gekon lamparci
Gekon lamparci może stać się wyjątkowym i przyjaznym towarzyszem domowym. Jest to jaszczurka łagodna, którą stosunkowo łatwo oswoić | fot.: stock.adobe.com

Pierwsza jaszczurka – jaka i co warto wiedzieć?

Wiele osób chciałoby mieć nietypowe, wyróżniające się zwierzątko. Jaszczurki to prawdziwa odskocznia od tradycyjnych pupili domowych. Jednak warto zacząć od czegoś prostszego i wybrać rasę, które nie wymaga zaawansowanych umiejętności i wiedzy z wyższej półki. Do takich jaszczurek należy gekon lamparci. Co warto wiedzieć o opiece nad tym maluchem?

Gekon lamparci — idealny domowy towarzysz

Gekon lamparci może stać się wyjątkowym i przyjaznym towarzyszem domowym. Jest to jaszczurka łagodna, którą stosunkowo łatwo oswoić. Dodatkowo opieka nad nią nie wymaga specjalnych umiejętności i jeśli ktoś marzy o posiadaniu nietypowego zwierzątka, to gekon lamparci sprawdzi się idealnie. 

Ludzie często kojarzą jaszczurki ze zwierzątkami mieszkającymi tylko i wyłącznie w terrarium. Warto wiedzieć, że oswojona jaszczurka lubi kontakt z człowiekiem. Takiego pupila można śmiało brać na ręce i głaskać. Dodatkowo taka inwestycja nie jest szczególnie kosztowna. Gekon lamparci to wydatek rzędu 150 złotych. Warto zaznaczyć, że to konkretne zwierzątko nie potrzebuje dużej przestrzeni, dlatego też terrarium nie będzie miało wysokiej ceny.

Jak urządzić idealny domek dla gekona?

Każdy odpowiedzialny opiekun chce zapewnić swoim podopiecznym odpowiednie warunki. Jak to wygląda w przypadku gekona lamparciego? To zwierzątko nie ma dużych wymagań. W zupełności wystarczy mu terrarium o wymiarach 45×45. Warto wiedzieć, że gekony nie przepadają za wspinaniem się, więc wysokość terrarium może mieć zaledwie 30 cm.

Jeśli właściciel postanowi powiększyć rodzinę o kolejnego osobnika, terrarium powinno się zwiększyć o 20 cm długości oraz 10 cm szerokości na każdego nowego osobnika. Takie różnice sprawią, że zwierzęta będą się czuły swobodnie na jednym obszarze. Jednak należy wiedzieć, że gekony trzyma się albo pojedynczo, albo stadami. Dwa osobniki w jednym terrarium nie będą czuły się komfortowo. Najlepsze dopasowanie to samiec i 2-3 samice w jednym terrarium.

Jeśli chodzi o podłoże w terrarium, mogą za nie posłużyć zarówno piasek, jak i wiórki bukowe. Należy jednak wziąć pod uwagę, że warstwa podłoża nie powinna mieć mniejszej grubości niż 5 cm. Warto wziąć pod uwagę fakt, że gekon lubi zjadać piasek, więc lepiej wybrać ten o większej grubości, aby się nie zaczopował. Z kolei we wiórkach lubi się ukrywać karmówka

Wyposażenie terrarium

Wnętrze terrarium powinno mieć temperaturę w okolicy 25-28 stopni. Taką ilość ciepła dostarczy żarówka. Jednak warto na noc ją wyłączać, ponieważ w taki sposób dobrze zasymuluje się warunki panujące na zewnątrz. Jeśli właściciela martwi fakt, że pupil być może zmarznie w nocy, wtedy warto zainwestować w kamień grzewczy i dać zwierzakowi możliwość wyboru komfortowego miejsca do snu. 

gekon lamparci terrarium
Warto wiedzieć, że gekony nie przepadają za wspinaniem się, więc wysokość terrarium może mieć zaledwie 30 cm | fot.: stock.adobe.com

Dieta gekona lamparciego

Jeśli chodzi o pokarm gekona lamparciego to zarówno w środowisku naturalnym, jak i w domu żywi się on głównie owadami. W sklepach z karmą dla tych zwierzątek znajdą się głównie larwy jedwabnika oraz świerszcze. Na szczęście taki pokarm w zupełności wystarczy, ponieważ dostarcza wszystkiego, co niezbędne.

Jeśli chcemy, aby gekon dostawał pełnowartościowy posiłek, bogaty w witaminy, warto samemu zajmować się hodowlą larw jedwabnika. Jeśli będzie się karmić je warzywami i owocami, to gekon wraz z posiłkiem dostanie więcej witamin. 

Warto urozmaicać dietę zwierzaka. Należy uważać na świerszcze i podawać je w miarę możliwości rzadziej. To osobniki bogate w tłuszcze i jeśli właściciel przesadzi z ilością świerszczy w diecie, prawdopodobnie gekon będzie cierpiał na nadwagę.

W diecie gekona bardzo ważna jest suplementacja. Z reguły im lepsza i bardziej urozmaicona dieta, tym mniej sztucznych witamin należy podawać. Jednak gekon powinien mieć zawsze pod ręką wapno. Sposobem mogą być wiszące kostki, które gekon będzie lizał lub proszek dodawany do posiłku. 

Gekon lamparci może być wspaniałym przyjacielem, jednak należy pamiętać, że zwierzątka to ogromna odpowiedzialność. Warto zadbać o właściwe terrarium oraz odpowiednie żywienie i regularną suplementację wapnia.

ESZ

Sprawdź także

szczepienie psa

Ile kosztuje szczepienie psa?

Większość właścicieli psów decyduje się zaszczepić swoje zwierzaki. Oczywiście szczepionki mają swoich przeciwników i zwolenników, …