Strona główna / Biznes / Prowadzisz firmę? Sprawdź, czy masz szansę na dotację unijną

Prowadzisz firmę? Sprawdź, czy masz szansę na dotację unijną

Szansę na pozyskanie środków z Funduszy Unijnych mają nie tylko przedsiębiorcy dążący do rozwoju firmy. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Każda firma powinna się rozwijać, jeśli przedsiębiorcy zależy na osiągnięciu zawodowego sukcesu. Problem w tym, że inwestycje związane są z kosztami, a nie każdy ma szansę na uzyskanie kredytu bankowego lub nie chce się zadłużać w taki sposób. Okazuje się, że i istniejące firmy mogą ubiegać się o dotacje z Funduszy Unijnych.

Mówi się, że „konkurencja nie śpi”, dlatego tak ważny jest systematyczny rozwój przedsiębiorstwa. O pieniądze można starać się w ramach kredytu bankowego lub … złożyć wniosek o dotację. Ta druga opcja jest korzystna – szczególnie, że można otrzymać nawet do 90% środków.

Dotacja tylko z konkretnego programu

Z dotacjami unijnymi jest tak, że niestety nie każdy może je uzyskać. I wcale nie chodzi o to, że budżet jest ograniczony, a wniosków sporo. Warto bowiem mieć świadomość, że dotacje przyznawane są wyłącznie w ramach konkretnych programów. To z kolei oznacza, że trzeba spełnić określone kryteria, wpisując się jednocześnie w określone wymagania dotyczące branży.

Szukaj dotacji dostosowanej do twojej firmy

Jeśli chcesz mieć pewność, że twój wniosek o wsparcie finansowe z Unii Europejskiej nie zostanie odrzucony już na starcie, musisz starać się o odpowiednią dotację. W jej znalezieniu pomóc może internetowy konfigurator, np. na https://www.ideabank.pl/fundusze-europejskie-dotacje-unijne-dla-firm. Wystarczy, że zaznaczysz odpowiednie województwo, a następnie wybierzesz cel dotacji, by uzyskać informacje o trwających naborach wniosków.

Przykład. Załóżmy, że twoja firma działa w woj. lubelskim. Zależy ci na uzyskaniu dotacji, która zapewni wsparcie w ramach opracowywania nowych produktów / usług. W zależności od tego, czym zajmuje się twoja firma, możesz ubiegać się o dotację m.in. w ramach takich programów jak:

  • POIR 3.2.1 na wdrożenie wyników prac badawczo-rozwojowych
  • POPW 1.3.1 na tworzenie innowacyjnych produktów
  • POPW 1.4 wzór na konkurencję I etap
  • POPW 1.3.2 tworzenie sieciowych produktów przez MŚP

W taki sam sposób możesz sprawdzić obecnie trwające nabory w pozostałych województwach. Tak naprawdę wystarczy tylko kilka kliknięć, by uzyskać informacje o tym, kto i na jakich zasadach może skorzystać ze wsparcia unijnego.

Dotacje nie tylko na rozwój…

Szansę na pozyskanie środków z Funduszy Unijnych mają nie tylko przedsiębiorcy dążący do rozwoju firmy. Okazuje się, że cel przeznaczenia pieniędzy może być inny. Osoba prowadząca działalność może ubiegać się o środki z przeznaczeniem m.in. na:

  • stworzenie żłobka lub klubu malucha dla dzieci pracowników,
  • wsparcie pracowników zagrożonych zwolnieniem,
  • szkolenia pracowników,
  • wsparcie przedsiębiorców w zakresie dostarczania usług doradczych i szkoleniowych.

Dotacje unijne dają przedsiębiorcy szerokie możliwości. Stanowią doskonałe wsparcie zarówno w przypadku dążenia do rozwoju firmy, jak i pomocy w razie przejściowych kłopotów skutkujących zwolnieniami pracowników.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

podatek od handlu

„Nie” Komisji Europejskiej dla podatku handlowego

Komisja Europejska wydała oficjalne stanowisko kwestionujące prawidłowość tzw. podatku handlowego. Potwierdziły się więc pojawiające się …