Świnka morska
Warto poświęcić trochę czasu na poszukiwanie idealnej, solidnej klatki oraz dodatków wysokiej jakości, by zapewnić swojej śwince morskiej najwyższy komfort życia! | fot.: stock.adobe.com

Klatka dla świnki morskiej – jaką kupić i jak urządzić?

Idealna klatka dla świnki morskiej zapewni zwierzakowi bezpieczeństwo, ale także najwyższy komfort. Podczas jej wyboru warto pamiętać, że kupuje się dla swojego pupila przedmiot, który będzie jego osobistą przestrzenią – jak dom. Dlatego bardzo ważne jest zwrócenie uwagi zarówno na jej rozmiar, jak i właściwe wyposażenie. Z tego artykułu dowiesz się, jakie wymiary powinna mieć klatka dla świnki morskiej, a także jak ją urządzić, by zwierzak czuł się dobrze.

Jakie wymiary powinna mieć klatka dla świnki morskiej?

Co może się stać, jeśli kupiona klatka dla świnki morskiej będzie za mała? Ujmując najprościej, zwierzak może popaść w depresję i zachowywać się autodestruktywnie. Wynika to z tego, że nieodpowiednio duża przestrzeń nie pozwala gryzoniowi wykazywać istotnych dla niego naturalnych zachowań, takich jak właściwa dawka ruchu.

Złym pomysłem będzie też rekompensowanie szerokości oraz długości większą wysokością. Świnki morskie mają delikatny szkielet, w tym kręgosłup, zatem skok z kilku pięter mógłby doprowadzić do poważnego urazu. A więc jaka klatka dla świnki morskiej będzie odpowiednia?  

Optymalne wymiary klatki dla świnki morskiej

Odpowiedni rozmiar klatki dla jednej świnki morskiej to minimum 80 cm długości na 50 cm szerokości oraz ok. 35-40 cm wysokości. Odległość między prętami nie powinna być większa niż 2,5 cm. Warto jednak pokusić się o wybór większego modelu klatki, jeśli tylko jest to możliwe, dzięki temu zwierzak będzie miał więcej miejsca do biegania czy zabawy. Na dłuższej i szerszej przestrzeni zmieścisz też więcej gadżetów dla zwierzaka, a zatem lepiej urządzisz klatkę.

Pamiętaj również, że świnki morskie to zwierzęta stadne. Potrzebują zatem towarzystwa i najlepiej czują się obok swojego gatunku. Warto zatem zdecydować się na minimum dwie świnki – wówczas będzie potrzebna większa klatka.

Klatka dla 2 świnek morskich i więcej – wymiary

Odpowiednio duża klatka dla 2 świnek morskich (lub większego stada) zapewni zwierzakom odpowiedni komfort i zdecydowanie ułatwi współżycie. To bowiem nie tylko zwierzęta stadne, ale również mocno terytorialne. Właściwe wymiary to:

Klatka dla 2 świnek – 100 × 50 cm.

Klatka dla 3 świnek – 120 × 60 cm.

Klatka dla 4 świnek – 140 × 70 cm.

Klatka dla większej liczby świnek – na każdego dodatkowego zwierzaka przypada ok. 50 cm2 przestrzeni.

Duży wybór klatek dla świnek morskich, a także elementów jej wyposażenia znajdziesz na stronie: https://www.maxandmrau.pl/pl/menu/produkty-dla-swinki-morskiej-249.

Jak urządzić klatkę dla świnki morskiej?

Przede wszystkim pamiętaj, że akcesoria dla świnki morskiej powinny być wykonane z wytrzymałych materiałów pozbawionych toksycznych substancji. Zwierzak może ogryzać swoje gadżety, a jego zdrowie jest przecież najważniejsze. Zrezygnuj także z kilkupiętrowych podestów czy wysokich schodków – jak wspomnieliśmy, upadek z wysokości może skończyć się poważnym urazem. A zatem jak urządzić klatkę dla świnki morskiej – co powinno się w niej znaleźć?

  • Paśnik – umieszczony tak, by zwierzak nie mógł do niego wejść, mógłby bowiem zakleszczyć sobie łapki,
  • poidełko – solidnie mocowane do prętów klatki,
  • miseczki – warto postawić na stosunkowo ciężkie, np. ceramiczne, by świnka ich łatwo nie wywracała,
  • domek do spania – norka, w której świnka będzie mogła się schować, zaspokoi jej potrzeby terytorialne,
  • tunel do zabawy i inne zabawki aktywizujące,
  • piłeczki – wykonane z trawy zapewnią zwierzakowi atrakcję,
  • hamak – idealne miejsce do leżakowania i obserwacji otoczenia.

Warto poświęcić trochę czasu na poszukiwanie idealnej, solidnej klatki oraz dodatków wysokiej jakości, by zapewnić swojej śwince morskiej najwyższy komfort życia!

Artykuł sponsorowany

Sprawdź także

karma dla psa przez internet

Jak kupować karmę dla psa w internecie

Każdy odpowiedzialny właściciel dba, aby jego zwierzę karmione było karmą bardzo dobrej jakości, która będzie …