kryminał noir Witkowskiego
Jak tym razem wypadnie nowa powieść Michała Witkowskiego - soczysty kryminał skąpany w mroku lat dwudziestych? | fot.: stock.adobe.com

Tango – najnowszy kryminał Michała Witkowskiego [zapowiedź]

Powieści gatunkowe w Polsce w ostatnich latach cieszą się ogromną popularnością wśród czytelników. To właśnie literatura popularna wspina się na szczyty list bestsellerów, a konsumenci chętnie sięgają po taką właśnie formę rozrywki. Wśród polskich pisarzy znajdziemy szerokie grono osób, które od lat cieszą się uznaniem na gruncie literackim, a swoją pozycję budowały przez lata. Jak tym razem wypadnie nowa powieść Michała Witkowskiego – soczysty kryminał skąpany w mroku lat dwudziestych?

Synkretyzm gatunkowy i kunszt pisarski – Tango Michała Witkowskiego

Także eksperymenty pisarskie, zabawa formą i językiem przyjmowana jest z ogromnym entuzjazmem przez czytelników. Połączenie literatury pięknej z literaturą popularną mogą przynieść jeszcze ciekawsze efekty, dlatego też szczególnie eksperymentujący twórcy decydują się często na nowatorskie rozwiązania. „Tango” Michała Witkowskiego jest właśnie tego rodzaju pozycją. Umiejętność wykorzystania ram gatunkowych dla zbudowania odpowiedniej atmosfery, napięcia, a jednocześnie napędzania fabuły, przy jednoczesnej umiejętności korzystania z kunsztu, warsztatu pisarskiego w obszarze prozatorskim pozwalają osiągnąć bardzo ciekawe rezultaty.

Zawiązanie zagadki kryminalnej – Tango

Jak w przypadku każdego kryminału potrzebujemy trzech filarów, na których gatunek będzie się opierał. Sprawca, zbrodnia oraz śledczy, osoba która usilnie będzie starać się rozwikłać całą zagadkę. W przypadku powieści „Tango” mamy do czynienia z brutalnym morderstwem tenora operetkowego. Mężczyzna ten miał wystąpić w głównej roli w przedstawieniu – Księżniczka czardasza. Względem premiery narosło wiele oczekiwań, co silnie było związane z głośną reklamą w radiu i gazetach. W marynarce ofiary policja znajduje również tytuł tanga, jakie miał wykonać nasz tenor – “Gdzie twoje serce”. Niestety okazuje się, że tego organu naszemu denatowi właśnie brakuje w ciele. Do śledztwa włącza się starszy aspirant Adolf Piątek, który za cel stawia sobie rozwikłanie zagadki.

Mroczny klimat niewielkiego miasteczka i zbrodnie sprzed lat

Cień podejrzenia o morderstwo trafia w pierwszej kolejności na podejrzanego kochanka denata. Jego bogaty życiorys pozwala śledczym na wysnucie wniosku, że nowy mężczyzna może mieć na koncie wiele różnych mniejszych i większych przestępstw. Jest on bowiem żigolo, który uwodzi kobiety na dancingu. Wiąże się z tym również kwestia tajemniczych zniknięć pań – te uwodzone w tangu przez żigolo rozpływają się bez śladu. Dodatkowo pojawiają się w sprawie tropy z przeszłości. Aspirant Piątek usiłuje powiązać dziwne zniknięcia i morderstwo tenora ze sprawą Kucharza, o której można było usłyszeć przed laty. Wątki zaczynają się splatać, a klimat powieści, anturaż końca lat dwudziestych ubiegłego wieku, późna jesień i zbrodnia sprawiają, że czytelnicy zagłębiają się w mrok uliczek niewielkiego miasteczka. Czy uda się rozwikłać tę sprawę? Sięgając po tę powieść nie tylko czytelnicy mogą liczyć na soczysty, kryminał noir, ale także opowieść o mrocznej naturze człowieka. Oczywiście wszystko skąpane w charakterystycznej narracji Witkowskiego.

Tango. Czarny kryminał retro

Michał Witkowski

Wydawnictwo: Znak Literanova

Data premiery: 27.07.2022

NBL

Sprawdź także

Wiara. Autobiografia Michał Witkowski

Wiara. Autobiografia Michała Witkowskiego [recenzja]

Michał Witkowski, jedna z najjaśniejszych gwiazd na literackim firmamencie, powraca z kolejnym dziełem, na które …