wystawa prac w warszawie
W Warszawie mamy do wyboru wiele muzeów i galerii ze świetnymi wystawami. Sprawdzamy najciekawsze | fot.: stock.adobe.com

Intrygujące wystawy – co zobaczyć w galeriach w najbliższym czasie w Warszawie?

Odwiedziny galerii to świetny pomysł na spędzenie czasu. Szczególnie jeśli potrzebujemy relaksu i wyciszenia. Wystawy malarstwa, rzeźby czy innego rodzaju sztuki dają możliwość wejścia w alternatywny świat przeżyć twórcy. Dzięki nim łapiemy inną perspektywę, a niekiedy przeżywamy swoiste katharsis. W Warszawie mamy do wyboru wiele muzeów i galerii ze świetnymi wystawami. Sprawdzamy najciekawsze.

Wystawy w Zachęcie

Narodowa Galeria Sztuki Zachęta to od wielu dekad jedno z najważniejszych miejsc kultury Polski. Prezentowana tu sztuka współczesna zachwyca, zaskakuje, a niekiedy szokuje. W najbliższym czasie warto tu zajrzeć na 4 wystawy:

  • do 05.03. można zobaczyć wystawę mistrza kreski Tadeusza Kulisiewicza. Pod tytułem „Lapidarne piękno” wystawiane są wyraziste prace rysownika;
  • do 05.02. dostępna jest wystawa „Szukając Jezusa. Biblioteka”. To temat, który jest szczególnie bliski autorce prac – Katarzynie Kozyrze. Wystawa prezentuje poszukiwania dokoła tzw. „syndromu jerozolimskiego”;
  • od 27.01. do 09.04. w galerii można podziwiać także niezwykłe rysunki Stasysa Eidrigevičiusa. Wystawa !Reakcje obejmuje 50 lat pracy artysty, więc na pewno warto ją zobaczyć;
  • do 02.04. warto też wybrać się na wystawę Moniki Chlebek Close up. To szczególny projekt malarski, który przypadnie do gustu szczególnie zwierzolubom i ludziom kochającym przyrodę.

Wystawy w Muzeum Narodowym

Dla wielbicieli klasyki malarstwa i sztuki polecamy galerie stałe w Muzeum Narodowym. Są tu dostępne: Galeria Sztuki Starożytnej, Galeria Faras (dzieła pochodzące z katedry w Faras), Galeria Sztuki Średniowiecznej, Galeria Sztuki Dawnej (malarstwo, rzeźba, sztuka używkowa, między innymi z okresu dworskiego), Galeria Sztuki XIX Wieku, Galeria Wzornictwa Polskiego (najważniejsze polskie wzory sztuki użytkowej). Do 05.03. można też odwiedzać wystawę „Przesilenie. Malarstwo Północy 1880–1910”. Jest to gratka dla wielbicieli surowego piękna artystów skandynawskich.

Wystawy sztuki alternatywnej

Jeśli mamy ochotę na obejrzenie wystawy nowoczesnej, to można tu wyróżnić Muzeum Sztuki Nowoczesnej Emilia. W najbliższych miesiącach będzie tam sporo odsłon ciekawych projektów, w tym od 17.02. do 23.04. „Anka Ptaszkowska. Przypadkiem”. To wystawa na cześć wyjątkowej artystki, z towarzyszeniem filmu Anny Molskiej „Wyobraźcie sobie, że istnieje prawda w sztuce”.

Dla wielbicieli karykatury i dla polepszenia samopoczucia, można wybrać się do warszawskiego Muzeum Karykatury. Tu udostępniono między innymi rysunki z okazji… 90 urodzin Koziołka Matołka. Wystawa „Fikaj z Koziołkiem Matołkiem” będzie otwarta do 19.03., niekoniecznie tylko dla dzieci.

Z Muzeum Karykatury można spacerkiem przejść do Hos Gallery. Tu można podziwiać wystawę Jana PorczyńskiegoKsiężyc był trochę niestabilny”. Prezentacja kolorowej apokalipsy potrwa tu do 18.03. Porczyński, student grafiki na warszawskiej ASP, stworzył swoistą oniryczną scenografię, która przenosi nas do świata jak ze snu czy filmu. Zresztą artysta inspirował się tu właśnie filmem, a także literaturą, korzystając z wątków z takich dzieł jak: „Blade Runner”, „Akira”, „Ghost in the Shell” oraz powieści „Osiem cztery”, autorstwa legendarnego Mirosława Nahacza. 

KKO