interaktywna wystawa w muzeum
W naszym zestawieniu podpowiadamy, na jakie wystawy muzealne warto zwrócić uwagę w nadchodzących miesiącach | fot.: stock.adobe.com

Najważniejsze wystawy muzealne w najbliższych miesiącach – gdzie i kiedy?

„Ukulturalnianie” się jest bardzo dobrym postanowieniem noworocznym (dla tych, którzy jeszcze pamiętają co to takiego), a wizyta na wernisażu może być doświadczeniem, które będzie zarówno przyjemne, jak i wartościowe intelektualnie. W naszym zestawieniu podpowiadamy, na jakie wystawy muzealne warto zwrócić uwagę w nadchodzących miesiącach. 

Wideotaśmy. Wczesna sztuka wideo (1965-1976), Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa

Wystawa w Warszawskiej Zachęcie została poświęcona historii najwcześniejszego etapowi wideo-artu, który przedstawiono za pomocą zapisu na taśmie magnetycznej. Jak piszą sami twórcy wystawy, prezentowane prace skupiają się na kwestiach społecznych, wyzwoleńczych i tożsamościowych, ale także w sposób autotematyczny prezentują medium, jakim jest wideotaśma. Od bardzo osobistych przedstawień, po te mające charakter dokumentalny, wystawa pokazuje niemałe spektrum, jakim może być zapis wideo. Będzie można obejrzeć prace takich artystów jak Vito Acconci, Mary Lucier, Andy Mann, Steina i Woody Vasulka, czy William Wegman. Wystawa zaczyna się 15 lutego i potrwa do 13 kwietnia 2020.

Cud światła. Witraże średniowieczne w Polsce, Muzeum Narodowe w Krakowie

W czasach nowożytnych rozpoczął się proces usuwania witraży z kościołów, dlatego zostało ich niewiele i nie zawsze ma się okazję, aby obejrzeć je na żywo. Jeśli dla kogoś najlepszym estetycznym przeżyciem, podczas przebywania w starym kościele, jest możliwość podziwiania pięknych witraży, zdobiących ramy okienne, to nie wolno mu przegapić wystawy „Cud światła”. Pokaz ma miejsce w Muzeum Narodowym w Krakowie. To wydarzenie ma na celu zaprezentowanie witraży z kolekcji prywatnych, muzealnych oraz kościelnych i klasztornych. Oprócz tego będzie można obejrzeć inne eksponaty, między innymi malarstwo tablicowe, projekty przeszkleń, dokumenty i hafty. Wiele z tych arcydzieł nigdy do tej pory nie było prezentowanych publiczności, dlatego to wyjątkowa okazja, której nie można przegapić. Wystawa działa od 14 lutego aż do 26 lipca 2020.

M jak Mistrzowie. Kolekcja Irena Hochman Tadeusz Mysłowski, Muzeum Narodowe w Poznaniu

Wystawa w Poznańskim Muzeum Narodowym prezentuje kolekcję małżeństwa Tadeusza Mysłowskiego i Ireny Hochman. Obejmuje blisko sto trzydzieści prac różnych autorów, podzielonych na odrębne działy. Wystawa ma na celu jednocześnie zaprezentowanie obrazów, jak i zapoznanie odbiorcy z sylwetką inicjatora kolekcji i jego powiązaniami, tymi duchowymi i bezpośrednimi, z poszczególnymi dziełami i ich autorami. Będzie możliwość obejrzenia prac takich artystów jak Jasper Johns, Wassilij Kandinsky, Salvador Dali, Andy Warhol czy Marc Chagall. Wystawa jest obecna już od 23 listopada, a potrwa tylko do 23 lutego, dlatego warto się spieszyć z zakupem biletu.

Disco relaks, Muzeum Etnograficzne, Warszawa

Być może jedna z ciekawszych, a na pewno bardziej intrygujących w naszym zestawieniu – wystawa „Disco relaks” w warszawskim Muzeum Etnograficznym prezentuje jakim fenomenem kulturowym przez lata stawało się disco polo. Zanurzmy się w okres lat 90 i przekonajmy się, jakie społeczno-gospodarcze okoliczności towarzyszyły rozwojowi tego gatunku muzycznego i co sprawia, że disco polo jest wciąż tak popularne. Na wystawie zostały zaprezentowane pamiątki od artystów, różne materiały wizualne oraz rzeźby i obrazy nawiązujące do estetyki disco polo. Ekspozycja jest prezentowana od 18 października, potrwa do 1 marca. 

Miriam Cahn. Ja, istota ludzka, Muzeum nad Wisłą, Warszawa

To pierwsza w Polsce ekspozycja szwajcarskiej artystki Miriam Cahn, a w związku z tym, niezwykła okazja do zapoznania się z jej twórczością. Wystawa prezentowana w Muzeum nad Wisłą jest wynikiem współpracy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie z berlińskim Kunstmuseum w Bernie i monachijskim Haus der Kunst. Miriam Cahn należy do najbardziej wpływowych malarek XX i XXI wieku. Jej obrazy są próbą pokazania głębokich, nieopisywalnych emocji, które towarzyszą traumie, przemocy i konfliktom. Wystawa została otwarta 29 listopada i potrwa jeszcze do 1 marca – warto wybrać się przed jej zamknięciem.

JOK