Fascynujący album dla dzieci
Piotr Socha, Pszczoły, Wydawnictwo Dwie Siostry, Warszawa 2015
Strona główna / Styl życia / Dziecko / Pszczoły, czyli sekretne życie owadów

Pszczoły, czyli sekretne życie owadów

Czy warto czytać dzieciom? Ależ oczywiście – psychologowie podkreślają, że w ten sposób kształtują się więzi, młody człowiek sam nabywa nawyku czytania, rozwija kompetencje językowe i wyobraźnię. Więc pytanie powinno brzmieć nie: czy czytać? ale: co czytać? Zła książka może narobić więcej szkód niż pożytku, dlatego szczególnie należy rejestrować te, które są nie tylko mądre, ale i oryginalne. Takim wydawnictwem jest książka, a właściwie album Pszczoły.

Piotr Socha, Pszczoły

Wydawnictwo Dwie Siostry, Warszawa 2015

Książka Piotra Sochy to przede wszystkim uczta dla oczu – w albumie formatu A3 otrzymujemy mnóstwo pięknych, barwnych ilustracji, wykonanych z dbałością o detal. Ale Pszczoły to nie tylko obrazki, to także fascynująca opowieść. Czy o tych, sympatycznych skądinąd, owadach można powiedzieć coś więcej, niż że mieszkają w ulach i dają miód? Okazuje się, że tak.

I tu zaskoczenie – bo nawet dorośli wyjdą z tej czytelniczej przygody ze sporą wiedzą. Od budowy owadów, ich funkcji w społeczności, zachowań po strukturę ula i rodzaje pszczelich domów (np.ule figuralne). Pszczoły pojawią się w najdawniejszej historii świata i człowieka – m.in. w Starożytnym Egipcie, u Słowian czy przy Napoleonie i Józefinie. A także w kulturze (bogowie greccy i rzymscy) i tradycji polskiej. Poznamy zasady prawa bartnego i pszczelarstwa, prześledzimy proces powstawania miodu i poznamy ciekawostki z całego świata.

Ale Pszczoły  to także pozycja z zacięciem proekologicznym. Nie od dziś mówi się, że ludzkość zdecydowanie nie docenia roli tych owadów, którym grozi wyginięcie na skutek metod stosowanych w nowoczesnym rolnictwie. Uświadomienie ogromu zasług pszczół – niekwestionowanej podstawy naszego ekosystemu – to pierwszy krok do ich ochrony.

Dlaczego warto sięgnąć po tę pozycję? Przede wszystkim dla pięknych ilustracji, które nie pozostawią obojętnym żadnego małego czytelnika, niezależnie od wieku. Po drugie – dlatego, że autor traktuje swojego odbiorcę z pełną powagą. Pszczoły są przystępne, ale rzetelnie napisane i przynoszące mnóstwo zwykłej czytelniczej frajdy.

Dominika Pawlikowska

Sprawdź także

Maureen Johnson, Nieodgadniony Przełożył Paweł Łopatka, Poradnia K, 2018

Nastolatka na tropie zbrodni, czyli „Nieodgadniony”

Dzisiejsza propozycja czytelnicza to sprawnie napisana, wciągająca powieść kryminalna z kategorii „young adult”. Maureen Johnson …