Walka ze szkodnikami w ogrodzie
Doświadczeni ogrodnicy bardzo szybko lokalizują wroga i rozpoczynają walkę o zdrowe rośliny | fot.: Fotolia

Szkodniki w ogrodzie – jak z nimi walczyć?

Ogród jest ekosystemem i nie ma możliwości, aby był wolny od szkodników. Nawet najpiękniejsze  i najbardziej wypielęgnowane miejsce z czasem stanie się domem dla mszyc, przędziorków, szkodników gryzących czy kretów. Doświadczeni ogrodnicy bardzo szybko lokalizują wroga i rozpoczynają walkę o zdrowe rośliny. Czasami wystarczą metody naturalne, znane i cenione przez nasze babcie, innym razem oprysk chemiczny okazuje się niezbędny. 

Mszyce

Podczas suchej i ciepłej pogody do ogrodów z pewnością zawitają ogromne kolonie mszyc. Rozmnażają się bardzo szybko i dodatkowo mają swoich  sprzymierzeńców – mrówki. Opiekując się i chroniąc mszyce przed innymi owadami, czynią ich usunięcie skomplikowanym. Żywią się sokiem roślin, powodując ich osłabienie i zniekształcenie. Im szybciej rozpoczniemy walkę, tym lepiej dla naszych krzewów i kwiatów. Zwalczanie ekologiczne polega na usuwaniu porażonych liści i pędów. Skuteczne jest również ręczne usuwanie owadów lub spłukiwanie silnym strumieniem wody. Systematyczne stosowanie oprysku wykonanego z 1 litra wody, kieliszka octu i kilku kropel płynu do naczyń skutecznie ograniczy liczebność koloni. Warto umieść w ogrodzie domki dla naturalnych wrogów mszyc. Ptaki, biedronki, bzygowate i gąsienicowate zahamują wzrost populacji szkodnika.

Przędziorki i szkodniki gryzące

Przędziorki masowo pojawiają się podczas upałów i suchej pogody. Są to owady ssące, których pożywienie stanowią soki roślin. Skutkiem ich żerowania jest zasychanie a następnie zamieranie roślin na rabatach. Pojawieniu się przędziorków można zapobiec. Powinniśmy regularnie nawadniać rośliny i dbać o wysoką wilgotność powietrza. Jeśli szkodnik już zawitał w ogrodzie, to takie praktyki zahamują jego rozprzestrzenianie się na pozostałe rośliny. Roztocze i pluskwiaki to ich naturalni wrogowie, więc warto zaprosić je do ogrodu, budując domki dla owadów. Środki zawierające olej parafinowy sprawdzą się w przypadku drzew owocowych, warto zastosować je zanim rozpocznie się wegetacja. Niestety, jeśli przędziorek na dobre zadomowił się w naszym ogrodzie, niezbędna staje się interwencja w postaci oprysku chemicznego.

Larwy chrząszczy, motyli czy muchówek mogą wyrządzić wiele szkód na rabatach. Często żywią się korzonkami, liśćmi lub kwiatami roślin. Po przepoczwarzeniu wylatują z nich dorosłe osobniki. Warto zabezpieczyć się przed szkodnikami siejąc warzywa przed okresem ich lotu lub po jego zakończeniu. Sprawdzają się preparaty z glonów morskich lub mączki skalnej. Dorosłe chrząszcze systematycznie usuwa się z roślin ręcznie, ograniczając w ten sposób ich populację.

Krety

Krety to wyjątkowo mądre stworzenia, których nie jest łatwo się pobyć. Mają wyostrzony słuch i węch, są w stanie rozpoznać każdy  najmniejszy ruch. Chociaż zazwyczaj nie lubią towarzystwa i żyją w pojedynkę, to ich obecność może stać się dla właściciela ogrodu prawdziwym utrapieniem. Kret jest objęty ochroną, więc możemy spróbować pozbyć się go z działki lub odstraszyć. Najpewniejsza metoda sprowadza się do zastosowania krzesła, łopaty i wiadra. Kiedy kret zacznie tworzyć kopce, należy powoli podejść do kretowiny, sprawnie wykopać stworzenie i wywieźć daleko od granic naszej działki. Ogrodnicy stosują również pułapki na kreta, odstraszacze akustyczne lub wiatraczki, których hałas ma zniechęcić szkodnika.

Walka z szkodnikami jest bardzo trudna i czasami nieskuteczna. Decydując się na naturalne metody ich zwalczania zapewniamy sobie zdrowy i ekologiczny ogród. Z drugiej strony, czasami konieczne staje się zastosowanie oprysków chemicznych, które szybko i skutecznie uwolnią nas od nieproszonych gości.

EMK

Sprawdź także

Kokedama

Lasy w słoikach i kokedamy – prawdziwy boom na atrakcyjne, roślinne ozdoby

Zieleń w domu to nie moda, lecz potrzeba. O prozdrowotnych walorach domowej zieleni nikogo nie …