VII Festiwal Komiksów i Gier Historycznych
30 czerwca 2017 w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia” w Warszawie odbył się VII Festiwal Komiksów i Gier Historycznych | fot.: Fotolia

VII Festiwal Komiksów i Gier Historycznych – wśród gości m.in. Papcio Chmiel

30 czerwca 2017 w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia” w Warszawie odbył się VII Festiwal Komiksów i Gier Historycznych. Festiwal obfitował w dużą ilość atrakcji i zaproszonych gości. Otwierał go sam Papcio Chmiel.

Wspomniany Papcio Chmiel, czyli Henryk Chmielewski, tryskał humorem i był w rewelacyjnej formie. W kolejce po autografy do „ojca” Tytusa, Romka i A`tomka ustawiła się ogromna kolejka chętnych stojących tak długo, jak długo wystarczyło sił Henrykowi Chmielewskiemu, który zupełnie niedawno – 7 czerwca skończył 94 lata.

Z kolei warsztaty komiksowe prowadzili Nikodem Cabała (Jak stworzyć postać bohatera komiksowego i tchnąć w niego trochę życia) i Hubert Ronek (Jak za pomocą komiksu opowiedzieć krótką scenę i stworzyć planszę profesjonalnego komiksu). Zajęcia zgromadziły mnóstwo zainteresowanych pracujących w kilku grupach wiekowych. Bardzo ciekawe prace powstały również wśród najmłodszych, może więc warsztaty oprócz zarażenia młodzieży bakcylem komiksu pomogły też odkryć ogromny potencjał młodego pokolenia.

Najmłodsi uczestnicy festiwalu pasjonowali się także grami planszowymi, m. in. Dywizjonem 303 i Obroną Lwowa, które na potrzeby festiwalu zostały przygotowane w dużym formacie.

Nieco starszych pasjonatów historii i komiksu zainteresował wykłady: dr. Bartłomieja Janickiego, autora książek Polski komiks historyczny (lata 1920–2010) i Dydaktyczny potencjał komiksu historycznego,  oraz wykłady grafików i scenarzystów komiksów historycznych, opowiadających o kulisach swej pracy – m.in. Sławomira Zajączkowskiego i Krzysztofa Wyrzykowskiego, autorów słynnej serii Wilcze tropy i W imieniu Polski Walczącej.

Na festiwalu poza atrakcyjnymi panelami i prelekcjami można było zdobyć dużo autografów i „wrysunków” (autografów rysunkowych). Poza Papcio Chmielem, Krzysztofem Wyrzykowskim, Hubertem Ronkiem można było zdobyć aż autografy od autorów komiksu Amelka vs. Mozaika: m. in. ​rysownicy Nikodem Cabała, Jarosław Ejsymont, Piotr Rosner.

Festiwal zakończyła projekcja filmu dokumentalnego W ostatniej chwili – o komiksie w PRL-u w reżyserii Mateusza Szlachtycza.

Andrzej Włudecki – miłośnik komiksów i tata trzyletniej Amelki, dziewczynki z bardzo rzadką wadą genetyczną – Trisomią Chromosomu 20 w postaci mozaiki. Pomysłodawca niezwykłej akcji Mogę być, kim chcę, w której wzięli udział rysownicy z Polski i całego świata tworząc ilustracje, które w założeniu miały być motywatorem do dalszych działań zarówno dla Amelki, jak i innych dzieci z podobnymi problemami. Prace poświęcone dziewczynce można zobaczyć na stronie: https://www.facebook.com/T20mozaika/

Sprawdź także

Rock and roll hall of fame-sunset

Rock and Roll Hall of Fame – kawał historii rocka

Rock and Roll Hall of Fame to muzeum rock and rolla i rocka, a zarazem …