Prowadzisz firmę? Sprawdź, czy masz szansę na dotację unijną

Szansę na pozyskanie środków z Funduszy Unijnych mają nie tylko przedsiębiorcy dążący do rozwoju firmy. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Każda firma powinna się rozwijać, jeśli przedsiębiorcy zależy na osiągnięciu zawodowego sukcesu. Problem w tym, że inwestycje związane są z kosztami, a nie każdy ma szansę na uzyskanie kredytu bankowego lub nie chce się zadłużać w taki sposób. Okazuje się, że i istniejące firmy mogą ubiegać się o dotacje z Funduszy Unijnych.

Mówi się, że „konkurencja nie śpi”, dlatego tak ważny jest systematyczny rozwój przedsiębiorstwa. O pieniądze można starać się w ramach kredytu bankowego lub … złożyć wniosek o dotację. Ta druga opcja jest korzystna – szczególnie, że można otrzymać nawet do 90% środków.

Dotacja tylko z konkretnego programu

Z dotacjami unijnymi jest tak, że niestety nie każdy może je uzyskać. I wcale nie chodzi o to, że budżet jest ograniczony, a wniosków sporo. Warto bowiem mieć świadomość, że dotacje przyznawane są wyłącznie w ramach konkretnych programów. To z kolei oznacza, że trzeba spełnić określone kryteria, wpisując się jednocześnie w określone wymagania dotyczące branży.

Szukaj dotacji dostosowanej do twojej firmy

Jeśli chcesz mieć pewność, że twój wniosek o wsparcie finansowe z Unii Europejskiej nie zostanie odrzucony już na starcie, musisz starać się o odpowiednią dotację. W jej znalezieniu pomóc może internetowy konfigurator, np. na https://www.ideabank.pl/fundusze-europejskie-dotacje-unijne-dla-firm. Wystarczy, że zaznaczysz odpowiednie województwo, a następnie wybierzesz cel dotacji, by uzyskać informacje o trwających naborach wniosków.

Przykład. Załóżmy, że twoja firma działa w woj. lubelskim. Zależy ci na uzyskaniu dotacji, która zapewni wsparcie w ramach opracowywania nowych produktów / usług. W zależności od tego, czym zajmuje się twoja firma, możesz ubiegać się o dotację m.in. w ramach takich programów jak:

  • POIR 3.2.1 na wdrożenie wyników prac badawczo-rozwojowych
  • POPW 1.3.1 na tworzenie innowacyjnych produktów
  • POPW 1.4 wzór na konkurencję I etap
  • POPW 1.3.2 tworzenie sieciowych produktów przez MŚP

W taki sam sposób możesz sprawdzić obecnie trwające nabory w pozostałych województwach. Tak naprawdę wystarczy tylko kilka kliknięć, by uzyskać informacje o tym, kto i na jakich zasadach może skorzystać ze wsparcia unijnego.

Dotacje nie tylko na rozwój…

Szansę na pozyskanie środków z Funduszy Unijnych mają nie tylko przedsiębiorcy dążący do rozwoju firmy. Okazuje się, że cel przeznaczenia pieniędzy może być inny. Osoba prowadząca działalność może ubiegać się o środki z przeznaczeniem m.in. na:

  • stworzenie żłobka lub klubu malucha dla dzieci pracowników,
  • wsparcie pracowników zagrożonych zwolnieniem,
  • szkolenia pracowników,
  • wsparcie przedsiębiorców w zakresie dostarczania usług doradczych i szkoleniowych.

Dotacje unijne dają przedsiębiorcy szerokie możliwości. Stanowią doskonałe wsparcie zarówno w przypadku dążenia do rozwoju firmy, jak i pomocy w razie przejściowych kłopotów skutkujących zwolnieniami pracowników.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

Tłumaczenia przysięgłe

Tłumaczenia przysięgłe, czyli powierz swoje dokumenty fachowcom

Język angielski to aktualnie najszybciej rozwijający się język, w którym jak w soczewce skupiają się …