kalendarz adwentowy domki
Początki kalendarza adwentowego sięgają aż 1851 roku, miały za zadanie pobudzać radość z oczekiwania na Boże Narodzenie | fot.: stock.adobe.com

Designerskie kalendarze adwentowe w Twoim domu. Gotowe lub personalizowane

Nie od dziś wiadomo, że kalendarz adwentowy to największa uciecha w okresie przedświątecznym nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych. Adwent może trwać od 23 do 28 dni, w zależności od roku. Natomiast kalendarz adwentowy rozpoczyna się z dniem 1 grudnia, a kończy 24, czyli w dzień Wigilii Bożego Narodzenia, jednocześnie poprzedzającym święta. Adwent to również czas postu, dlatego niektórzy mówią, że 24 pojedyncze okienka, w których znajdują się czekoladki lub inne słodycze są właśnie symbolem postu. Przecież każdego dnia możemy zjeść tylko jedną czekoladkę z kalendarza. Dzieci mają zatem dużą radość. A co z zasadą: „Dla każdego coś dobrego”? Czy dorośli mogą również mieć coś z kalendarza adwentowego? O tym poniżej.

Historia kalendarzy adwentowych

Początki kalendarza adwentowego sięgają aż 1851 roku, miały za zadanie pobudzać radość z oczekiwania na Boże Narodzenie. Zatem każdego kolejnego dnia wieszano w domach obrazek dotyczący świąt. Drukowane kalendarze pojawiły się w 1902 r. w Hamburgu. Powstanie słodkiego kalendarza adwentowego zapoczątkował pewien drukarz Gerhard Lang. Kiedy był małym chłopcem, nie mógł doczekać się Wigilii. Bez przerwy zniecierpliwiony zamęczał mamę pytaniami, czy to dziś. Mama wpadła na pomysł i narysowała na kartonie 24 cyfry i doszyła do nich woreczki, w których umieściła biszkopty. Mały Gerhard mógł zjeść codziennie jedno ciastko. Kiedy dorósł, w 1930 r., rozpoczął produkcję kalendarzy z czekoladkami w środku. To był moment komercjalizacji kalendarza adwentowego. Mimo tego, wciąż były wymyślane wersje, które miały zachować pierwotny jego cel – przygotowanie do świąt.

dzieci kalendarz adwentowy
Dzieci uwielbiają niewielkie słodycze, drobne zabawki czy akcesoria | fot.: materiał partnera

Kalendarze adwentowe nie tylko dla dzieci

Kalendarze adwentowe wprowadzają magiczną atmosferę świąt Bożego Narodzenia, dlatego są takie popularne i uwielbiane zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Dziś są produkowane coraz to lepsze i niezwykle kreatywne egzemplarze kalendarzy. Dzieci uwielbiają niewielkie słodycze, drobne zabawki czy akcesoria. Wbrew pozorom kalendarze adwentowe możemy znaleźć także w wersji dla dorosłych. Mogą to być na przykład kalendarze z produktami kosmetycznymi, które są chętnie wybierane przez kobiety. Tego typu drobne podarunki można znaleźć też w wersji z kosmetykami dla mężczyzn. Istnieją także kalendarze z akcesoriami, np. do pracy biurowej, czy przybory do piórnika. W kalendarzu adwentowym mogą się również znaleźć elementy biżuterii, a nawet saszetki z kawą lub herbatą. Możliwości jest naprawdę sporo. Skoro już o tym mowa, obecnie bez problemu możemy samodzielnie skomponować taki zestaw i wykonać oryginalny kalendarz adwentowy. 

kalendarz adwentowy
Tego typu kalendarze z pewnością będą niepowtarzalne i zindywidualizowane | fot.: materiał partnera

Personalizowany kalendarz adwentowy

Technologia zaszła już tak daleko, że istnieje możliwość zaprojektowania osobistego kalendarza adwentowego. Są do tego specjalne firmy i narzędzia. Wystarczy zaprojektować zarys i dać indywidualny pomysł, a firma stworzy i wykona Twój unikatowy kalendarz. Można zatem wymyślić co będzie się znajdowało w 24 okienkach, jak i zaprojektować całą stronę, na której znajdują się okienka. Jeśli jednak chcemy wykazać się kreatywnością oczywiście możemy też wykonać kalendarz w domu od A do Z. Wystarczą specjalne jutowe albo bawełniane woreczki, kilka dekoracji i drobne podarunki zgodnie z naszymi upodobaniami. Następnie wystarczy zawiesić 24 woreczki na twardej podpórce lub puścić wodzę fantazji i stworzyć zupełnie wyjątkową i niepowtarzalną konstrukcję, na której oprze się nasz kalendarz adwentowy. Tego typu kalendarze z pewnością będą niepowtarzalne i zindywidualizowane.

Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas, kiedy jesteśmy wszyscy razem. Ze świętami wiążą się oryginalne i ciekawe tradycje, które dodatkowo wprowadzają szczyptę magii do naszej codzienności.  Dlatego kalendarz adwentowy staje się odskocznią od codziennych obowiązków, kiedy możemy usiąść i cieszyć się tym małym drobiazgiem przypisanym do danego dnia oraz wypatrywać nadejścia świątecznych dni.

OLI

Sprawdź także

okrągły stół

Dekoracje na okrągły stół – o czym należy pamiętać, wybierając ozdoby?

Dekoracje ułożone na stole mają wprowadzać każdego z zasiadających wokół niego osób w błogi i …