ochrona znaku towarowego
Nie zawsze jest tak, że cała procedura rejestracji znaku towarowego przebiega bezproblemowo | fot.: materiał partnera

Ile lat trwa ochrona znaku towarowego?

Jeżeli zastanawiasz się, jak długo trwa ochrona znaku towarowego, od kiedy to prawo zaczyna Ci przysługiwać, to tutaj znajdziesz odpowiedź. Co więcej, dowiesz się dodatkowo, o czym musisz pamiętać, aby raz przyznane Ci prawo nie wygasło. Musisz również pamiętać, że nawet jak ochronę otrzymasz to konkurencja w pewnych przypadkach może ją unieważnić.

​Ile tak naprawdę trwa ochrona znaku towarowego?

Czasami zgłaszający się do mnie przedsiębiorcy wskazują, że chcieliby uzyskać ochronę na swój znak towarowy na rok, dwa albo pięć lat. Odpowiadam im, że jeżeli interesuje ich rejestracja
w polskim Urzędzie Patentowy lub urzędzie unijnym, to przyznana im ochrona będzie obowiązywać co najmniej 10 lat.

Oczywiście są pewne odstępstwa od reguły, ale na tych dwóch najczęściej wybieranych terytoriach ochrony nie ma możliwości rejestracji znaku na krótszy okres niż 10 lat. Te odstępstwa od reguły występują w poniższych państwach.

​Ile trwa ochrona znaku towarowego?
​Ile trwa ochrona znaku towarowego? | fot.: materiał partnera

Zobacz również:

​Data zgłoszenia, czy data rejestracji? Od kiedy obowiązuje ochrona?

Wiesz już, że ochrona na znak towarowy trwa 10 lat. Często popełnianym błędem jest branie pod uwagę jako początek okresu ochronnego daty udzielenia prawa zamiast daty złożenia wzniosu o rejestracje.

I tak jeżeli złożyłeś wniosek o rejestrację 08.01.2020 r., a urząd patentowy wydał decyzje o udzieleniu prawa ochronnego 15.07.2020 r., to początek 10-letniego okresu ochronnego należy liczyć od 08.01.2020 r.

Jak wynika z powyższego przykładu, jako początek okresu ochronnego należy brać pod uwagę datę złożenia wniosku do urzędu patentowego. Jednak i w tym przypadku występują pewne odstępstwa od tej reguły, kiedy to za początek ochrony znaku towarowego bierze się datę rejestracji. Tak jest w urzędzie patentowym takich państw, jak: Chile, Ekwador, Peru, Brazylii, Kanada, Tajwan, Chiny, Japonia, Korea Południowa, Filipiny, czy też USA.

Warto tutaj wspomnieć, że najstarszy znak towarowy został zgłoszony do ochrony 23.04.1859 roku w urzędach patentowych Czech i Słowacji, a jego ochrona obowiązuje do dzisiaj. Jest to poniższe logo, które służy do oznaczania piwa.

najstarszy znak towarowy
Najstarszy znak towarowy został zgłoszony do ochrony 23.04.1859 roku | fot.: materiał partnera

​Jaki wpływ na bieg okresu ochronnego ma decyzja warunkowa z UPRP?

Decydując się na rejestrację w Urzędzie Patentowym RP, musisz pamiętać, o opłaceniu decyzji warunkowej, którą urząd przy bezproblemowym przebiegu procesu rejestracji prześle po około 5 miesiącach od złożenia wniosku. Jeżeli tego nie zrobisz, to prawo ochronne nie zostanie Ci przyznane.

Niestety osoby zgłaszający znak towarowy w UPRP bardzo często o tym zapominają, co w konsekwencji powoduje, że nie uzyskują oni rejestracji znaku towarowego.

Znam przypadki, gdzie przedsiębiorcy przez kilka lat posługiwali się symbolem R w kółeczku, przy swojej nazwie lub logo, będąc przekonanym, że uzyskali prawo ochronne. Co prawda złożyli oni wniosek o rejestracji, przeszli cały proces pomyślnie, ale zapomnieli opłacić decyzji warunkowej.

​A co jeśli proces rejestracji znaku towarowego się przedłuża?

Nie zawsze jest tak, że cała procedura rejestracji znaku towarowego przebiega bezproblemowo. Zdarza się, że należy uzupełnić braki formalne, ekspert rozpatrujący zgłoszenie ma uwagi co do wykazu klas towarów i usług, lub uważa, że zachodzą bezwzględne przeszkody rejestracji znaku towarowego.

Wszystkie powyższe przypadki spowodują przedłożenie procesu rejestracji, a w międzyczasie na rynku pojawia się konkurencja, która zaczyna posługiwać się Twoim znakiem towarowym lub co gorsze zgłosiła identyczny znak do urzędu patentowego do oznaczania tych samych towarów, lub usług.

Wiesz już, że ochrona znaku towarowego liczy się od daty zgłoszenia. Więc jedyne czego musisz dopilnować, aby mieć silny argument do walki z nieuczciwą konkurencją, jest pomyślne zakończenie procesu rejestracji. Ponieważ to Tobie będzie przysługiwać wówczas prawo pierwszeństwa i na tej podstawie będziesz mógł zablokować konkurencję.

Niestety zdarza się, że procedura rejestracji może przeciągnąć się nawet o kilka lat, ponieważ okazuje się, że inny podmiot złożył sprzeciw do Twojego zgłoszenia i zaczyna się toczyć procedura sprzeciwowa. Jeżeli uda Ci się wygrać spór i cały proces rejestracji zakończy się pomyślnie np. po 4 latach, to i w takim przypadku prawo ochronne obowiązuje od daty zgłoszenia i dopiero wtedy możesz zacząć walkę z konkurencją w oparciu o przyznane Ci prawo.

​Czy przedłużenie prawa ochronnego jest możliwe?

Zastanawiasz się, dlaczego na początku wskazałem, że ochrona obowiązuje co najmniej 10 lat? Otóż masz możliwość przedłużenia prawa ochronnego na kolejne tego typu okresy. Musisz jednak pilnować, żeby w odpowiednim momencie zwrócić się do urzędu patentowego o przedłożenie prawa ochronnego.

Jeżeli termin minie, a Ty nie zareagujesz, niestety prawo ochronne wygasa i nie ma możliwości jego przywrócenia. Pozostaje Ci jedynie przejście całego procesu rejestracji od nowa.

Pamiętaj, że jeżeli swój znak towarowy zgłaszałeś za pośrednictwem rzecznika patentowego, to jako Twój pełnomocnik będzie pilnował wszelkich terminów związanych z ochroną twojego znaku towarowego. Przede wszystkim zadba o to, aby w odpowiednim czasie przedłużać obowiązywanie prawa ochronnego na znak towarowy. Teoretycznie tak może być w nieskończoność.

Jak zastrzec nazwę i logo?
Jak zastrzec nazwę i logo? | fot.: materiał partnera

​Co może być powodem przerwania okresu ochronnego?

  • Unieważnienie znaku towarowego na wniosek konkurenta – nawet jeżeli udało Ci się pomyślnie przejść cały proces rejestracji znaku towarowego, to przy znaku unijnym
    i krajowym istnieje możliwość wnoszenia o jego unieważnienie w ciągu 5 lat od rejestracji.
  • Wygaszenie znaku towarowego na wniosek konkurenta – do wygaszenia znaku towarowego dochodzi najczęściej w sytuacjach konfliktowych, kiedy to konkurencja najczęściej zmuszona przez nas samych decyduje się na taki krok. Podstawą wygaszenia Twojego znaku towarowego jest brak dowodów na jego rzeczywiste używanie w obrocie handlowym przez okres 5 lat od daty rejestracji.
  • Zrzeczenie się prawa ochronnego do znaku towarowe – możesz przez cały okres trawa prawa ochronnego zwrócić się do urzędu patentowego z wnioskiem o zrzeczenia się praw do znaku. Nie zawsze będzie to do końca Twoje dobrowolne działanie, ponieważ czasami musisz podjąć takie kroki w ramach ugody, którą zawarłeś z konkurencją, ponieważ naruszałeś ich prawa.
  • Nie przedłużenie okresu ochronnego na kolejne lata – stanie się tak, jeżeli zapomnisz
    w wyznaczonym urzędowo terminie zwrócić się do urzędu o przedłużeniu prawa ochronnego.

Podsumowując.

Zastanawiasz się, po co Ci ochrona znaku towarowego aż na okres 10 lat? Odpowiedź jest prosta. Przez ten czas możesz spokojnie rozwijać swój biznes bez obawy, że ktoś zacznie posługiwać się Twoim znakiem towarowym. A nawet jeżeli to zrobi, to masz silny argument do walki z nim
w postaci świadectwa rejestracji.

  • Ochrona na znak towarowy przyznawana jest na okres co najmniej 10 lat. Taka zasada obowiązuje przynajmniej w Polce i Unii Europejskiej.
  • Jeżeli chcesz, aby raz przyznane Ci prawo ochronne nie wygasło, musisz pamiętać o jego przedłużenia we właściwym terminie przed odpowiednim urzędem patentowym.
  • Początek okresu ochronnego liczony jest od daty zgłoszenia Twojego znaku towarowego, jednak istnieją państwa, gdzie pod uwagę bierze się datę przyznania prawa ochronnego.

Materiał partnera zewnętrznego