technologie rodem ze sci-fi
Uważa się również, iż potrzeba jest matką wynalazków. Otóż to | fot.: Fotolia

Science fiction? Bliżej niż myślisz

Ludzkość od zarania dziejów starała się tworzyć nowe technologie, wprowadzać w życie niezwykle użyteczne produkty, mające ułatwiać nam nasze doczesne, ziemskie życie, a nawet je przedłużać. Chęć odkrywania tajemnic pchała człowieka w przyszłość, rozwijała go. Potrzeba jest matką wynalazków? Otóż to! Pierwotny człowiek potrzebował broni do polowania, a zatem ją sobie tworzył. Potrzebował ognia, aby odstraszać drapieżniki, a więc nauczył się go rozpalać. Wiele znanych nam dziś technologii powstało na potrzeby wojny, co potwierdza tylko regułę, że jeśli człowiek czegoś bardzo potrzebuje, jest w stanie stosunkowo szybko to sobie stworzyć.

Ty śpij, ja poprowadzę

Jednym z rozwiązań technologicznych jakie mają znaleźć wkrótce zastosowanie są samoprowadzące się samochody. Mają one nie tylko odciążyć kierowcę, ale także zapobiegać przeróżnym zdarzeniom losowym na drogach, takich jak wypadki. Oczywiście takie auta już są testowane, choćby na ulicach Kalifornii, a ostatnimi czasy nawet i w Europie. Firma Tesla chyba działa najprężniej w ów dziedzinie. Nowy pojazd wyposażony jest w osiem kamer 360 stopni z zasięgiem widzenia do prawie 250 metrów. Posiada również dwanaście ultrasonicznych sensorów, których zadaniem jest wykrywanie przeszkód – zarówno tych twardych jak i miękkich. Natomiast na wypadek niesprzyjających warunków pogodowych – gradu, deszczu – zainstalowano w aucie specjalny radar. Imponuje komputer pokładowy o czterdziestokrotnie większej mocy obliczeniowej. Samochód Tesli wywiera iście piorunujące wrażenie. W sieci można znaleźć nawet film prezentujący możliwości pojazdu. Porusza się po ulicach bez najmniejszych problemów, nie stwarza zagrożenia, przestrzega nawet wszelakich przepisów ruchu drogowego, reaguje na kolory świateł sygnalizacji. A osoba podróżująca nie musi wykonywać kompletnie żadnej czynności. Może za to spokojnie obserwować przemijające za oknami krajobrazy. Po opuszczeniu wnętrza przez pasażera, auto samo zamyka drzwi i szuka miejsca parkingowego.

Ale co z pieszymi? O nich oczywiście również pomyślano. Pojazd zatrzymuje się, jeśli jakaś osoba pojawi się nagle przed jego maską. A co imponuje najbardziej? Samochód Tesli potrafi wykonać wręcz perfekcyjną kopertę.

Jednakże auta tego rodzaju nieprędko pojawią się na ulicach naszych miast – najpierw muszą zostać uregulowane pewne wątki prawne, bo kogo sędziowie będą mieli obwiniać w przypadku stłuczki bądź potrącenia? Komputer pokładowy? Uważa się, iż około 2040 roku na drogi powinny wyjechać samoprowadzące się samochody, takie jak jeden z modeli Tesli.

Współczesna zbroja

Jakiś czas temu w Moskiewskim Instytucie Nauki i Technologii zaprezentowano prototypowy egzoszkielet, kostium bojowy, który będzie produkowany na potrzeby rosyjskiej armii. Jego głównymi zadaniami są: zwiększenie wydajności żołnierzy, ochrona żołnierza oraz ogólna wytrzymałość samej konstrukcji.

Dokładne szczegóły nie są znane, aczkolwiek ma on zawierać hełm zakrywający całą głowę oraz zaawansowaną zbroję. Czyżbyśmy wracali do czasów rycerzy? Nic z tych rzeczy, zbroja nie będzie utrudniała poruszania się i nie będzie ciążyła użytkownikowi, a wręcz pozwoli mu na przenoszenie znacznych ciężarów bez wkładania w to dużego wysiłku, czyli zwielokrotni ogólną sprawność. Ostateczna wersja egzoszkieletu ma zawierać także komputer pokładowy, urządzenia służące do komunikacji i wyświetlacz HUD, który może prezentować informacje bez zasłaniania widoku.

Technologia współczesnego świata

Otaczająca nas rzeczywistość, każdy przedmiot codziennego użytku – wszystko to zostało przez kogoś kiedyś wymyślone, nic nie było, nie jest i nie będzie przecież wieczne. Bez wynalazków lub projektów ludzi takich jak Leonardo da Vinci, Alexander Graham Bell, Thomas Edison albo bracia Wright świat jaki mógłby wyglądać zupełnie inaczej. Kto wie czy bylibyśmy w stanie porozumiewać się ze sobą na odległość przy pomocy telefonu, czy mielibyśmy możliwość czytania przy lampce, czy niebo przecinałyby setki samolotów dziennie. Nowe technologie są nam potrzebne i w dzisiejszych czasach dla wielu z nas także niezbędne, jednakże przy ich tworzeniu należy pamiętać o bezpieczeństwie oraz dobru nie tylko naszego rodzaju ludzkiego, ale i całej planety.

RHA

Sprawdź także

książki pod choinkę

Książki pod choinkę – sprawdzone propozycje dla fanów różnych gatunków

Grudzień jest niewątpliwie miesiącem, w którym wydajemy najwięcej pieniędzy. Oprócz funduszy, które przeznaczamy na przygotowanie …