Kokedama
Kokedama is a ball of soil, covered with moss, on which an ornamental plant grows. Is very popular in Japanese gardens.

Lasy w słoikach i kokedamy – prawdziwy boom na atrakcyjne, roślinne ozdoby

Zieleń w domu to nie moda, lecz potrzeba. O prozdrowotnych walorach domowej zieleni nikogo nie trzeba przekonywać. Poza doskonałym działaniem uspokajającym (kolor zielony wycisza i regeneruje) niezwykle satysfakcjonujące jest hodowanie własnych kwiatków w domu.

Zielone, żywe ozdoby wymagają przestrzeni. Miejsca na kwiaty nawet w małym mieszkaniu jest sporo i nie musi to być tradycyjny parapet. Mało tego, kwiaty nie muszą rosnąć w doniczkach.

W naszych mieszkaniach coraz większą popularność zdobywa uprawa kwiatów w szklanych słojach oraz wiszących, bez żadnych doniczek.

Kwiaty w szkle

Uprawa roślin w słojach jest bardzo atrakcyjna. W odróżnieniu od tradycyjnych doniczek, w słoju można umieszczać kilka gatunków różnych roślin. Roślinność umieszczona w półotwartym lub całkiem zamkniętym słoju wygląda ciekawie i przypomina mini ogród lub mini las, stąd inne nazwy takiej uprawy to las w słoju lub ogród w słoju.

Uprawa nie jest skomplikowana. Wszystko, co jest potrzebne można kupić w sklepach ogrodniczych i w marketach z działami roślinnymi.

W dużym słoju należy umieścić podłoże, kolejno:

  • drenaż z małych kamyczków lub żwirku,
  • aktywowany węgiel, który działa bakteriobójczo,
  • ziemię do kwiatów.

Warto poszczególne warstwy usypywać nierówno, tworząc górki i wgłębienia. Nierówne warstwy w szkle wyglądają bardzo atrakcyjnie.

Następnie bardzo delikatnie należy posadzić kwiaty. Rośliny do mini ogrodów powinny być małe, mogą być to miniaturowe odpowiedniki dużych roślin doniczkowych – mini paprotki, mini trzykrotki, mała trawa ozdobna itp.

Ziemię miedzy posadzonymi kwiatami można ozdobić muszelkami, kamykami, mchem.

Rośliny zamknięte w słoju nie wymagają częstego podlewania. Tworzy się własny ekosystem, z obiegiem wilgoci wewnątrz naczynia.

W słojach półotwartych para wodna uchodzi na zewnątrz, więc co jakiś czas należy zrosić rośliny.

Do kupienia są również gotowe ogrody w słojach.

Mini ogród w słoju daje niesamowity efekt wizualny. Walor jest też taki, że można go postawić na stole lub komodzie. Wygląda pięknie i nie brudzi.

Las w słoiku
Roślinność umieszczona w półotwartym lub całkiem zamkniętym słoju wygląda ciekawie i przypomina mini ogród lub mini las, stąd inne nazwy takiej uprawy to las w słoju lub ogród w słoju | fot.: StockAdobe.com

Kokedama lub string garden

Kokedama w języku japońskim to „kula mchu”, string garden tłumaczy się jako „ogród na sznurku”. Brzmi ciekawie i dotyczy tego samego – uprawy roślin wiszącej i bez doniczki ani innego naczynia.

Kulę robi się bardzo prosto.Ukorzenioną roślinę należy obtoczyć podłożem, ulepić z niego kulę i ciasno obłożyć ją mchem. Następnie zieloną kulę trzeba obwiązać sznurkiem (w różnych kierunkach) tak, by mech mocno przylegał do podłoża. Gotową kulę można z łatwością powiesić na odpowiednio długim sznurku.

Ogród na sznurku wygląda bardzo atrakcyjnie i z pewnością wzbudza zainteresowanie, nie jest jednak, w odróżnieniu do roślin w słoju, prosty w utrzymaniu.

Przede wszystkim ogrodu na sznurku się nie podlewa. Kulę trzeba …. namaczać, konkretnie zanurzyć w naczyniu z wodą. Następnie roślina musi się się odsączyć tak długo, aż przestanie kapać w niej woda. Dopiero wówczas nasz ogród można powiesić.

Jest jeszcze inna alternatywa – tradycyjnie w Japonii kulę mchu z rośliną umieszcza się na specjalnej podstawce. Może to być ładna, płytka misa lub inne naczynie.

Podlewa się tak samo, lecz nie ma ryzyka, że z kuli będzie kapać woda na meble lub podłogę.

Kokedama
Kokedama w języku japońskim to „kula mchu”, string garden tłumaczy się jako „ogród na sznurku” | fot.: StockAdobe.com

Pomysłów na roślinność w domu jest wiele. Kokedamy i ogród w słoju to najnowsza moda na zieleń w mieszkaniach. Najważniejsze, by towarzyszyła nam każdego dnia, dla oczu, czystego powietrza i przyjemności.

DKO

Sprawdź także

gothcore metalcore

Gothcore – jak włączyć elementy stylu do codziennego looku?

Gothcore, czyli połączenie stylu gotyckiego ze stylem metalcore wraca na salony i zaskakuje nowymi, drapieżnymi …