Apteka półki z lekami
Choć produkty farmaceutyczne nigdy nie były traktowane jako flagowa, a przede wszystkim atrakcyjna oferta sklepów internetowych to okazuje się, że Polacy dość często i bardzo chętnie korzystają z tej możliwości | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Przyszłość w sprzedaży leków – apteki internetowe

Okazuje się, że prawie 50% Polaków dokonuje zakupów przez Internet – a liczby te wraz z upływem lat nieustannie rosną. Jak widać na powyższym przykładzie, rynek e-commerce przybiera na sile, a w sieci możemy znaleźć zdecydowanie większy asortyment niż w sklepie stacjonarnym, nie wspominając już nawet o konkurencyjnych cenach czy wygodzie – towar przywieziony do domu. Wśród ogromnego rodzaju ubrań czy sprzętów RTV i AGD znajdziemy także apteki internetowe, które zaczęły pojawiać się w sieci na początku XXI wieku.

Apteki internetowe w Polsce

Choć produkty farmaceutyczne nigdy nie były traktowane jako flagowa, a przede wszystkim atrakcyjna oferta sklepów internetowych to okazuje się, że Polacy dość często i bardzo chętnie korzystają z tej możliwości. Jednak na chwilę obecną możemy w ten sposób kupić wyłącznie leki bez recepty.

Zgodnie z najnowszym raportem Mobile Institute przeprowadzonego dla Izby Gospodarki Elektronicznej wynika, że 30% ankietowanych kupuje produkty farmaceutyczne w placówkach stacjonarnych, jednak aż 28% procent robi to także w e-sklepach. Co piąty ankietowany wskazał także ogólnodostępne platformy internetowe. Wyższym odsetkiem kupujących w kanałach internetowych mogą pochwalić się wyłącznie producenci i sprzedawcy sprzętu elektronicznego. Zadziwia więc wynik aptek, które mogą w ten sposób sprzedawać wyłącznie produkty bez recepty.

Przyszłość rynku e-aptek

Rynek aptek internetowych znajduje się w okresie ciągłego rozwoju i nadal ma przed sobą wielkie perspektywy. Świadczy o tym przede wszystkim ich rosnąca ilość. Mimo iż procent sprzedaży w e-aptekach, takich jak Apteka Galen, rośnie z miesiąca na miesiąc, to stacjonarne placówki nadal mogą pochwalić się ogromnym zaufaniem. Nie trudno też dojść do wniosku, że taka sytuacja wynika głównie z przyzwyczajenia klientów. 

zakupy przez internet
Rynek aptek internetowych znajduje się w okresie ciągłego rozwoju i nadal ma przed sobą wielkie perspektywy | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Z punktu widzenia pacjentów, o zakupach w aptekach internetowych decydują przede wszystkim niższe ceny, a także liczne promocje i oferty specjalne. Istotna jest także wygoda i dyskrecja oraz krótki czas oczekiwania na przesyłkę. Co więcej, e-apteki dysponują także o wiele bardziej zróżnicowanym asortymentem niż ich tradycyjne odpowiedniki. Okazuje się, że największe apteki posiadają nawet do 10 000 pozycji, gdy w stacjonarnych punktach sprzedaż ich ilość jest 2-3-krotnie mniejsza. 

Istnieje jednak jeden czynnik hamujący rozwój tego rynku, jest to przede wszystkim brak zaufania pacjentów do tej formy zakupów. Niestety liczne afery z podrabianymi lekami nie działają na korzyść. Mimo tego dynamika sprzedaży w tym segmencie rynku jest szacowana na 10-15% rok do roku.

Szybciej i taniej

Internet to idealne miejsce dla wszystkich, którzy szukają atrakcyjnych okazji cenowych oraz wyjątkowych promocji. Ceny wielu produktów dostępnych w e-aptekach są nawet o 40% niższe od cen w placówkach tradycyjnych. Powyższe oszczędności wynikają przede wszystkim z ogromnej konkurencji pomiędzy internetowymi aptekami, które dość często obniżają swoje ceny, kusząc tym samym klientów unikatowymi promocjami. Dokonując zakupów w sieci, powinniśmy być bardzo ostrożni, ponieważ kwota, jaką planujemy przeznaczyć na dany produkt, może znacząco różnić się w zależności od wybranej przez nas apteki.

Co najchętniej kupujemy w aptekach internetowych?

Najchętniej kupowanymi produktami przez pacjentów są przede wszystkim leki bez recepty. Zakupy np. w Aptece Galen najczęściej są związane z różnego rodzaju artykułami przeznaczonymi dla dzieci np. wyprawki oraz mleko dla niemowląt. Dużą popularnością cieszą się również preparaty wzmacniające odporność, a także suplementy diety zawierające witaminy i minerały. Spora grupa konsumentów kupuje także przez Internet dermokosmetyki oraz produkty do pielęgnacji.

Zakupy internetowe cieszą się wśród konsumentów nieustannie rosnącą popularnością. Bez wychodzenia z domu możemy dziś kupić praktycznie wszystko, nawet leki. Z roku na rok w sieci pojawia się coraz więcej aptek internetowych, które oferują szeroki wybór farmaceutyków, suplementów oraz innych produktów.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

kobieta tablet

Jak skutecznie wypromować swój e-commerce

Dobrze poprowadzony e-commerce jest sprawny i szybki, a przede wszystkim przynosi zyski tam, gdzie kończy …