oplątwy aranżacja
Ta niecodzienna roślina sprawi, że Twoja przestrzeń już nigdy nie będzie taka sama i stanie się prawdziwym dziełem sztuki | fot.: stock.adobe.com

Oplątwa, czyli hit dekoracyjny

Czym tak naprawdę jest? Jak o nią zadbać i gdzie umieścić ją we wnętrzu Twojego domu, mieszkania, a może miejsca pracy? Jak stworzyć innowacyjną i niepowtarzalną ozdobę? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na każde z tych pytań i dokładnie zapoznasz się z tą niebywałą rośliną jaką jest oplątwa (Tillandsia). 

Czym są oplątwy?

Oplątwa jest epifitem. Oznacza to, że nie potrzebuje do życia kontaktu z ziemią, by normalnie funkcjonować. Żyjąc w koronach drzew wystarczy jej odpowiedni dostęp do światła, wody i powietrza o sporej wilgotności. Takiego typu rośliny nazywane są powietrznymi z ang. „air plants„. Oplątwy nie posiadają wykształconych korzeni, a wodę i pokarm pobierają za pomocą własnych liści. Nie są zbyt okazałe, ale przyjmują różnorodne formy, które mogą się stać ozdobą dla każdego pomieszczenia. Zamieszkują pustynie i lasy tropikalne Ameryki Północnej i Południowej, ale niestety tylko niektóre z nich można wykorzystać przy dekorowaniu wnętrza. Do tej czynności najodpowiedniejsze  stają się dwie odmiany tej rośliny: oplątwa modra (Tillandsie cyanea) i oplątwa brodaczkowata (Tillandsia usneoides). 

Jak dbać o oplątwy?

Oplątwy nie są wymagające jeżeli chodzi o warunki do życia. Nie potrzebują nawet doniczki z ziemią, a zadowolą się jedynie wilgotnym powietrzem, regularnym skraplaniem i osłonecznioną lokacją. Podlewanie oplątwy powinno odbywać się 1-2 razy w tygodniu, a raz na miesiąc można zafundować roślince dodatkowe nawilżenie przy pomocy naczynia i odrobiny wody, najlepiej deszczówki lub wody przegotowanej. Gdy oplątwa napije się już wystarczająco to odstawiamy ją do osuszenia. By roślina cieszyła się długa żywotnością, raz na jakiś czas, a dokładniej na przykład dwa razy na miesiąc można zaopatrzyć ją w minimalną dawkę specjalnego nawozu. Dodatkowy uśmiech, odpowiednie nastawienie i zaprzyjaźnienie się z nowym kompanem sprawi, że oplątwa nie opuści Cię już nigdy. 

Tillandsie
Oplątwy nie posiadają wykształconych korzeni, a wodę i pokarm pobierają za pomocą własnych liści | fot.: stock.adobe.com

Gdzie umieścić oplątwę?

Dla oplątwy nie ma to zbytnio większego znaczenia. Ważnym elementem jedynie staje się naturalne oświetlenie słoneczne, do którego roślina musi mieć dostęp, by dłużej cieszyć się życiem. Podczas wyboru pozycji dla nowego lokatora wystarczy tak naprawdę pokierować się wyobraźnią, bądź poszperać w mediach społecznościowych (Instagram, Pinterest, YouTube, Facebook), poszukać na stronach internetowych lub skonsultować się z fachowcem- architektem/dekoratorem wnętrz. Samemu lub z czyjąś pomocą przy wykorzystaniu rośliny jaką jest oplątwa z pewnością stworzysz najbardziej oryginalną dekorację dla Twojego wnętrza- domu, mieszkania, lokalu czy biura. To czas, by coś zmienić i ożywić przestrzeń, w której się znajdujesz! 

Tillandsia ionantha red
Oplątwy nie są wymagające jeżeli chodzi o warunki do życia | fot.: stock.adobe.com

Oplątwy to odkrycie wśród miłośników roślin, ale nie tylko. Pielęgnacja oplątwy jest tak prosta, iż sprosta jej nawet amator, który dopiero rozpoczął swoją przygodę z zielonym, przyrodniczym światem. Ta niecodzienna roślina sprawi, że Twoja przestrzeń już nigdy nie będzie taka sama i stanie się prawdziwym dziełem sztuki.

MTO

Sprawdź także

florystki

Czym zajmuje się florysta? Dlaczego warto nim zostać?

Zawód florysty często kojarzony jest z pracą w kwiaciarni, jednak perspektywy pracy są o wiele …