podhalan
Owczarek podhalański, należy do psów o dużych gabarytach | fot.: stock.adobe.com

Owczarek podhalański – biały miłośnik gór

Owczarek podhalański, często kojarzy się z górami. Nie bez przyczyny, ponieważ żyje on głównie w Tatrach oraz na Podhalu, stąd też wzięła się jego nazwa. Od lat budzi zachwyt, wśród miłośników czworonogów. Ma wesoły charakter oraz cechuje się pięknym umaszczeniem. Rasa ta została uznana przez Międzynarodową Federację Kynologiczną. Czas na przybliżenie charakteru oraz wymagań, tego pięknego owczarka.

Charakterystyczne cechy rasy

Owczarek podhalański należy do psów o dużych gabarytach. Dorosłe samice, osiągają masę w okolicach 45 kilogramów, natomiast samce, ważą około 50 kilogramów. Wysokość w zależności od płci waha się między 60, a 70 centymetrów. Owczarki podhalańskie należą do rasy o łagodnym usposobieniu. Psy, hodowano głównie w celu pilnowania stad owiec, stąd też ich spokojny charakter. Jest to rasa bardzo oddana człowiekowi, a zarazem ma cechy przywódcy. Owczarek, nie należy do psów szczekliwych. Jego głośne zachowanie, może świadczyć o panującym zagrożeniu. Idealnie sprawdzą się w roli psów stróżujących. 

Pielęgnacja owczarka podhalańskiego

Owczarki potrzebują dużo treningów, dlatego są polecane dla osób, które miały wcześniej styczność z czworonogami. Wytrwałość w treningach oraz odpowiedni system nagradzania sprawi, że pupil chętnie będzie brał udział w nauce. Ważnym aspektem w życiu czworonogów jest dbanie o zbilansowaną dietę. Warto wybierać karmy wysokiej jakości, o odpowiednio zbilansowanych składnikach odżywczych. Owczarki podhalańskie posiadają białą sierść. Nie jest ona trudna do utrzymania w czystości, ponieważ rzadko się kołtuni. Kąpiele należy ograniczyć tylko do momentów, kiedy są one konieczne. Do pielęgnacji sierści, wystarczy porządne wyczesanie raz na tydzień. W miesiącach, kiedy linienie jest spotęgowane, warto wykonywać tę czynność codziennie. 

owczarek podhalański
Do problemów zdrowotnych występujących u niektórych owczarków, możemy zaliczyć dysplazję stawów biodrowych oraz łokciowych, która występuje u psów o dużych gabarytach | fot.: stock.adobe.com

Choroby występujące u rasy

Owczarek podhalański, należy do psów raczej zdrowych. Jednakże warto kontrolować stan zdrowia u weterynarza, ponieważ zdarzają się pewne choroby przewlekłe. Do problemów zdrowotnych występujących u niektórych owczarków, możemy zaliczyć dysplazję stawów biodrowych oraz łokciowych, która występuje u psów o dużych gabarytach. Rozpoznanie choroby jest możliwe poprzez wykonanie RTG, czy badań fizykalnych. Warto również zwracać uwagę na stan oczu pupilów. Do chorób tego narządu możemy zaliczyć entropium i ektropium, czyli podwinięcie powieki lub wywinięcie jej na zewnątrz. Owczarki podhalańskie, mogą również cierpieć na skręt żołądka. Istotna jest zbilansowana dieta, karmienie kilka razy dziennie niewielkimi porcjami oraz zapewnienie odpowiedniego odpoczynku po posiłku.

szczeniak Podhalan
Owczarek podhalański należy do psów o dużych gabarytach | fot.: stock.adobe.com

Podsumowując owczarek podhalański to pies należący do molosów. Jego charakterystyczną cechą jest biała sierść, nie spotkamy psa o innych zabarwieniu. Nie należy on do ras z dużymi problemami zdrowotnymi, jednakże ważne są kontrolne wizyty u weterynarza. Idealnie sprawdza się jako pies stróżujący i chętnie podejmuje się nauki, jeżeli stosujemy odpowiedni system nagradzania czworonoga. 

NCZ

Sprawdź także

tosa inu mastiff

Tosa – co warto wiedzieć o tej rasie?

Tosa inu, inaczej mastif japoński to rasa psa zaliczana do grupy molosów w typie mastifa. Prawdopodobnie powstała pod …