dron
Jak wskazują obowiązujące przepisy, licencja na drona nie jest wymagana, jeśli sprzęt ten podczas lotu jest zasięgu naszego pola widzenia | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Jakim dronem można latać bez pozwolenia?

Zastanawiasz się czy obsługa drona wymaga odpowiedniego pozwolenia? W wielu przypadkach i w określonych warunkach jest ona niezbędna, aby pilotowanie tego rodzaju sprzętu było jak najbardziej bezpieczne. Na szczęście, w przypadku określonych modeli tego typu licencja nie jest konieczna, a co za tym idzie, marzenie o lataniu dronem może stać się rzeczywistością!

Jak wskazują obowiązujące przepisy, licencja na drona nie jest wymagana, jeśli sprzęt ten podczas lotu jest zasięgu naszego pola widzenia. Równie istotna jest jego waga, która nie powinna przekraczać 250 gramów. Kolejnym warunkiem zapewniającym bezpieczeństwo jego użytkowania jest zachowanie minimum 30 metrów od postronnych obserwatorów.

Latanie dronem a brak licencji

Pamiętajmy także, że jeśli z urządzenia korzystamy w celach zarobkowych, wówczas zdobycie odpowiednich uprawnień jest konieczne bez względu na jego wagę i warunki użytkowania. Zastanawiasz się co grozi, za brak licencji? Pilotowanie drona bez wymaganych certyfikatów grozi wysokimi karami pieniężnymi lub nawet pozbawieniem wolności, jeśli korzystanie z drona stworzyło bezpośrednie zagrożenie życia lub zdrowia (np. gdybyśmy dronem wlecieli na lotnisko).

Chcesz latać dronem? Zdobądź licencję!

W celu zdobycia uprawnień na pilotowanie drona, w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego należy przejść bezpłatny kurs a następnie zdapnie płatnego egzaminu z teorii i praktyki. W zależności od wielkości i warunków użytkowania drona wyróżnia się kilka rodzajów licencji określonych klasyfikacją UAVO – jest m.in. klasa otwarta (A1/A3 i A/2) oraz szczególna (STS-01, NSTS-09).

Podziwiaj świat z lotu ptaka bez licencji! 

Latanie dronem w niektórych przypadkach nie musi być rejestrowane. Tym szczególnym przypadkiem są drony bez kamery, o masie niższej niż 250 gramów. Doskonałym przykładem właśnie tego rodzaju urządzenia jest model DJI Mini 3 Pro, zapewniające potężne możliwości w wersji mini. Dron ten na tle innych wyróżnia się wyjątkową lekkością, składaną konstrukcją i technologią umożliwiającą nagrywanie zachwycających filmów 4K i robienie zdjęć 48MP. Ponadto model oferuje także 3-kierunkowe wykrywanie przeszkód, stając się idealnym wyborem dla wszystkich początkujących pilotów. Jeśli chcesz aby marzenia o lataniu bezzałogowym statkiem powietrznym  wreszcie się urzeczywistniły, postaw na sprawdzony model, który stanie się czymś więcej niż tylko powietrzną zabawką. Już dziś odkryj nowe, dotąd niezwiedzane miejsca w Twojej okolicy!

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

Drony w usługach kurierskich

Firmy kurierskie inwestują w roboty

W sortowniach i magazynach firm kurierskich roboty coraz częściej zastępują ludzi w pracach fizycznych. To zwiększa wydajność …