Dlaczego warto kupić euro w kantorze internetowym?

Kupując euro w kantorze internetowym, możemy zaoszczędzić całkiem sporo nawet na pojedynczej wymianie, w zależności od wymienianej kwoty. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Wybierając się na wakacje lub w celach służbowych do któregoś z krajów strefy euro, wiele osób wymienia walutę w banku lub w kantorze. Podobnie dzieje się w przypadku zakupów online na zagranicznych portalach – z tym, że wówczas wymiana gotówkowa w kantorze odpada, więc pozostaje tylko przelew bankowy, który wiąże się z marżą za przewalutowanie. Jeżeli zatem korzystamy z płatności w euro w miarę często, warto założyć konto walutowe i wymieniać walutę przez internet.

Bezpieczeństwo i dobra cena w Internecie

Kantor internetowy to serwis łączący w sobie bezpieczeństwo i komfort bezgotówkowej transakcji z korzystnym kursem walut. Pierwszy taki portal zaczął funkcjonować w Polsce w 2010 roku i dziś stanowi coraz większą konkurencję dla banków. Kantory online oferują swoim klientom bardzo niski spread, o kilka procent mniejszy niż w banku, w związku z czym różnica między kupnem a sprzedażą jest minimalna. Poza tym transakcje są monitorowane pod kątem poprawności i odbywają się przy pomocy szyfrowanych połączeń. Duże kwoty (powyżej 15000 EUR) są raportowane do GIIF, aby wyeliminować ryzyko wprowadzaniu do obrotu środków z nielegalnych źródeł.

Wystarczy kilka kliknięć

Wymiana waluty przez internet odbywa się zwykle bardzo szybko. Najpierw rejestrujemy się w e-kantorze, którego oferta wydaje się najbardziej satysfakcjonująca. Następnie, po zalogowaniu, wpisujemy kwotę, jaką chcemy wymienić, np. kupić 1500 euro. W przypadku zakupu obcej waluty kolejnym krokiem jest wysłanie przelewu w PLN na konto wskazane przez kantor online. Kiedy nasz przelew zostanie zaksięgowany, możemy zaakceptować transakcję w e-kantorze, po czym otrzymamy przelew w EUR na konto walutowe. Jeżeli na zaksięgowanie przelewu musieliśmy poczekać dłużej (np. do następnego dnia roboczego), a w tym czasie nastąpiła niekorzystna dla nas zmiana kursu, można zaczekać z zatwierdzeniem wymiany lub anulować transakcję i otrzymać zwrot pieniędzy.

Nawet kilka tysięcy złotych oszczędności

Kupując euro w kantorze internetowym, możemy zaoszczędzić całkiem sporo nawet na pojedynczej wymianie, w zależności od wymienianej kwoty. Najlepiej sprawdzać systematycznie kursy walut w e-kantorze i porównywać je z kursami bankowymi (gotowe porównanie kursów euro znajduje się m.in. na https://internetowykantor.pl/kurs-euro/) – w ten sposób obliczymy, ile wyniesie zysk w porównaniu do wymiany w banku. W niektórych serwisach znajdziemy także kalkulatory, przy pomocy których można wyliczyć różnicę pomiędzy ceną waluty w banku i w kantorze online, operując już konkretną sumą. Aby uzyskać pełniejszy obraz, posłużmy się przykładem: zamierzamy kupić 1500 euro. Wpisujemy kwotę, wybieramy walutę i rodzaj transakcji, a także bank do porównania ceny, np. Millennium. Klikamy „Oblicz” i po chwili otrzymujemy zestawienie cen: w internetowym kantorze zapłacimy 6 475,65 zł, a w banku 6 663,45 zł, więc oszczędność w przypadku wymiany internetowej wyniesie 187,81 zł (kurs z 05.10.2016). Zysk z regularnej wymiany podobnej kwoty w dłuższej perspektywie, np. w skali roku może wynieść ok. 2200-2500 zł.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

Lifehack - wymiana walut

5 przydatnych lifehacków na wymianę walut i przelewy online

Waluty online możesz tanio wymienić wybierając odpowiedniego dostawcę usług. Jak uzyskać najlepszy kurs bez ciągłego …