Donatella Versace
Donatella Versace w 2010 roku | fot.: Autor: David Shankbone (Shankbone) [CC BY 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], Wikimedia Commons

Donatella Versace – nie do końca doceniona

Niedługo w telewizji będzie można oglądać nowy serial, zrealizowany na podstawie wydarzeń z życia Gianniego Versace, „Versace: American Crime Story”. W rolę siostry sławnego projektanta wystąpi Penélope Cruz. Donatella Versace jest jedną z tych kobiet, o których powstaje cała masa internetowych memów, nie wspominając już o niewybrednych komentarzach. Zamiast patrzeć na dokonania projektantki trzymającej od wielu lat równy poziom jednej z największych modowych marek, koncentrujemy się na jej wyglądzie. W przypadku Donatelli Versace jest to szczególnie krzywdzące, wszak projektantka zasłużyła się nie tylko dla świata mody, ale także dla szerszej kultury.

Z modą związana od dawna

Po śmierci Gianniego Versace w 1997 roku (projektant został zabity strzałem z pistoletu przez seryjnego mordercę) Donatella przejęła rolę szefa domu mody Versace oraz stała się w nim główną projektantką. Ta praca nie była dla niej nowością, bo już wcześniej wraz z bratem zajmowała się projektowaniem ubrań. Już w latach siedemdziesiątych debiutowała w branży modowej, a Gianni stworzył dla siostry nawet perfumy o nazwie Blonde oraz ofiarował jej jedną z bardzo znanych linii Versace, Versus. Swój pierwszy pokaz wysokiej mody Donatella stworzyła jednak dopiero po śmierci brata. Wcześniej to on zbierał laury za działalność firmy.

Silna kobieta

Versace wciąż jest jedną z najbardziej rozpoznawanych marek modowych, co świadczyć może o tym, iż Donatella świetnie poradziła sobie w swojej roli jako szefowej. Wysokiej jakości materiały, formy dla pewnych siebie i i odważnych kobiet – wszystko to spowodowało, że marka Versace stała się symbolem luksusu.

Pop-kultura jednak niezmiennie rozpoznaje Donatellę jednak jako tę „zniszczoną operacjami plastycznymi kobietę z obsesją na punkcie urody”. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę nazwisko projektantki: była brzydka, teraz jest potworem, ewolucja Donatelli – szok i niedowierzanie. Żeby poczytać więcej niż o niezdrowej fascynacji zmieniającą się twarzą dyrektor kreatywnej Versace, trzeba się mocno natrudzić. W świecie mody nie jest to rzadkość (w Polsce przykładem osoby potraktowanej w ten sam krzywdzący sposób jest Ewa Minge). Nie chodzi tu oczywiście o sam fakt operacji, a raczej o samo pytanie o nie: czy na serio daliśmy sobie prawo do tego typu komentarzy? Zamiast tego, lepiej skupić się np. na działalności charytatywnej projektantki.

Donatella niesie pomoc

Jak wiele gwiazd, Donatella Versace jest żywo zainteresowana działalnością charytatywną. Pracuje m.in. dla organizacji Eltona Johna, walczącej z AIDS, a jej praca na rzecz rozwoju artystycznego wśród dzieci oraz stworzenie torby na cele dobroczynne, została doceniona przez międzynarodową fundację Do Something. Wraz z chińskim aktorem Jetem Li, Versace założyła fundację o nazwie Versace One Foundation, również wspierającą dzieci. O silnie oddziałującej na pop-kulturę projektantce napisała nawet piosenkę Lady GaGa, przyjaciółka Donatelli („Donatella” z albumu „ARTPOP”). Śpiewa w niej: „Nawet, jeśli ona wie, jest niezrozumiana”, a także odnosi się do umiłowania projektantki do szampana i papierosów Marlboro Reds.

Jeśli ktoś naprawdę chce ocenić Donatellę Versace, która dla milionów wielbicieli mody stanowi prawdziwą inspirację, powinien sięgnąć po fakty z jej życia publicznego oraz zawodowego. Marka Versace wciąż lśni i nie jest to już jedynie zasługą samego założyciela. Donatella ma w tym ogromny udział.

AGA

Sprawdź także

nocne teatralia strachy

Sztuka myśli alternatywnie, czyli 15 Nocne Teatralia Strachy już wkrótce!

Sztuka niejedno ma oblicze. Doskonale wiedzą to ci, którzy z pasją odkrywają jej rozmaite wymiary …