świeca zielona
Czym kierować się, wybierając świece zapachowe określonym aromacie? | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Świece, podgrzewacze lub woski – popularne linie zapachowe

Czym kierować się, wybierając zapach świec, podgrzewaczy lub wosków? Jakie są ich podstawowe linie zapachowe? Co decyduje o intensywności aromatu i jak jest on przenoszony?

Podstawowe linie zapachowe

Aromaty świec, podgrzewaczy czy wosku, mają przede wszystkim postać zapachów jednorodnych lub kompozycji zapachowych. Czym kierować się, wybierając świece zapachowe określonym aromacie? Najczęściej wybór opiera się na osobistych preferencjach – intuicyjnie wybieramy zapachy, którymi lubimy się otaczać, które dobrze na nas wpływają.

Dla porządku, podobnie jak w przypadku perfum, możemy je podzielić na zapachy: cytrusowe, kwiatowe, drzewne (np. cedr, sandałowiec, paczuli), szyprowe – często powstają z połączenia zapachów drzewnych i cytrusowych (np. bergamotka, jaśmin i cytrusy) i orientalne (np. piżmo, przyprawy korzenne, ambra z dodatkiem wanilii).

świeca róże
Najczęściej wybór opiera się na osobistych preferencjach – intuicyjnie wybieramy zapachy, którymi lubimy się otaczać, które dobrze na nas wpływają | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Działanie zapachów

Znając i potrafiąc nazwać swoje ulubione linie zapachowe, znacznie łatwiej będzie wybierać i jednorodne i złożone zapachy. Ale warto też pamiętać, że każdy aromat ma swoje określone działanie – wpływa na nasze ogólne samopoczucie. Na przykład, jeśli potrzebujemy pobudzenia, wybierzmy zapachy cytrusowe i szyprowe. Kojąco i wyciszająco będą wpływać na nas zapachy drzewne i orientalne. Natomiast zapachy kwiatowe znane są z działania antydepresyjnego i zmniejszającego napięcia.

świeca dekoracyjna
Znając i potrafiąc nazwać swoje ulubione linie zapachowe, znacznie łatwiej będzie wybierać i jednorodne i złożone zapachy | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Jak przenoszony jest zapach?

Świece zapachowe, nieco mniejsze podgrzewacze i woski zapachowe mają ten sam nośnik zapachu, którym jest po prostu wosk, czyli rodzaj tłuszczu. Dzięki niemu można utrwalić aromat na określony czas. Dodane do niego olejki zapachowe uwalniają się pod wpływem wyższej temperatury – ciepło płomienia roztapia wosk, a dodane do niego olejki zaczynają parować.

świeca lawenda
Intensywność zapachu zależy od stężenia olejków w wosku | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Intensywność zapachu zależy od stężenia olejków w wosku. Ale możemy o niej również decydować sami, używając określonych produktów. Duże świece zapachowe, szczególnie te z dwoma knotami, będę uwalniać zapach znacznie szybciej i dłużej. W przypadku palenia podgrzewaczy, zapach będzie „lżejszy”, delikatniejszy. Natomiast jeśli chodzi o wosk zapachowy, intensywność aromatu regulujemy przez dodanie mniejszej lub większej ilości wosku do misy podgrzewacza.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

tworzenie świecy

Jak zrobić świeczkę w domu?

Świeczki to nie tylko piękne ozdoby, ale także wspaniała atmosfera tworzona przez ich delikatne światło. …