vin
VIN jest numerem, który skrywa w sobie wiele informacji na temat poszczególnego pojazdu: producenta, rok produkcji, wersję wyposażenia, silnik, przeznaczenie praktyczne, kraj pochodzenia i tym podobne parametry | fot.: materiał partnera

VIN rzecz nabita

Parafraza tego popularnego powiedzenia krąży wśród znawców tematu od lat. Remont klasyka czy też naprawa powypadkowa – wspólnym mianownikiem dla obu tych procesów jest systematyczność, zwłaszcza w realizowaniu kolejnych etapów. Nieuniknione braki części, niezbędnych do finalizacji projektu, powinny być sprawnie zażegnywane. Wymiana szyb nie przewiduje miejsca na improwizację, kiedy zamówimy te niewłaściwe. Niezawodną metodą w doborze odpowiednich komponentów, gdy mowa o samochodach, jest tak zwane sprawdzenie po vinie.

Co to jest VIN?

VIN jest numerem, który skrywa w sobie wiele informacji na temat poszczególnego pojazdu: producenta, rok produkcji, wersję wyposażenia, silnik, przeznaczenie praktyczne, kraj pochodzenia i tym podobne parametry. Znajdziemy go w różnych zakamarkach samochodu, charakterystycznych dla konkretnych marek, choć rozporządzenie Unii Europejskiej nakazuje umieszczanie go z prawej strony. Na przykład w samochodach marki Volkswagen ten numer znajdziemy w podszybiu.

Nowa część na indywidualne zamówienie, czyli wymiana szyb bez kłopotów

Kiedyś można było wyłącznie fantazjować na temat wyprodukowania potrzebnego elementu poza murami fabryki. Jednak rozpowszechnienie druku 3D oraz, ogólnie rzecz biorąc, znaczący skok technologiczny, który dokonał się na przestrzeni ostatnich dwóch dekad, przyczyniły się do realizacji niemożliwego. Prym w tej niszy wiodą polskie firmy znane z opracowywania rozwiązań łączących jakość z pomysłowym wykorzystaniem dostępnych surowców. Legendą w świecie motoryzacji obrósł przypadek odbudowy Lexusa LFA, uszkodzonego w Singapurze przez niezbyt rozważnego kierowcę, której podjęła się włodawska firma ECPS. Wymiana szyby samochodowej jest często konieczna, jeśli szkoda zostanie zauważona po upływie gwarancji. Szkody powstałe w wyniku uderzenia kamienia lub innego obiektu mogą być dość poważne i trudne do naprawienia. Jeśli nie jesteś pewien, czy możesz poradzić sobie z tym zadaniem, wezwij profesjonalistę.

Tuning nie tylko dla osiągów

Fabryczne wyposażenie samochodu może po latach stać się niewystarczające. Mroźne poranki stają się wyjątkowo uciążliwe, gdy nie mamy sposobności garażowania pojazdu, dlatego pomocnym byłoby zamontowanie dodatkowego ogrzewania kabiny. W przypadku marki Ford, ogrzewanie przedniej szyby opiera się na pręcikach wkomponowanych w strukturę szkła, więc wymiana szyby załatwia sprawę. To tylko kilka przykładów tego, w jaki sposób należy podchodzić do tuningowania auta lub po prostu uzupełniania zużytych elementów, wspierając się numerem VIN – tak ważnym przecież również ze względów bezpieczeństwa.

Materiał partnera