Wydawcą płyty Zasłona jest Kompania Muzyczna Las, która albumem Kapeli inauguruje swoją muzyczną działalność | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Premiera płyty „Zasłona” Kapeli Hanki Wójciak

Zasłona to druga płyta folkowej grupy Kapela Hanki Wójciak, która ukazuje się nakładem nowego wydawnictwa – Kompanii Muzycznej Las. Akustyczne instrumentarium, teksty pisane po polsku, nawiązania do muzyki świata – z tym Kapela była kojarzona do tej pory. Na nowej płycie zespół wprowadza elementy swingu i gypsy. Obok rozkołysanych, lekko jazzujących utworów pojawiają się piosenki o bardziej melodyjnym i lirycznym charakterze. Autorski materiał dopełnia piosenka zakopiańskiej poetki Beaty Skulskiej-Papp. Płytę promuje singiel Czarodziej.

Kapela Hanki Wójciak po pierwszej, ciepło przyjętej płycie Znachorka wydanej przez Radio Kraków, powraca z kolejnym albumem pt. Zasłona. Refleksyjne, będące efektem wnikliwej obserwacji teksty napisała Hania Wójciak, muzyka do większości utworów powstała kolektywnie – ma sześciu autorów, bo tyle osób liczy cały zespół. Płytę dopełnia utwór Nie ma piękniejszej chwili napisany przez przyjaciółkę Hanki – Beatę Skulską-Papp.

Podstawowe instrumentarium to wciąż gitara, kontrabas, skrzypce, instrumenty perkusyjne i mandola. Na tej płycie autorka zdradza swoje góralskie pochodzenie tylko w jednym utworze, zaśpiewanym w całości gwarą. W pozostałych piosenkach bawi się językiem literackim. Na płycie pojawia się także humorystyczny akcent – piosenka Niebo, grana przez liderkę na malutkiej harmoszce.

Zasłona niesie w sobie jakąś przestrzeń, spokój. Są na niej oczywiście szybsze piosenki, ale jest ona raczej utrzymana w melodyjnej, spokojnej tonacji. Na koncertach mieszamy oba repertuary. Żywiołowa i zmysłowa Znachorka „zderza się” z liryczną Zasłoną, myślę, że taki dualizm wpisany jest w kobiecą naturę, a na pewno w moją naturę – mówi Hania Wójciak.

Płytę promuje piosenka Czarodziej, jedna z czterech nagranych podczas live sesji w Muzeum Fonografii w Niepołomicach. Co dwa tygodnie na kanale wydawnictwa pojawiać się będą kolejne utwory.

To piosenka o tym, że trochę jesteśmy w tym świecie sami, a trochę nie. O tym, że wspólne śpiewanie może być takim małym lekarstwem na nasze bolączki – mówi Hania.

Wydawcą płyty Zasłona jest Kompania Muzyczna Las, która albumem Kapeli inauguruje swoją muzyczną działalność. Pomysłodawcą i założycielem Kompanii jest Robert Nowak, który od pięciu lat w Krakowie przygotowuje i prowadzi  wydarzenie Jaki to koncert?, polegające na organizacji koncertów w formie niespodzianki. Między innymi to doświadczenie stało się inspiracją do stworzenia wydawnictwa muzycznego, które w kolejnych dwóch latach planuje wydać kilkunastu polskich artystów.

W sobotę, 25 listopada o godz. 19.00, w Ośrodku Kultury Ochoty odbędzie się koncert Kapeli promujący nowy album.

Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć: http://www.oko.com.pl/calendar/718-25-listopada-sobota-godz-19-00-z-cyklu-premiera-w-oko-koncert-promujacy-druga-plyte-kapeli-hanki-wojciak-zaslona

https://www.facebook.com/events/184761718753186/

Zespół w składzie:

  • Hanka Wójciak – śpiew, słowa;
  • Tomasz Czaderski – instrumenty perkusyjne;
  • Jacek Długosz – gitara;
  • Mateusz Frankiewicz – kontrabas;
  • Tomasz Pawlak – skrzypce;
  • Andrzej Zagajewski – mandola;

Gościnnie:

  • Michał Pamuła – perkusja
  • Dawid Czernik – skrzypce
  • Alicja Gac – chórki

Więcej:

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

Kochając Pabla, nienawidząc Escobara – czyli miłość, która nie mogła się udać

Ta historia wydarzyła się naprawdę: on, największy w historii baron narkotykowy i ona – ambitna …