Tesla Model 3
Model 3 ugruntował swoją pozycję jednego z najpopularniejszych samochodów elektrycznych i zdecydowanie na to zasługuje | fot.: stock.adobe.com

Najciekawsze samochody elektryczne

Świat się zmienia i stopniowo samochody z silnikami benzynowymi i dieslami są wypierane przez pojazdy elektryczne. Dlaczego coraz więcej osób decyduje się na podłączenie? Cóż, na rynku pojawia się coraz więcej pojazdów elektrycznych – każdy dzień wydaje się przynosić informacje o premierze najnowszego, świeżego modelu. Ich ceny stopniowo spadają – niektóre z najtańszych i najbardziej wartościowych samochodów elektrycznych dają szansę na poważne oszczędności. Na ten moment istnieje wiele modeli, kształtów i rozmiarów, od elektrycznych SUV-ów po samochody sportowe.

Tesla Model 3

Model 3 ugruntował swoją pozycję jednego z najpopularniejszych samochodów elektrycznych i zdecydowanie na to zasługuje. Może jest to najtańsza dostępna Tesla, ale nawet w wersji podstawowej imponuje na każdym kroku – ponieważ nawet model podstawowy ma możliwość sprintu od 0 do 100 km na godzinę w zaledwie 5,8 sekundy. Dodatkowo jest wyposażony w system wspomagania jazdy, który wiele ułatwia podczas długich podróży i dodaje wrażenia kosmicznej ery. Dostępna jest wersja z dwoma silnikami Long Range z napędem na wszystkie koła i zwiększonym zasięgiem: może pokonać deklarowane 602 km. Najwyższa wydajność spada w tym czasie do 3,1 sekundy, a zasięg (WLTP) spada do 547 km.

MG 4 EV

MG 4 EV
MG 4 EV Model 4, nazywany na innych rynkach Mulan, jest zupełnie czymś zaskakującym | fot.: stock.adobe.com

Samochody elektryczne MG do tej pory były znane ze swej jakości. Są dość nudnymi, ale solidnymi pojazdami, które nie miały nic wspólnego z wizerunkiem marki jako dostawcy chińskich podróbek. Model 4, nazywany na innych rynkach Mulan, jest czymś zupełnie zaskakującym. Jest kompletnie nowy, oparty na skalowalnej platformie EV, z zasięgiem, który rozszerza się w porównaniu do obecnych modeli standardowego i dalekiego zasięgu. Zarówno do samochodu o rozszerzonym zasięgu, jak i elektrycznego hot hatchbacka z napędem na wszystkie koła i mocą 443 KM. Jazda MG 4 EV jest przyjemna, także dzięki temu, że auto posiada bogato wyposażone wnętrze. Nie jest ono jedynie dobrym, tanim samochodem elektrycznym – nieźle się prowadzi i wygląda całkiem stylowo.

BMW i4

2022 BMW i4 M50
BMW i4 M50 to zupełnie inne podejście do energii elektrycznej | fot.: stock.adobe.com

Czas aby zapomnieć o BMW i3, i8 czy iX. BMW i4 to zupełnie inne podejście do energii elektrycznej. I chociaż na zewnątrz nie wygląda tak innowacyjnie, jak poprzednie samochody produkowane przez markę BMW, to z pewnością jest jednym z najlepszych samochodów elektrycznych, jakie można dziś kupić w Europie. Do wyboru są dwa i4: eDrive40 z napędem na tylne koła, 335 KM i deklarowanym zasięgiem 590 km lub M40 z dwusilnikowym napędem na wszystkie koła o mocy 537 KM. Pod maską znajduje się ta sama technologia napędu elektrycznego BMW Gen5, choć tutaj nie jest ona pokryta częściowo karbonową konstrukcją, jak iX. Niezależnie od wyboru, z pewnością nie ma mowy o przysypianiu za kierownicą. W obu modelach i4 po wciśnięciu pedału przyśpieszenia, auto zareaguje natychmiastowym wciśnięciem kierowcy w fotel, które głównie zna się z filmów lub gier komputerowych. Bez względu na to, na który się zdecydujesz, nadal jest tu wiele podstawowych cech BMW – to auto idealne dla miłośników marki.

Kia EV6

Kia EV6 electr
Flagowy model Kia EV6 jest dostępny w wersji z pojedynczym silnikiem i napędem na dwa koła lub z dwoma silnikami i napędem na cztery koła | fot.: stock.adobe.com

Flagowy model Kia EV6 jest dostępny w wersji z pojedynczym silnikiem i napędem na dwa koła lub z dwoma silnikami i napędem na cztery koła. Wszystkie zwykłe modele są w stanie przejechać ponad 480 km zgodnie z testami WLTP, podczas gdy ci, którzy są w stanie poświęcić zasięg na rzecz mocy i imponującej prędkości, mogą być zainteresowani gorącym 577-konnym EV6 GT. Nawet mniejsze modele wypadają dobrze, przyjemnie się je prowadzi i ciężko jest im cokolwiek zarzucić. Rozmiarem upodabnia się do Hyundaia Ioniq 5, co oznacza sporo przestrzeni dla pasażerów z przodu jak i z tyłu. Posiada także pojemny bagażnik, przez co jest to doskonała opcja dla rodzin pod względem komfortu.

Hyundai Ioniq 5

Hyundai Ioniq electr
Hyundai wziął sprawy na poważnie, produkując wyjątkowo urozmaicony samochód elektryczny | fot.: stock.adobe.com

Hyundai wziął sprawy na poważnie, produkując wyjątkowo urozmaicony samochód elektryczny, który zdecydowanie jest inspirowany stylem retro wraz z futurystycznymi akcentami projektowymi. Warto wybrać pakiet 72,6 kWh z dwusilnikowym napędem na cztery koła. Zasięg skacze do 458 km, a czas 0-100 km na godzinę wynosi 5,2 sekundy, co jest znacznie szybsze niż w przypadku pozostałych modeli z jednym silnikiem. Biorąc pod uwagę komfort jazdy, można odczuć lekki przechył nadwozia, jednak na tle innych udoskonaleń, nie jest to trudne do zaakceptowania.

KBO

Sprawdź także

samochód elektryczny na ładowarce

5 powodów dla których samochody elektryczne są coraz popularniejsze

Samochody elektryczne powoli coraz częściej goszczą na naszych ulicach. Dzieje się tak z wielu różnych …