hodowli każdego żywego zwierzęcia, warto zakupić odpowiednie akcesoria, aby warunki mieszkalne „ośmionoga” była jak najlepsze. Terrarium, drzwi gilotynowe, kryjówka, spryskiwacz oraz odpowiednie podłoże to podstawowe wyposażenie, każdego początkującego hodowcy pająków z rodziny ptaszników.

RTO