Nowy Ford Ka
fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Małe jest piękne!

Mały samochód ma trzy zasadnicze zalety: jest stosunkowo niedrogi (w zakupie), ekonomiczny (w eksploatacji) i zwrotny (krótsze długości toczenia i mniejsze kręgi). To idealne rozwiązanie dla osób przemieszczających się po miejskich ulicach i parkujących na zatłoczonych parkingach. Niewielkie auto sprawdza się w roli jedynego pojazdu singla, studenta lub osób starszych oraz drugiego samochodu w rodzinie z dziećmi (pierwszy jest większy). Małym autem najczęściej jeździ kobieta godząca z gracją rodzinne i zawodowe obowiązki, przewożąca dzieci (do szkoły czy na zajęcia dodatkowe) i robiąca codzienne zakupy.

Bezwzględnie wymagane

Decydując się na zakup małego samochodu sprawdźmy, czy zaspokoi wszystkie nasze potrzeby i oczekiwania. Ważny jest komfort kierowcy (wygodny fotel oraz duże szyby i lusterka gwarantujące bezpieczny ogląd aktualnej sytuacji drogowej) oraz miejsce dla minimum 3 pasażerów. Samochód powinien mieć bagażnik, którego pojemność pozwoli na przewiezienie dziecięcych plecaków i kilku siatek z zakupami. Dodatkowe wyposażenie najlepiej dobrać zgodnie z indywidualnymi preferencjami głównego kierowcy pojazdu. Nie bez znaczenia jest oczywiście estetyka – małe auto powinno być ładne i zgrabne.

Parametry pod lupą

Małe samochody przynależą do segmentu A i B. Auta tych klas przeznaczone są przede wszystkim do jazdy miejskiej, przewożenia od 2 do maksymalnie 5 osób, wyposażone najczęściej w silniki benzynowe (istnieje możliwość przerobienia ich na zasilanie gazowe) o niewielkiej mocy i pojemności. Eleganckim przykładem takiego auta jest nowy Ford Ka posiadający oszczędny silnik benzynowy o pojemności 1,2 i mocy 69 koni mechanicznych. Nie można dać się zwieść niepozornym gabarytom – auto zaskakuje bowiem dynamicznym designem, obszernym wnętrzem z dobrze przemyślanymi schowkami oraz wysoką jakością wyposażenia. Elektryczny system wspomagania kierownicy (EPAS) i układ ułatwiający tzw. ruszanie pod górkę (HSA, automatyczna blokada kół pozwalająca na bezstresowe przełożenie nogi z hamulca na gaz) sprawiają, że auto prowadzi się łatwo i komfortowo.

Ekonomiczny plus

Małe auta są lżejsze, a to pozwala na wyposażenie ich w mniejsze i zużywające mniej paliwa silniki. Ubezpieczenie niewielkiego pojazdu jest tańsze niż ubezpieczenie dużego samochodu. Koszt przeglądów, serwisowania i ewentualnych napraw auta zależy nie tylko od marki pojazdu, ale również od jego gabarytu – najczęściej sprawdza się zasada, że im mniejszy samochód, tym tańsza jego eksploatacja.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

Kobieta podróżująca autem osobowym

Nowoczesne systemy wspierające kierowcę. Co potrafią współczesne samochody?

Reputacja marki i wysoka jakość wykonania nie wystarczą, żeby przekonać klientów do zakupu samochodu. Obecnie …