Nowy Ford Ka
fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Małe jest piękne!

Mały samochód ma trzy zasadnicze zalety: jest stosunkowo niedrogi (w zakupie), ekonomiczny (w eksploatacji) i zwrotny (krótsze długości toczenia i mniejsze kręgi). To idealne rozwiązanie dla osób przemieszczających się po miejskich ulicach i parkujących na zatłoczonych parkingach. Niewielkie auto sprawdza się w roli jedynego pojazdu singla, studenta lub osób starszych oraz drugiego samochodu w rodzinie z dziećmi (pierwszy jest większy). Małym autem najczęściej jeździ kobieta godząca z gracją rodzinne i zawodowe obowiązki, przewożąca dzieci (do szkoły czy na zajęcia dodatkowe) i robiąca codzienne zakupy.

Bezwzględnie wymagane

Decydując się na zakup małego samochodu sprawdźmy, czy zaspokoi wszystkie nasze potrzeby i oczekiwania. Ważny jest komfort kierowcy (wygodny fotel oraz duże szyby i lusterka gwarantujące bezpieczny ogląd aktualnej sytuacji drogowej) oraz miejsce dla minimum 3 pasażerów. Samochód powinien mieć bagażnik, którego pojemność pozwoli na przewiezienie dziecięcych plecaków i kilku siatek z zakupami. Dodatkowe wyposażenie najlepiej dobrać zgodnie z indywidualnymi preferencjami głównego kierowcy pojazdu. Nie bez znaczenia jest oczywiście estetyka – małe auto powinno być ładne i zgrabne.

Parametry pod lupą

Małe samochody przynależą do segmentu A i B. Auta tych klas przeznaczone są przede wszystkim do jazdy miejskiej, przewożenia od 2 do maksymalnie 5 osób, wyposażone najczęściej w silniki benzynowe (istnieje możliwość przerobienia ich na zasilanie gazowe) o niewielkiej mocy i pojemności. Eleganckim przykładem takiego auta jest nowy Ford Ka posiadający oszczędny silnik benzynowy o pojemności 1,2 i mocy 69 koni mechanicznych. Nie można dać się zwieść niepozornym gabarytom – auto zaskakuje bowiem dynamicznym designem, obszernym wnętrzem z dobrze przemyślanymi schowkami oraz wysoką jakością wyposażenia. Elektryczny system wspomagania kierownicy (EPAS) i układ ułatwiający tzw. ruszanie pod górkę (HSA, automatyczna blokada kół pozwalająca na bezstresowe przełożenie nogi z hamulca na gaz) sprawiają, że auto prowadzi się łatwo i komfortowo.

Ekonomiczny plus

Małe auta są lżejsze, a to pozwala na wyposażenie ich w mniejsze i zużywające mniej paliwa silniki. Ubezpieczenie niewielkiego pojazdu jest tańsze niż ubezpieczenie dużego samochodu. Koszt przeglądów, serwisowania i ewentualnych napraw auta zależy nie tylko od marki pojazdu, ale również od jego gabarytu – najczęściej sprawdza się zasada, że im mniejszy samochód, tym tańsza jego eksploatacja.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

biznesmen wsiadający do samochodu

Czy długoterminowy wynajem samochodu się opłaca?

Istnieje wiele możliwości i trybów wypożyczenia samochodu. Dowiedz się, dlaczego wynajem długoterminowy jest opłacalny! Na …