potrącenie na pasach
Aby uzyskać odszkodowanie za potrącenie na pasach, najlepiej skontaktować się z dobrą kancelarią prawną, która ma duże doświadczenie w prowadzeniu takich spraw | fot.: materiał partnera

Czy za potrącenie na pasach można uzyskać odszkodowanie?

Potrącenie osoby na pasach jest dość często występującym zdarzeniem drogowym. Czy osoba potrącona może w takiej sytuacji otrzymać odszkodowanie za doznane przez siebie szkody?

Kiedy można uzyskać odszkodowanie za potrącenie na pasach?

Gdy miało miejsce potrącenie na pasach, w takim przypadku otrzymanie odszkodowania jest możliwe, jednak będzie ono zależało przede wszystkim od tego, kto doprowadził do zdarzenia.

Jeżeli pieszy nie przyczynił się do wypadku, wtedy może on ubiegać się o odszkodowanie i otrzymać je w stosownej kwocie od sprawcy. Gdy natomiast pieszy przyczynił się do powstania zdarzenia, wtedy uzyskanie odszkodowania nie będzie możliwe.

Wina potrącenia pieszego na pasach – jak ją ustalić?

Zasadniczo pieszy ma pierwszeństwo na pasach i jeszcze przed nimi w myśl najnowszych przepisów. W związku z tym kierowcy powinny umożliwić przejście przez pasy pieszemu, zatrzymując się przed nimi.

Gdy pieszy dochował należytej ostrożności, natomiast na pasy wjechał kierowca i spowodował zdarzenie, wtedy pieszy może otrzymać odszkodowanie. Jednak wtedy, gdy potrącenie na pasach – https://apo24.pl/odszkodowanie-za-potracenie/ miało miejsce na skutek wtargnięcia pieszego czy też wtedy, gdy pieszy podczas przekraczania pasów nie dochował należytej staranności, na przykład korzystał wtedy z telefonu, wina będzie leżała po jego stronie.

Gdy sprawa jest złożona, wtedy najczęściej kierowana jest ona do sądu, który rozstrzyga, czy pieszy przyczynił się do powstania zagrożenia.

Ile może wynosić odszkodowanie za potrącenie na pasach?

Trudno jednoznacznie ocenić, ile będzie wynosić odszkodowanie za potrącenie na pasach, ponieważ tego typu kwoty ustalane są zawsze indywidualnie.

Na wysokość odszkodowania mają wpływ różne czynniki, między innymi:

  • stopień uszkodzenia ciała podczas zdarzenia
  • rodzaj leczenia potrzebnego do odzyskania sprawności
  • czas niezbędny do odzyskania sprawności
  • uszkodzenia materialne, na przykład zniszczenie telefonu i innego mienia

Warto wskazać, że odszkodowanie za potrącenie na pasach może być wypłacone jednorazowo, lecz w przypadku znacznych uszkodzeń ciała, na przykład prowadzących do niepełnosprawności, może być wypłacana dożywotnia renta.

Ubezpieczyciel sprawcy może zaproponować konkretną sumę, jednak wtedy, gdy poszkodowany się z nią nie zgadza, może wtedy zgłosić sprzeciw. Gdy strony nie mogą dojść do porozumienia, sprawa najczęściej jest kierowana do rozstrzygnięcia w sądzie.

Jak ubiegać się o odszkodowanie?

Aby uzyskać odszkodowanie za potrącenie na pasach, najlepiej skontaktować się z dobrą kancelarią prawną, która ma duże doświadczenie w prowadzeniu takich spraw.

Materiał partnera